Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Deocamdata lasa sa ii treaca florile.Este posibil ca sa nu-i placa mediul in care sta.Apoi nu stiu cata apa i-ai pus.Radacinile aflata in substat cum sunt? Din poze nu pot sa-mi dau seama pentru ca nu pot sa dau zoom.... :roll: :|
 

Dea

Active Member
Nu i-am pus foarte multa apa. Am avut grija sa nu fac greseala aceasta.
Radacinile din substrat nu stiu cum sunt, ghiveciul nu este unul transparent si pe moment nu stiu daca e bine sa o deranjez, verificand cum sunt acestea.
Poate ca e din cauza mediului, prea putina umiditate in aer ...
Am inceput sa o pulverizez dimineata cu apa. In rest, astept sa vad ce va mai fi.
:roll:
 

CristianG

Well-Known Member
Dea, stropeste-o usor pe frunze.Insa ai grija sa nu siroiasca apa pe frunze si sa se prelinga pe pseudobulbi.Acestia pot sa putrezeasca la baza... :)
 

Dea

Active Member
:D multumesc! o sa fiu mai atenta cand o stropesc! Intr-adevar, am cam avut tendita sa o stropesc mai din plin in utlimile dimineti :|
- CristianG ziceai mai devreme ca nu poti sa dai zoom pe imagine. Gresisem eu modalitatea de a posta imaginile. :D
 

CristianG

Well-Known Member
Acum merge sa dau zoom.Ma bucur ca ai rezolvat problema...Da, se pare ca a fost putin afectata de cantitatea mare de apa pe care i-ai pus-o.Las-o sa se usuce intre doua udari.Dendrobium este destul de rezistenta la uscaciune intrucat rolul pseudobulbilor este de a retine apa pentru supravietuirea plantei. Pseudobulbii din imagine sunt grasi si nu sunt zbarciti.In rest planta ta este ok....Sa ai grija de ea in continuare insa cu apa,...., mai moderat...Doar vara se uda mai des! :)
 

Dea

Active Member
:D multumesc!
Ingalbenirea frunzelor pare-se ca a mai stagnat!
O sa fiu mai atenta in ce priveste udarea ei!
Sper sa reusesc! :D
 

CristianG

Well-Known Member
Dea a spus:
:D multumesc!
Ingalbenirea frunzelor pare-se ca a mai stagnat!
O sa fiu mai atenta in ce priveste udarea ei!
Sper sa reusesc! :D
Cu siguranta Dea o sa ai mai multa grija.Nu de alta insa miroase atat de bine.Albul ei este divin! O orhidee superba pe care o apreciez foarte tare.Am avut-o si eu....Supravietuieste ani buni in conditii de apartament mai ales daca o manipulezi corespunzator la schimbarea ghiveciului.Cand o sa fie cazul, iti recomand sa o muti cu totul intr-un ghiveci mai mare. Sa nu separi pseudobulbii pentru ca nu-i place deloc... 8)
 

CristianG

Well-Known Member
irinabv a spus:
Care sunt pseudobulbii? Si mai infloreste pe tijele pe care a facut o data flori?
Pseudobulbii sunt tulpinile ingrosate. Acestia au fruze.In zona frunzelor vor apare niste umflaturi care ulterior se vor dezvolta.Astfel apar cate 2-3 flori intr-un singur loc. Pot sa apara flori de jos pana in varful pseudobulbilor. Arata superb toata inflorita. Pseudobulbii nu vor inflori decat la maturitate.
Da, mai pot aparea si alte flori pe acelasi pseudobulb daca exista locuri in care nu a inflorit.Poate sa infloreasca doar jumatate din pseudobulb urmand ca in sezonul urmator sa faca iarasi flori.
Pseudobulbii care au inflorit abundend de jos pana sus, nu vor mai inflori niciodata.Cu timpul isi vor pierde si frunzele.Acestia se pot si taia insa este bine sa ii lasam pentru ca sunt verzi si mai pot stoca elemente nutritive pentru plantele tinere. :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Saru' mana de raspunsul complex. Nu m-as fi gandit ca aia sunt pseudobulbi. :roll: Am si eu o frumusica dar i s-au trecut florile si acum are noi plantute Deci nu-i fac nimic deocamdata. Multumesc mult.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumusete!
Nu deocamdata nu ai ce sa ii faci las-l sa creasca si sa se dezvolte frumos.
Sa ai parte de el si sa iti infloreasca tot timpul!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Multumesc :D E primita de la niste fete dragute de pe forum :oops: Si se vede ca a fost oferita cu drag pt. ca tare bine ii merge :D
 

CristianG

Well-Known Member
irinabv a spus:
Multumesc :D E primita de la niste fete dragute de pe forum :oops: Si se vede ca a fost oferita cu drag pt. ca tare bine ii merge :D
Ehhee....Daca zici Irinabv ca este primita de la niste fete dragute....Respectele mele! :) Arata superb planta...Iti place cum miroase? Si aceasta specie miroase foarte frumos.Iar "grasanul" pe care au aparut florile este un pseudobulb (organ de rezerva pentru apa).Dupa ce vor trece florile, o sa incepa sa se stafideasca.Apa a fost consumata de flori...O sa observi asta in timp.Apoi puii vor creste mari si din nou te vei bucura de flori.Insa vezi ca pseudobulbii nu au toti aceiasi inaltime.Unii pot sa fie mai scunzi iar altii mai inalti. Infloreste foarte frumos de pe la sfarsitul toamnei pana inspre primavara. :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Daaa.... Miroase foarte frumos :D mereu o adulmecam cand treceam pe langa ea. Acum nu mai are flori dar nu s-a stafidit pseudolbulbul care a avut flori.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus