Cyclamen

AngelEyes

Member
Nu e pretentioasa daca ii poti asigura conditiile pe care le vrea.Toamna si primavara am si eu cum,o tin pe balconul inchis.Insa la iarna nu stiu unde o voi tine pt ca e prea frig pe balcon,iar in casa e mult prea cald.E prea devreme pentru repaos,nu i-l induce daca ea nu isi doreste acest lucru.Si a mea are inca flori .... de frunze nu mai zic,ii dau si altele noi :)
 

dana

Member
Am un cyclamen de 2 ani care infloreste incontinuu.
Apa ii pun in tavita o data la 2 zile,1 data pe saptamana ii pun ingrasaminte ptr.plante acide,il stropesc zilnic pe frunze si flori si vreau sa va spun ca nu a intrat deloc in perioada de repaus ba chiar s-a inmultit singur divizandu-si bulbul.
Acum am dintr-un bulb 2 plante in acelasi ghiveci.
Au inceput caldurile si este plin de boboci si frunzulite noi care nu vor de loc sa se usuce.
Nu-mi place deloc ideea de a nu-l mai uda si sa-l las sa intre in hibernare.
Daca tine tot asa voi avea inflorire continua de 2 ani.
 

AngelEyes

Member
Dana ce lumina ii oferi ? Soare,umbra,etc...dar pamantul din ghiveci de care este ?mai da-ne ceva detalii te rog :D
 

dana

Member
De cand am luat-o singurul lucru care l-am facut a fost sa o pun langa 2 ferestre aflate pe colt - lumina din 2 parti, pe un trepied din lemn inalt pana la pervazul ferestrei.
Trepiedul este in fata a 2 calorifere - cate unul la fiecare geam si care iarna merg in permanenta.
O ud iarna cam de 2 ori pe sapt sau chiar mai des tinand cont de caldura degajata de calorifere insa zilnic,atat iarna cat si acum vara o stropesc pe frunze si flori sa o inviorez.
Ingrasamant la saptamana si au trecut chiar si 3 zile pe caldurile astea cand am uitat sa o ud din cazua lipsei de timp.
Cand am reluat udarile am pus in farfuriuta apa pana sus si i-am facut dus de curgea apa siroaie de pe ea.
Nu o scot afara deloc chiar si vara sta in acelasi loc iar acum am vazut ca are pe putin 20-25 boboci in diverse stadii de dezvoltare.
Cred ca lucrul extraordinar ptr.ea a fost stropitul pe frunze si flori care i-au dat aceea senzatie de anotimp umed chisr daca e f.cald afara.
In Constanta,din cauza aerului sarat,si a noptilor cetoase nu prea rezista multe flori afara dar promit ca daca reusesc sa-mi fac albm foto va pun poze cu toate florile mele..
 

AngelEyes

Member
Dana cred ca o ingrijesti foarte bine daca are asa multi boboci.Felicitari!Din ce directii vine lumina spre ea ? Nord,sud,est,vest ?Ma intereseaza si daca ajunge soarele pe ea,si daca da la ce ore :) Un mic sfat daca imi permiti..ii poti pune in farfuria de sub ghiveci cateva pietricele,iar ghiveciul il pui pe pietricele.In farfurie pui apa,insa o pui in asa fel incat sa nu stea ghiveciul in apa.Acea apa se evapora mereu in jurul plantei si ii place foarte mult asta pentru ca ii asigura o umiditate si mai mare,pe langa stropitul pe frunze.
 

dana

Member
Ferestrele sunt una la nord si alta la vest.
Deci are soare tot timpul si cel mai mult dupa-amiaza dupa ora 14,oo cand ajunge soarele la fereastra de la vest. Doar vara acea ferestra este umbrita de un stor din bambus care mai potoleste razele soarelui.
Dar lumina - non-stop si caldura la fel.
Nu ma gandesc sa -i schimb pozitia ca prea i-a mers bine.
Ce va vrea Dumnezeu.
Mie frica sa o pun la dormit fortat
 

Ariana

Member
Buna Dana,
Sa stii ca te invidiez pentru ciclamena tabogata. Eu am cumparat anul acesta inainte de Pasti plantuta mea si am fost plecata 2 sapt de acasa timp in care nu a fost nimeni sa o ude. Cand m-am intors mai avea cateva frunze verzi. De atunci are o gramada de frunze si nu face nici un bobocel.acum am inceput si eu sa ii fac dus pe frunze, pentru ca incepusera sa se paleasca. Si eu o tin in dormitor pe balcon la geamurile nord-vest dar la mine intradevar umiditatea e cam scazuta. Sper sa nu intre la hibernat ca nu m-am prea bucurat de floricelele ei decat cateva zile.
:rose:
 

dana

Member
Singurul lucru pe care-l respect cu sfiintenie la cyclama mea este ca 1 data pe saptamana sa-i pun ingrasamant special pentru plante acidofile pe care de fapt il cumparasem pentru o azalee.
Cum azalea nu mai e , i-am schimbat destinatia.
Adfevarul e ca toata ziua are lumina puternica , 2 ferestre pe colt la o camera creand o atmosfera de parca esti afara.
Iar seara cand ajung acasa,vorbesc de zilele calduroare si vad ca este pleostita toata din lipsa de apa ii fac un dus si ii umplu tavita cu apa.
Pot sa spun ca am avut noroc cu ea si sper sa-mi reziste mai multi ani.
Adevarul e ca o data cu ea am mai cumparat inca una rosie care binentele am pierdut-o.
SDar la toamna voi cumpara bulbi-sa vedem, ce iese.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am cumparat o cyclama grena in primavara. Dupa ce au trecut florile cu care am cumprat-o, valul urmator a fost de culoare cyclam.
De atunci infloreste in continuu.
Era pitica atunci cand am cumparat-o iar acum este mare.
Nu i-am schimbat ghiveciul dar cred ca va trebui cat de curand sa o mut intr-unul un pic mai mare.
Pe frunze nu prea am udat-o iar ingrasamant i-am pus miracolo verde pentru plante cu flori.
Planta de anul trecut am facut greseala sa o fortez sa intre in repaus, desi ea, saracuta, tot dadea frunzulite noi, desi eu nu o udasem de saptamani. Bine inteles ca dupa ce s-a uscat, in pamant am gasit un bulb stafidit de tot pe care nu l-am mai pastrat.
 

AngelEyes

Member
I-am schimbat si eu pamantul la a mea si am mutat-o mai la umbra.I-am pus si ingrasamant Substral.Acum astept...poate va binevoi sa ma bucure macar cu o floare :D
 

IULIA

Active Member
eu personal nu sint de acord cu penumbra. si nici cu umbra.
eu pe ale mele, 7, le tin cu fatza spre est, cu soare pina pe la 12, iar de 3 ani sint pline de frunze si flori, nu s-au culcat deloc.
e bine , e rau, nu stiu, da io nu le culc. daca vor sa o faca ele.
incontinuu au flori.
si papa la apaaaa, ca si hibiscusii, in fiecare zi apa, ca de nu, pleosc cu frunzele si florile. am mai zis-o pe asta, da repet. :rofl:
 

Ariana

Member
Desi am udato regulat i s-au ingalbenit toate frunzele si a ramas doar bulbul... :( e normal sa intre de pe acum la hibernat? Acum ce sa-i fac sa scot bulbul din ghiveci si sa-l depozitez intr-un loc mai racoros sau pot sa-l las cu tot cu ghiveci?
 

AngelEyes

Member
Cyclamenul doarme vara sa stii...sau de la inceputul verii pana toamna,mai exact.Ea in mod normal infloreste iarna si primavara,insa am auzit destule persoane care spun ca le infloreste tot anul.Poti lasa bulbul in pamant si il uzi foarte rar si cu foarte putina apa,sau il poti scoate si il invelesti in ziar,tinandu-l la loc racoros.
 

lelia

Well-Known Member
Despre Cyclamen nu pot sa spun prea multe ,am cumparat si de fiecare data au murit, am insa 6 ghivece obtinute din seminte ,care acum se pregatesc sa infloreasca.Sper sa ma bucur de ele mai multi ani.
 

albela

Active Member
Am primit acum cateva zile o planta de cyclamen inflorita. Deja i s-au ingalbenit 3 frunze. Credeti ca vrea sa intre in repaos acum la sfarsitul verii cand ar trebui de fapt sa intre in vegetatie? Sa o ud in continuare sau sa raresc udarile?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca e inflorita inseamna ca e in vegetatie, deci trebuie s-o uzi. Insa, ai mare grija ca nu-i place deloc caldura. Ea e planta de racoare, cat mai racoare ...
 

albela

Active Member
Da, am studiat si eu si am citit ca infloreste iarna. Dar fiind inflorita toata m-a derutat. Incerc sa o pun mai la racoare (ea cica vrea cam 15 grade dar nu am de unde sa ii dau :( ), si sa o ud in continuare.
 
Sus