Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Kati draga, dendrobium pe care l-am luat de la tine asta primavara are o tija florala...il astept cu drag sa infloreasca iar pe tine te imbratisez cu drag pentru el :hug:
 

Kati

Active Member
gradinar1 a spus:
Kati draga, dendrobium pe care l-am luat de la tine asta primavara are o tija florala...il astept cu drag sa infloreasca iar pe tine te imbratisez cu drag pentru el :hug:
Ma bucur ca iti va face floricele :D Atata m-am gandit de mi-am stors creierii, ca nu mai imi aminteam la cine a ajuns cel de-al doilea Dendro, caci primul este la Sannamaria.
Chiar vroiam sa intreb daca infloresc suratele plantei mele sau someaza :)
Sannamaria, al tau Dendro ce face?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
a mea e frumoasa foc ! dar inca nu vrea sa faca flori :? in schimb face un keiki !dar e bine si asa ,odata si odata tot o sa ma bucure cu floricele :D
 

Simonilela

Member
Sarbatori fericite in continuare! De maine ma despart de florile mele pt 1 saptamana si azi am observat fericita ca ”experimentul hidrocultura” incepe sa ma rasplateasca. Pe langa micile radacini de care va vorbeam acum cateva sapt, are 2 noi tulpinite (nu stiu exact daca m-am exprimat corect :) ). Poate cand revin langa ele vor fi destul de mari sa le pot poza sa ma mandresc putin si sa postez si restul pozelor legate de experiment :oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cateva poze de la sfarsitul lunii noiembrie cu dendrobiumii mei:



Un dendro tip phale "urias" si comparatia dimensiunii florilor cu un phalaenopsis normal si cu un alt dendro:


Reinfloriti:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sunt absolut superbi Caramell si nu numai ca sunt extraordinar de frumoase dar si felul in care ai reusit sa le surprinzi in fotografii e senzational.
Ma bucur sincer gandindu-ma cat de fericita poti fi atunci cand esti inconjurata de asemenea frumuseti :D
 

macaleandra

Member
Salut,

Am si eu 2 orhidee dintre care un dendrobium cumparat in iulie de la baumax cu floarea trecuta, sunt 5 fire in ghiveci mat , acelasi- nu l-am schimbat, scoarta este maro, neschimbata de la cumparare. La cele 2 fire care au avut floare incep frunzele sa se maroneasca, alte 2 fire mici una chiar foarte mica cu doar 2 frunze nu mai cresc si parca au in varf un punct maro ( sa fi avut floare sau sunt bolnave?) si mai e un firicel de un verde crud care e in crestere. La celelalte fire tulpina este mai uscata.

Ar trebui sa-i fac ceva? Am pierdut un phalenopsis absolut superb si n-as vrea sa aiba acelasi sfarsit si aceasta

multumesc de raspuns, nu am avut orhidee pana acum
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca s-ar putea te-am ruga sa ne arati niste poze cu dendrobium-ul tau ca sa ne putem face o idee despre ce ar fi.
Alta intrebare ar fi unde il tii si de cate ori pe zi il uzi.
Numai bine si tinem pumnii sa nu fie nimic rau!
 

macaleandra

Member
o ud cam o data pe saptamana, una din fire dupa cum spuneam e sanatoasa nevoie mare, dar ma ingrijoreaza celelalte care stagneaza si au tulpina mai uscata+ punctul maro din varf.
o tin in apropierea unui geam estic dar in fata e un bloc cu 8 etaje, deci lumina este dar nu exagerat si doar dimineata. Alt loc nu am, eventual mai intunecos

Aparatul meu e stricat, doar asa ceva mi-a iesit:
chestia maro- e neclar dar n-am ce face



oare se intelege ceva?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm din pacate sunt neclare pozele dar ma gandesc sa nu fi putrezit frunza din cauza apei stagnate pe ea sau sa fie ceva ciuperca?

locul unde o tii e ok mai ales ca e in geam si lor le place multa lumina.
sau ma gandesc sa nu fi avut parte de ceva curenti de aer rece?
 

macaleandra

Member
curenti e posibil sa fi avut ca n-am usa la camera :cry:
apa prea putin ca uit sa le ud
dar punctul maro? e normal? una singura creste cea mai vioaie se vede si in poza restul stagneaza de cateva luni bune

multumesc pentru raspuns
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere!

imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult.
dar sunt sigura ca nu e cine stie ce grav si ca nu vei avea nicio treaba.
eventual mai tine-ne la curent in legatura cu starea lui.
tinem pumnii sa ii merga bine!
 

lauram22

New Member
sunt noua in ale gradinaritului, dar dornica sa invat... mama are 2 dendrobium nobile in stare jalnica. plantale nu arata f bine, am verificat radacinile, am taiat ce era de taiat si acum speram ca suntem pe drumul cel bun. inatmplator au stat la iernat, lucru care sper ca le-a facut bine... urmeaza intrebarile:
- cat de grav e daca au ghivece albe mate?
- trebuie pus ingrasamant inca din faza asta pentru a-i ajuta sa se dezvolte?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus