Datura

happy

Well-Known Member
Caramell a spus:
Foarte frumoasa galbioara ta, Anca! :visator:

In sfarsit mi-a inflorit si mie o datura. O am pentru prima oara in gradina, nu stiu daca mai apuc sa o vad cu seminte pentru la anul. Voi le considerati anuale sau cum procedati cu ele iarna?
Daca a inflorit asa tarziu nu mai are timp sa faca seminte.Are dreptate aknic(frumoasa galbena ta),numai din seminte se face inmultirea la datura.Am incercat si eu sa o tin iarna in ghiveci dar tot s-a uscat! :D
 

anknic

Active Member
nici mie nu mi-a rezistat nici mai la caldura nici mai la racoare peste iarna, in schimb am o padure de daturi albe din fructele necoapte pe care le-am tot taiat in vara trecuta...parerea mea e ca un fruct isi coace semintele si taiat si lasat pe pamant...anul asta am pus la cos tot ce am taiat :)
 

happy

Well-Known Member
Asa se intampla cu semintele de la ciumafaie(datura alba simpla),eu am taiat anul asta toate plantele iesite,nu am vrut sa mai am asa ceva.Se inmultesc ca ciupercile!Mai bune sunt daturele duble,le pun unde vreau eu.La anul nu ma mai chinui sa pun rasad in casa,seman semintele direct in gradina! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc pentru clarificari. Asadar sa ma bucur de ea cat mai e cald afara :D.
 

ghia_don

Active Member
Voi spuneti ca nu rezista peste iarna, iar eu o am din 2010 :D ..
Iarna o duc in beci si chiar daca primavara e "dezbracata" complet, cum o scot afara si-i dau sa bea se inverzeste toata de bucurie :) ..
 

kerkyra

Well-Known Member
As incerca asa si eu cu cea galbena, care sigur nu mai apuca sa faca seminte. O mai uzi, cat e in beci, Ghia?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E atat de frumoasa, Doina! Voi incerca si eu cu ea in beci, cine stie... Tu o ai in ghiveci, sau ai plantat-o direct in gradina?
La fel si a mea e plina-plina de boboci! Sa inteleg ca si daca o treci peste iarna, tot tarziu infloreste! Credeam ca doar din cauza ca e obtinuta din seminte a inflorit asa tarziu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Doina, beciul tau are lumina? Ca eu as duce brugmansia cea mare in beci, dar la mine e intuneric si am inteles ca nu rezista daca nu au lumina :?
 

ghia_don

Active Member
In beciul meu e bezna, si tin acolo si datura si brugmansia, pe care le am din acelasi an ...si rezista foarte bine si fara lumina. V-am spus ca nici nu le ud deloc si ele probabil de asta intra in repaus total. Si chiar daca pierd toate frunzele, dupa toaletarea din primavara , se fac frumoase..doar florile apar tirziu :( ..
In primul an le-am plantat in gradina si au crescut foarte mari, dar de inflorit au inflorit tot foarte tirziu. Inainte de a cadea bruma le-am scos si le-am plantat in niste galeti mari de 25 l, in care sint si acum, dar in schimb e greu cu mutatul ca sint tare grele..
Nu tund nimic din ele acum, doar cind le scot primavara afara..
 

Camik

Active Member
A inflorit si datura mea.Cam tarziu ,are 2 ani si am prins-o din seminte.(Engelstrompete Datura Violettblau )
 

happy

Well-Known Member
Doina ,chiar mai pus pe ganduri :? Acum 2 ani am tinut si eu o datura in ghiveci in uscatorul blocului si in primavara am gasit-o uscata desi avea si ceva lumina.Cred ca nu rezista sub 5 grade pt. ca au fost si zero grade la un moment dat.Mai fac un experiment cu una din dature acum dupa ce am vazut ca la tine a rezistat.La mine acum sunt inflorite inca in gradina
 
Sus