Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Aiurea,la cymbi recunosc ca sunt pe langa :mrgreen: !
Dar culoarea aceasta apare si pe la alte specii si hibrizi,cum sunt stanhopeele si catasetumii,de-aia am putut sa trag concluzia ca e o.k. :mrgreen: !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: vezi de ce esti tu "the expert"??? pentru ca esti sigurul care stie ce sint acelea 'stanhopee si catasetumii', eu ma duc la nea google sa va ce-or fi alea :rofl: :rofl:
 

ena

Member
Ce harnicuti sunt cymbii vostri.
Azi am vazut ca unul din cymbi mei transplantati mi-a pregatit o surpriza:
 

ena

Member
Multumesc. Gradinar, cred ca ii ajuta foarte mult faptul ca stau pe bile de argila si ii ud cu apa de ploaie sau apa fiarta si racita. Ingrasamant nu le-am pus...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ena si Irina sunt superbi cymbi vostri!

abia asteptam poze cu ei in toata frumusetea!

si eu abia astept sa va arat poze cu ai mei numai ca la mine va mai dura ceva vreme...
numai bine!
 

Simonilela

Member
Ajutor! :( Am udat azi Cymbi si....am avut neplacuta surpriza sa observ ca are niste daunatori...Arata ca un fel de omizi (sau mai bine zis miriapode) mici, mici si sunt destul de multe. nu stiu ce sunt exact ca sa incerc sa ii elimin :( Va rog, ajutati-ma cu un sfat, daca puteti. Multumesc!

Revin si cu poze, desi nu stiu daca se vor vedea, la cat de mici sunt.
 

radu

Member
Desi cymbiul meu da semne ca ar inflori prin aparitia celor 4 tije florare anemice deocamdata, vad ca fericirea mea nu e de durata, fiindca unele frunze au inceput sa se inegreasca de la varf aproape pana la jumatatea frunzelor, dar nu la toate ci doar la unele.
Care credeti ca ar fi cauza acestei probleme ? In casa a fost adus acum 1+1/2 luna, lumina, regim de udare normal ! Si toate problemele au aparut acum cateva zile.
Va multumesc !
 

CristianG

Well-Known Member
De obicei inegrirea frunzelor apare din caza fertilizarii insuficiente ori cantitatii prea mari de ingrasamant. Studiind anumite materiale legate de fertilizare, am observat ca niciun ingrasamant din cele pe care le-am vazut in comert nu ating valorile NPK necesare pentru o crestere armonioasa a plantelor noastre. Dar absolut niciun ingrasamant. Spui ca are boboci in curs de formare anemici....Un factor importat in formarea bobocilor este lumina si fertilizarea corespunzatoare. Mai exista si problema aerisirii corespunzatoare, lipsa curentilor de aer, caldura sa nu fie mai mare de 20 de grade in casa. Racoarea favorizeaza formarea bobocilor. Cand este prea cald, durata de viata a florilor este scurta.Trebuie sa ai grija.....De obicei curentii de aer, temperaturile prea ridicate in aceasta perioada in casa sunt factori care determina ingalbenirea bobocilor, florile nu se mai dezvolta. Sper sa o vezi inflorita... :D Informatiile le-am dat in cunostinta de cauza. Iata cateva motive care m-au facut sa renunt la aceasta planta.
 

IRINA2714

Member
diferenta de temperatura e importanta in formarea bobocilor la cymbi

parerea mea e ca cymbi nu se prea preteaza ptr a fi tinut in apartamente unde temperatura e constanta si cam mare ptr ei
pot sa iti spun ca si au am pierdut 2 cymbi ptr ca i-am tinut in casa.acum ca ii tin in balcon toti 5 sunt ok si am tije la 3 pana acum
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Astazi am organizat sesiune foto cu cei trei cymbi pe care-i am:




pentru ca toti au tija florala si e o premiera pentru mine as fi tare interesata sa aflu cat de des si cu ce tip de fertilizator (eventual cu ce formula) e indicat sa-i ud in perioada asta. Astept opiniile expertilor :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, mymo - i-am tinut in gradina...fara udat, doar de la ploaie si in rest nimic special. Ultimul dintre ei il am de la Cornelia (il recunosti?? :* ) si el a petrecut doar vreo luna jumatate in gradina dar se vede treaba ca i-a placut :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc dar eu n-am facut nimic, doar i-am lasat in gradina peste vara!
O mana de ajutor mai astept respectiv un sfat referitor la fertilizare...ma lamuriti, va rog?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus