Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
AA eu am pus numai pozele cu cymbi ca Irina m-a rugat sa postez o poza cu ei.
acea chestie misterioasa nu am pozat-o ca mai astept un pic.
cred ca legat de ea sunt superstitioasa -nu vreau sa mi se spuna ca nu e ce vreau eu sa fie :rofl: :rofl:
asa ca mai astept si cand sunt sigura ca e tija florala incep sedinta foto

:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eiiiiiii ....
sa speraaaammm ca de asteptat tot astept.

mersi Irina.
Ale mele oricum palesc in fata orhidutelor tale!

:)
 

CristianG

Well-Known Member
Nu se stie exact daca chestia aia mica este tija florala....Astepta sa creasca mai mare.Nu te bucura inca ca nu este sigur... :)
 

Simonilela

Member
Felicitari tuturor pt noile tije. Astept si eu bucurii de la cymbi meu, mai ales ca ii tot cresc varfulete. Oare va reinflori curand daca abia acum au inceput sa se treaca florile de pe tija veche?
 

sarselia

Active Member
Moderator
La mine nu a mai inflorit niciun cymbi imdiat dupa ce i-au trecut florile pentru ca stiu ca intra intr-o perioada de repaus.
urmatoarea inflorire depinde de specie ar trebui sa infloreasca in martie sau octombrie.
dar asta dupa cum am spus depinde de specie si mai ales de conditiile de care are parte planta.

numai bine!
 

Simonilela

Member
Cand am cumparat-o avea un „varfulet” ca si cel al lui gradinar1. Din pacate in timpul transportului tocmai acela a fost afectat si acum am vz ca se usuca. Intre timp i-au aparut alte „varfulete”, langa psbulbi maturi. Eu ma bucur ca nu a fost afectata planta si ca se regenereaza. Am rabdare sa ma rasplateasca atunci cand va crede ca merit :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
andreiacamelia a spus:
Intrebare intrebatoare:
Cand se schimba ghieciul la Cimbi? Eu am tras un pic de el si am vazut ca radacinile au luat forma ghiveciului. Stiu ca stau in ghivece mititele, dar am nevoie de un sfat. Trebuie schimbat ghiveciul?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
nu schimba acum ghiveciul - daca citesti in acest topic o sa vezi ca acest soi de orhidee se dezvolta bine atunci cand radacinile sunt inghesuite intr-un ghiveci mic. Asa ca las-o, deocamdata, si-i schimbi ghiveciul spre primavara.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se pare ca nu ma las...
dupa ce mi-am tot bulbucat ochii pe la Cymbi mei azi dadui peste chestiile din imaginile de mai jos:
http://picasaweb.google.com/sarselia/CY ... 7106014946

http://picasaweb.google.com/sarselia/CY ... 7046809810


oare poate sa fie ce vreau eu?


are 2.

stiu ca ma grabesc dar nu mai am rabdareeeeeeee.
VREAAUUU FLORI!!!!!!!!
Mai ales ca pe acesta nu l-am vazut inflorit de 2 ani.Anul trecut nu stiam inca prea multe de el si nici el nu s-a obosit sa ma rasplateasca cu ceva frumuseti.

Nici nu mai stiu ce culoare e.


In fine ....dupa voi cu ce seamana chestiile?
eu una nu stiu cum ar trebui sa arate o tija florala ca inca nu am avut parte de una in stare incipienta si de aceea ma tot agit...

:cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
chestiile alea usor maronii (sper ca e de la lumina) care se ivesc pe la baza bulbilor, par a fi tije!!!! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
gradinar1 a spus:
chestiile alea usor maronii (sper ca e de la lumina) care se ivesc pe la baza bulbilor, par a fi tije!!!! :)

Da ,alea maronii......

Tije florale,nu ??????
Pot sa topai de bucurie ??????????
 

sarselia

Active Member
Moderator
Habar nu am de ce sunt maronii..
De sanatoase,par sanatoase....
Cine ma poate ajunta si pe mine????
De ce am chestii maronii la Cymbi si ce sunt ????
 

marean

Active Member
Daca alea sunt tije ,atunci e foarte bine,mie culoarea imi pare perfecta,probabil e o specie cu flori inchise la culoare sau sunt putin bronzate de la soare .
Felicitari si bafta !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mareeeeaaan!

Iti dau de baut!

Diseara ma imbat!
Mersi tare tare mult de confirmare!

Banuiam dar nu vroiam sa fiu 100% fericita pana nu primeam VERDE de la voi!

Si oricum voua trebuie sa va multumesc pentru ca numai cu ajutorul vostru am ajuns pana aici.
Anul trecut nu a inflorit pentru ca nu stiam ca este ok sa il scot afara vara si din cauza asta nu a avut diferente de temperatura.

VA MULTUMESC INCA O DATA PT AJUTOR SI O SA VA ARAT POZE CU EL INFLORIT!

Nici eu nu mai stiu ce culoare este.
 

marean

Active Member
Amu Mada merita berea,ca ea a confirmat ca e tija,eu am apreciat doar culoarea ca fiind o.k. .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus