Cytisus

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Cred ca de-acum ma apuc de cumparat plante deja mari, iesite din faza biberonului :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei care aveti aceasta planta/arbust......... a rezistat peste iarna?Nu stiu ce s-a intimplat cu a mea .Cred ca a inghetat.Acum am tuns-o poate totusi isi revine dar avea ramurile inegrite :( .O aveam de citiva ani buni si niciodata nu i s-a intimplat nimic :(
 

IULIA

Active Member
cel alb a fost acoperit complet de zapada. dar cel bicolor.....nasol. cu toate ca mi s-a parut mai la adapost, cu ceva zapada pe el....nu a fost asa. toate ramurile care au fost afara din zapada au fost negre, ceea ce a fost deesupt, a rezistat. oricum a dat de jos.
cel alb a inflorit, au si trecut florile, celalalt nu. :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu se poate! A rezistat la mine in gradina unde au murit pe capete alte sensibilitati, i-au degerat doar varfurile si pe-acelea le-am taiat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai...la mine pur si simplu au putrezit.Am avut doi.Unul galben,unul rosu.Nu-mi explic ce s-a intimplat cu ei...in orice caz nu exces de apa.Asa au iesit din iarna. :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine nu le place, am avut 2, unul s-a chinuit un an intreg pana a murit, n-a crescut deloc, celalalt l-am plantat primavara, a inflorit dupa a care a decedat subit...asa ca am renuntat sa mai cumpar :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Uau, ce mare e si frumos! :hipnotizat: Oare ce-i faci tu si eu n-am stiut sa-i fac? :gandit:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu-i fac nimic! Si era mic si amarat, planta din cutiile de la Patioplant daca le stii...acum e in al treilea an.
In zona in care a stat a fost cel mai mare strat de zapada din gradina - cred ca asa se explica supravietuirea pe gerurile de asta iarna.
 

calena

New Member
Este aproape 1 an de cand nimeni nu a mai scris/spus ceva despre aceasta planta. Am luat si eu 2 bucati si m-am documentat nitel (inclusiv cu experienta voastra). Se pare ca exista doua tipuri de Cytisus- unul de gradina (cel galben pe care cineva spunea ca l-a vazut pe camp la noi) si cel de interior - care este nitel mai mofturos. Cred ca cel comercializat la noi este de interior (am vazut ca multi dintre voi l-au pierdut in gradina sau au avut diverse experiente mai ciudate cu el).

Cytisus-ul de interior se pare ca prefera un sol nitel mai acid (poate de aici schimbarea culorii la flori de care vorbeati in mesajele anterioare - ca la Hydrangea). Prefera uscaciunea solului in defavoarea umiditatii, amplasare in plin soare iar dupa inflorire necesita o taiere pentru ca tufa sa fie mai bogata in anul urmator. Din primavara pana toamna se poate tine in gradina dar din octombrie se recomanda sa o aducem in casa unde trebuie tinuta la o temperatuta de 4-5 grade. Media de viata 4-5 ani

Eu m-am hotarat sa le tin in ghivece anul acesta. A mai experimentat cineva asa ceva cu ele? Ale voastre, cele din gradina mai traiesc?
ps: nu am scris sursa pentru ca este un rezumat a ceea ce am gasit pe net.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Al meu e in gradina si a trecut cu bine peste iarna asta neprotejat - o sa postez imagini cu el cand va inflori. E ditamai tufa, s-au rupt cateva ramuri pentru ca minunatul meu caine s-a asezat peste el (si nu-i de colo sa se aseze un caine de vreo 50kg peste o planta, o cam starceste) dar fiind atat de mare n-a reusit sa o distruga complet.
Eu una n-am vazut cytisus de interior :roll:
 

IULIA

Active Member
eu am plantele de 3 ani in gradina. din an in an sint mai frumoase. sint in zona cu soare, neprotejate decit de frunzele unui trandafir citeodata.
am unul alb si unul galben. se pregatesc de inflorire acum.
cind i-am cumparat aveau cam 6=7 crengi de 30 cm. acum au cam 50 de crengi, cam 1 metru inaltime.
apa vor din belsug, daca stau la soare la mine au parte de apa zilnic, seara.
o sa le fac poze imediat ce vor inflori.
 
Sus