Cyclamen

adrianam

Well-Known Member
Voi ii puneti ingrasamant?
Eu nu i-am pus si de aceea cred ca nu reuseste sa mai dezvolte mugurii florali. Doar frunze noi ii apar si ajung la maturitate, bobocii se usuca.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei obocii cad din cauza dereglarilor de udare. Frunzele sunt mai putin sensibile decat bobocii.
 

Ioana

Member
Buna seara,
Imi cer scuze de intarzierea cu care raspund, Cornelia, dar scoala+munca= -timp liber.

Am redus udarea pentru ca pamantul era umed incontinuu- si dupa 3 zile am reluat udarea. Acum vad ca isi mai revine...

Va tin la curent daca se salveaza
 

blueheart_d

Member
florile de la cyclamenul meu incep sa se ofileasca, dar mai are o gramada de boboci de deschis, asa ca ce a fost vested am taiat. florile noi as vrea sa le las pt semine, dar nu stiu daca planta se autopolenizeaza.
 

blueheart_d

Member
ciclamenul meu s-a cam "stins" mai are iste frunzulite, dar nici alea nu mai au puterea sa stea in picioare. florile s-ao cam uscat, dar nicic urma de seminte. ce ar trebui sa fac acum cu ea. sper ca nu a murit de tot :? sau intra la repaos?
 

marean

Active Member
Vezi ca-i place de-a dreptul frigul!
Si a mea a pierdut florile,se pare ca din cauza lipsei umiditatii din atmosfera,insa fiind la frig(~11-14 grade),frunzele sunt ok,ba,mai mult,au inceput sa creasca altele noi din bulb.
 

blueheart_d

Member
cele mai reci incaperi din casa sunt baia si bucataria unde geamul e mereu deschis. de o saptamana sta in baie. acum poate da ceva semne de viata.
 

marean

Active Member
Da,si eu tot in bucatarie il tin!Sa speram ca o sa-si revina!
Ericum,si turba in care e plantat e cam ciudata...daca intra in repaos,scoate-l din pamant si tine-l pe "uscat" pana spre toamna,ca sa poti sa-l plantezi in pamant proaspat,in amesctec cu nisip,de unde sa-si recapete puterile pt o noua inflorire!
Multa bafta!
 

Amadeo

Member
Si eu mi-am luat de curand 2 cyclamen, iar la una din ele au inceput sa se ingalbeneasca frunzele, desi inca are flori. nu e cam devreme sa intre in repaos? Adevarul e ca sta cam la caldura........sa o mut la frig?
 

blueheart_d

Member
mut-o amadeo ca asa am patit si eu, dar am mutat-o prea tarziu. caldura din camera cred ca a facut-o sa se treaca mai repede.
 

ami

Member
Din cate am citit de la voi,ma cam indoiesc sa-mi cumpar un cyclamen :?
Dar tentatia este mareeeeeeee...asa ca ce ziceti?
Ma imbarc? :rofl:
 

IULIA

Active Member
eh, dupa tentative esuate de-a lungul anilor, cu vreo 10 buc, de 2 ani am si eu cyclamen.
problema este ca nu vrea sa aiba perioada de repaos, infloresc incontinuu. am 1 planta mare si 2 mici. nu le-am transplantat. eu le-am cumparat de la un nene de la noi din oras, care le creste singur, din seminte. adica au pamint calumea in ghivece cind le cumperi.
habar nu aveam ca vrea atita apa, chiar daca sta in balcon in zona cea mai friguroasa. daca bate putin soarele de dimineata, acum , iarna, imediat frunzele si florile tup, in jos. pun apa, in jumatate de ora, tup in sus. uneori am impresia ca se joaca .
 

AngelEyes

Member
Buna ziua fetelor!
Sunt noua pe forum si sper sa invatz cat mai multe despre plante de la voi.Va voi impartasi la randul meu ceea ce stiu despre anumite plante :)
Acum o saptamana aproape am fost in metro si nu am rezistant tentatiei de a achizitiona o cyclamen,desi stiam ca sunt pretentioase.Am tinut-o in casa,cat mai departe de calorifer si am aerisit zilnic camera cat mai mult.Nu am udat-o pt ca nu stiam ca prefera sol umed...plus ca era prea cald in camera pt ea(si aerul era cam uscat).Nici lumina nu avea f multa...asa ca i s-au ingalbenit 2-3 frunze,iar azi am gasit-o cu toate florile pleostite :( Am udat-o putin si am scos-o afara pe balcon (sunt 15 grade acum).Dupa 2 ore...i s-au ridicat florile :) O sa o las pe balcon deorece am cautat cu google informatii despre cyclamen si am inteles ca prefera locuri luminoase(fara soare direct),umiditate mare in aer(se pune ghiveciul pe pietricele puse intr-o farfurie,apoi se umple cu apa farfuria in asa fel incat apa sa nu ajunga la ghiveci - nu trebuie sa stea radacinile in apa in nici un caz,ci doar sa se evapore apa din farfurie in jurul ei mereu).Ii place si sa fie stropita pe frunze.Ingrasamant lichid i se pune o data pe luna.De udat se uda mai des,insa se lasa pamantul sa se usuce putin la suprafata pana la o noua udare.Se uda ca violetele,pe sub frunze,altfel risca sa putrezeasca.
Voi fetele care aveti cyclamen si le merge bine...in ce conditii le tineti ? :)
 

blueheart_d

Member
am scos azi bulbisorul de cyclamen si arata chiar foarte bine. l-a pus intr-un ziar plin cu rumegus si l-am plasat in balcon. daca la vara vin calduri infernale din nou l-ar afecta?
 

Leanna

Member
AngelEyes nu cred ca cyclamenul e o planta pretentioasa. Trebuie udat la timp si ferit de caldura caloriferului. Al meu vad c-o duce bine asa,chiar ma ingrijorez ca nu vrea sa intre in repaus. Ii tot apar frunze noi si bobocei cu flori. Il am din octombrie asa cu flori si frunze. Poate ar trebui sa-i "induc" pauza? :? sau sa-l las? :roll: :?
 
Sus