De ce plantele reactioneaza la amenintari?

geodezia

Well-Known Member
la mine am patit-o anu asta cu wisteria .o am de vreo 3 ani crescuse asa citeva ramuri mai mult vroia sa se catere pe casa .am taiat lungana si am lasat sa creasca cum vroiam eu da dinsa nu si nu ..acum in primavara nu a vrut sa faca flori asa ca am luat toporu si m-am dus drept la ea cea cheala si am ameninta-o ..scurt daca pina la toamna nu faci frunze si flori te tai .. acu m-am uitat la ea si m-am crucit a umplut bolta de frunze si a facut vreo 10 floricele .. ma bucur ca am amenintat-o .. ma pun pe injurat .. ca vad ca cu pupatu nu mere .. o sa incerc .. si asa .. cu amenintari si injuraturi
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re:

Daca chair te deranjeaza asa mult, te rog trimite-le la Caransebes. Chir mi-as dori niste Yucca in fatza casei.

Blitz a spus:
Am constatat, fara sa vreau, urmatoarele:

1. Am doi trandafiri albi, pusi relativ simetric. Primul pus acum vreo 3 ani primavara a facut flori extraorodinar de frumoase, a inflorit de 3 ori in aceeasi vara. In toamna, de dragul "simetriei" am mai pus un trandafir- tot un TH alb. S-a prins si face flori in fiecare an. Dar primul nu a inflorit nici in 2009, nici in 2010. In toamna am spus de cateva ori (sotului, mamei, copiilor): daca nici la anu' nu face vreo floare, zau ca il scot si pun altul :x . Anul acesta s-a "deranjat" si a facut- 1 floare :rofl: Acum sunt curioasa, daca la a doua inflorire, binevoieste sa mai faca macar 1 floare. "Concurentul" in schimb "defileaza" si ii infloreste cu spor :rofl:

2. Am in curte yucca de gradina- o planta de o obraznicie rara :rofl: Am scos tot ce a fost yucca in partea principala a gradinitei mele cu ajutorul copiilor (fiul meu si prietena). Am rupt cozile de la 2 sape (harlet, harsau, sau cum le spuneti voi), de la 2 tarnacoape, ultimele bucatele le-a taiat fiul meu cu toporul. Anul acesta am yucca parca nu le-as fi scos niciodata :rofl: :rofl: :rofl:
http://blitz1959.sunphoto.ro/Gradina_2011/39046049
Si fac pui si pe drumeturile din curte.
La ele reactia este simpla: "Daca ma stresezi, eu fac puiuti" :rofl: :rofl: :rofl:
Si culmea- Dieffenbachia reactioneaza exact la fel :rofl:

Oare de ce :eek: :eek: :eek:
 

anasstasia

Active Member
Voi vorbiti serios??? Eu imi iubesc foarte mult plantele si nu as putea sa le injur. Am un respect imens pentru plante, nu as avea cum sa le vorbesc urit. Eu sint convinsa ca dimpotriva, trandafirii mei au supravietuit in conditii extreme fara a fi udati, tocmai pentru ca ii iubesc. Si mai fac si flori desi nu le ofer conditii propice.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re:

Va recomand la toti sa cititi lucrarile si interviurile Marioarei Godeanu, cercetator foarte serios si cu medalii foarte importante. Acolo se descrie in mod foarte coerent si clar ca plantele sint capabile de sentimente, comunicare, inteligentza si emotii la fel ca noi. Si explica suficient de bine ca sa convinga si scepticii.
Tot ce pot sa spun despre atitudinea lui Fabian e ca nu reuseste sa se deconecteze de o atitudine mentala limitativa, asa a invatzat el si fara a face propia cercetare profunda, repeta aceeasi credintza pt ca altfel sistemul lui de valori ar fi dat peste cap. Lui is se pare clar imposibil. Cam ca si chestia cu pamintu e rotund, biserica a fost impotriva conceptului de pamint rotund, sau impotriva modelului heliocentric fara sa aiba o teorie solida, dar si-a folosit pozitia pt a perpetua o credintza falsa chiar daca a venit cineva si a demonstrat logic ca e de fapt incorect ce accepta toata lumea sau ca teoria bisericii e incorecta.

Cartea Viatza secreta a plantelor e si ea o referintza foarte buna, dar nu neparat foarte stiintifica.... dar aduce niste referintze foarte bune care pot fi verificate intr-o anumita masura.

sicora fabian a spus:
Si voua va lipseste cate o doaga, doar ca la voi, lipsa este compensata de o dragoste foarte mare pentru flori. Voi chiar iubiti florile, de aceea vi se pare ca reactioneaza la "amenintari"!
Explicatia este ca le ingrijiti cu foarte mare daruire si puneti foarte mult suflet. :D
 

geodezia

Well-Known Member
:) :) na acum o sa ajung acasa dupa 3 saptamini sa vad ce si cum cu plantele ca d-l Pipi nu s-a prea omorit sa le adape .. asa ca am sa vad deosebirea dintre bibilicirea efectuata de mine si conditiile de supravietuire ... cum s-au adaptat ..
 
Sus