Cytisus

claude

Well-Known Member
Moderator
Aveti idee daca se inmulteste prin butasi? Ca ma tenteaza sa-mi formez unul ca si copacel...asta daca voi avea si rabdare sa stau dupa el sa creasca...sunt cu crestere rapida sau lenta?
 

riana

Active Member
prin butasi nu am incercat dar stiu ca merge prin seminte.eu il am pe cel din prima poza de 4 ani si acum are cam 1,5m. cand l-am primit avea cam 30 cm. daca nu era iarna asa geroasa era mai inalt dar a trebuit sa tai destul de mult din el ca a inghetat :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
nu stiu daca i s-a mai intamplat cuiva: anul trecut am cumparat un cytisus mititel care a inflorit galbior. I-am schimbat locul - anul asta a inflorit rosu-grena...bine, pe ramurile care nu au degerat.
Cum se poate explica asa ceva?? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si la tine?
Eu am t doi .Cind i-am cumparat erau culori diferite si i-am pus separat.In anul urmator le-am schimbat locul si i-am pus unul linga altul si mi-au inflorit amindoi galbeni.Anul asta i-am separat din nou ca sa vad ce se intimpla si au inflorit ca la inceput :rofl: :rofl: :rofl: adica in doua culoeri diferite
Nu stiu ce se intimpla.Adevarul e ca nici nu prea am citit despre ei dar e un fenomen tare ciudat :mrgreen:
 

melimeli

Active Member
:eek: :rofl: chiar e haioasa treaba cu cytisus
la mine unul care a inghetat aproape de tot nu a mai inflorit(acum are ramurele noi si multe) cel galben nu stiu de ce nu a vrut sa infloreasca :? si unul care a inflorit e culoarea de anul trecut :) (locul nu l-am schmbat)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Si la tine?
Eu am t doi .Cind i-am cumparat erau culori diferite si i-am pus separat.In anul urmator le-am schimbat locul si i-am pus unul linga altul si mi-au inflorit amindoi galbeni.Anul asta i-am separat din nou ca sa vad ce se intimpla si au inflorit ca la inceput :rofl: :rofl: :rofl: adica in doua culoeri diferite
Nu stiu ce se intimpla.Adevarul e ca nici nu prea am citit despre ei dar e un fenomen tare ciudat :mrgreen:
Si eu care ziceam ca stau in "zona crepusculara". Bag seama ca si Pipera tot pe-acolo e :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si al meu 'Allgold' o duce prost, abia acum se chinuie sa inverzeasca pe cativa lastari. Drept pedeapsa, l-am mutat langa gardul de la drum, asa ca daca vara asta nu se pune pe toamna zboara peste gard :evil: Evident ca am recidivat, am dat la Baumax de un cytisus 'Lena', acum se chinuie saracul sa infloreasca, o sa vad cum se descurca...ultima incercare si renunt la ei daca nu vor
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare cand l-oi vedea pe al meu ca frumosii tai, Riana?
Al meu 'Lena'...cred ca ar arata spectaculos daca s-ar face si el mare, ca un cytisus normal

 
Sus