Daunator sau nu ?

A

Anonymous

Guest
Achizitionand arbusti de la diverse pepiniere (Pyracantha, Berberis, Ribes), nu o data mi-a fost dat sa constat, cu ocazia schimbarii pamantului, ca intre radacinile plantelor se gasesc niste "bobite" de culoare alb/galbui, cu diametrul de aproximativ 5 mm, grupate uneori in chiorchini. Se sparg prin presare, lasand sa se scurga un lichid. Pana acum nu mi-am pus problema daca sunt daunatoare sau nu, deoarece am spalat radacinile plantelor. Dar mai am un coacaz caruia nu am apucat sa ii schimb solul din cauza caldurii, iar ideea ca aceste creaturi - vegetale, cred, ar putea sa ii dauneze, ma ingrijoreaza. Daca stie cineva despre ce este vorba si care este gradul de pericol, as fi bucuros sa primesc niste sfaturi.


Shohin
 
A

Anonymous

Guest
Bobitzele galbui sigur sunt ingrasaminte .. se numesc Osmocote .. si elibereaza treptat nutrienti in substrat.

Bobitzele albe sunt ceea ce numeam noi cand eram mici "scartzaietoare" .. imbunatatesc regimul hidric si de aeratie al substratului.
 

fiore

New Member
Din cauza la aceste bobitze multe dintre plantele cumparate mor la cateva luni dunpa achizitionare. Bobitzete sunt un ingrasamant pe baza de foarte multi hormoni. Acestea au o perioada in care dupa udare sau depinde de tipul lor se consuma, astfel planta nemaifiind hranita.

De aceea multe plante se ofilesc daca nu le schimbati pamnatul imediat cum le cumparati.
 
A

Anonymous

Guest
Bobitzele aelea sunt ingrasamant si e drept ca dupa un timp de epuizeaza. Cam 6 - 9 luni .. insa nu contin nici hormoni .. si nici nu moare planta din cauza lor.

Dupa 6-9 luni de la achizitionare trebuie administrate ingrasaminte ... si totul este ok.
 
Sus