Datura

ghia_don

Active Member
Happy, la mine in beci nu scade temperatura sub 7-8 grade, de asta stau bine plantele acolo..Tu spui ca le-ai tinut si la 0 grade..nu rezista saracele mai ales daca se mentine o perioada lunga ..
 

kerkyra

Well-Known Member
Anul asta am avut prima data daturi obtinute din seminte, rasad facut in casa. La anul sigur voi face padure in gradina, deoarece pe langa faptul ca imi plac florile lor, nu mi-au ridicat probleme din cauza secetei. Iar acum infloresc in disperare. Capsulele vad ca se coc mai greu la cele galbene si mov, mai repede s-au copt la cea bleu eye. Din aceasta multe seminte au cazut pe jos, oare sunt sanse sa rasara singura la anul? Oricum, am inceput sa adun si seminte de la toate.
 

happy

Well-Known Member
Din semintele cazute pe jos sigur vor rasari plantute anul viitor ,doar ca vor inflori ceva mai tarziu decat rasadurile din casa.Datura Eye mi-a inflorit repede din seminte cazute,seamana cu ciumafaia(datura alba)se inmulteste ca nebuna. :D Anul asta am pierdut pe cea mov si alba dubla. :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, am vazut si eu ca cea bleu eye creste repede. Desi am avut doar un fir, a rasarit tare greu din seminte, s-a facut o tufa imensa, plina de flori.
Te-as ajuta eu cu seminte, nu am prea multe din mov (o singura capsula pe care o pandesc sa se coaca :D ) si alba (tot asa, astept sa se coaca), oricum cred ca si de la tine am avut seminte anul acesta.
 

happy

Well-Known Member
Multumesc Corina.Mi-a promis Nicoagat ca imi da seminte de datura mov,capsula sa o lasi sa se coaca bine.La tine s-au copt asa devreme semintele la datura? :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Cele mai vrednice au fost cele de la bleu eye. Am mai cules vreo doua capsule de la cea galbena si una alba. Le-am lasat pana s-au desfacut. De asta si intrebam daca rasar singure, ca din cele bleu eye au cazut foarte multe pe jos. Mai am capsule pe tija, dar vad ca se coc foarte greu, cum spuneam o pandesc pe cea mov sa nu se imprastie pe jos, ca e singura :D De fapt, am vazut ca doar cele bleu eye cad, sunt orientate in jos. Cea mov are boboci, dar sunt mici si nu stiu daca mai apuca sa faca alte capsule. Oricum, te tin la curent, daca doresti :D
 
Sus