Diagnostic rapid pentru plante cu probleme

cornelia

Fondator
Membru staff
Această schemă de diagnostic nu este nici pe departe completă şi precisă dar poate ajuta la identificarea cauzelor pentru care o plantă nu se dezvoltă corespunzător

Căderea frunzelor:
-fertilizatori în exces
-cădere datorată ciclului natural al plantei
-udarea în exces
-putrezirea rădăcinilor
-trecerea plantei de la lumină intensă la lumină cu intensitate coborîtă (introducerea în casă pentru iernare)
-aer rece sau îngheţ
-pesticide în exces
-interval prelungit cu lumină insuficientă (iernare defectuoasă)
-intoxicaţie cu etilenă (gaz incolor şi inodor eliberat în mod natural de legume şi fructe în timpul coacerii)

Îngălbenirea generalizată a frunzelor:
-ghiveciul este prea mic
-temperatură prea mare
-sol epuizat (infertil)
-lumină inadecvată (prea puţină sau prea multă)

Îngălbenirea frunzelor tinere:
-lumină insuficientă
-lipsă de fier sau magneziu
-fertilizator aplicat în exces

Îngălbenirea frunzelor vechi:
-lipsă de azot, potasiu sau magneziu
-apă în exces
-ghiveciul prea mic
-putrezirea rădăcinilor
-îmbătrînirea naturală a frunzelor

Ofilirea frunzelor:
-udare în exces (se pot observa alge pe suprafaţa solului)
-udare insuficientă
-fertilizare în exces
-putrezirea rădăcinilor
-putrezirea tulpinii
-aer uscat
-aer prea cald
-ghiveci prea mic

Pete rotunde, de culoare galbenă (sau ţesut mort) pe frunze:
-infecţie cu viruşi, bacterii sau ciuperci
-pesticide în exces
-intoxicare cu fluor (de obicei provenit din apa de udare)

Pete sau puncte de formă neregulată de culoare galbenă (sau ţesut mort):
-pesticide în exces
-aer poluat
-îngheţ sau aer rece
-atac de insecte (Thysanoptera)

Pete verde-deschis şi verde-închis, dispuse sub formă de mozaic:
-pesticide în exces
-infecţie cu viruşi
-lipsă de azot, potasiu sau magneziu
-ardere datorată aerului prea cald

Apariţia anormală de pete colorate:
-lipsă de azot, potasiu sau magneziu ( apar în special pete roşii sau purpurii)
-infecţie cu viruşi
-mutaţii genetice ale ţesuturilor

Frunze umede şi moi, de culoare verde-închis:
-zdrobire mecanică
-îngheţ sau aer rece
-atac bacterian

Vîrfurile şi marginile frunzelor uscate:
-fertilizare în exces
-udare insuficientă
-pesticide în exces
-atac al bacteriilor sau al ciupercilor asupra sistemului vascular

Frunze prea mici:
-dacă peţiolul este alungit, cauza este lumina insuficientă
-putrezirea rădăcinilor
-udare insuficientă
-fertilizator în exces sau insuficient

Frunze foarte fragile:
-deficit de oligoelemente (altele decît azot, fosfor sau potasiu)

Frunze acoperite cu pudră albă:
-mucegai alb

Frunze acoperite cu pete negre de formă neregulată:
-mucegai negru dezvoltat pe dejecţiile lipicioase ale afidelor sau păduchilor

Frunze acoperite cu o substanţă lipicioasă:
-dejecţiile lipicioase ale afidelor sau păduchilor
-secreţie naturală, proprie plantei

Frunze răsucite:
-comportament natural al plantei
-infecţie cu viruşi sau insecte

Vîrful tulpinii nedezvoltat:
-plantă afectată de ierbicide
-atac al acarienilor
-deficit de substanţe nutritive în sol

Tulpină cu prea multe vîrfuri:
-plantă afectată de ierbicide
-infecţie virală

Tulpină cu prea puţine vîrfuri:
-lumină insuficientă

Tulpină putrezită la nivelul solului:
-infecţie bacteriana
-atac al ciupercilor
-apă în exces

Tulpină putrezită peste nivelul solului:
-infecţie bacteriana
-atac al ciupercilor
-arsură datorată soarelui

Vîrful tulpinii uscat:
-atac al ciupercilor
-fertilizatori în exces
-udare insuficientă
-putrezirea rădăcinilor
-atac al insectelor
-pesticide în exces

Tulpină umflată şi roasă aproape de sol:
-infecţie bacteriană

Tulpină cu excrescenţă asemănătoare conopidei:
-atac bacterian

Plantă cu creştere excesiv de lentă:
-lumină insuficientă
-sol excesiv de compactat în ghiveci
-sol infertil
-plantă udată prea rar
-rădăcini putrezite
-exemplar "debil din naştere"

Rădăcini prea aproape de suprafaţă:
-plantă ţinută pe calorifer sau televizor (sursă mare de căldură la baza ghiveciului)
-apa stagnează la baza vasului
-sol compactat
-cantitate insuficientă de apă, care umezeşte doar stratul superior

Rădăcini moi şi închise la culoare:
-apă în exces
-fertilizatori în exces
-putrezrea rădăcinilor datorită bacteriilor sau ciupercilor
-atac al viermilor (nematode)

Rădăcini umflate sau vezicate:
-noduli datoraţi nematodelor (viermillor)
-creştere naturală pentru unele specii de plante

Mflorian
 

poxicuta

Active Member

am un cercis care are frunzele atacate si nu vad nimic pe frunze (cu ochiul liber) , va rog un diagnostic daca se poate?
 

antonio39

New Member
Am o problema cu ardeii iuti pe care ii tin in bucatarie la geam. Frunzele sunt atacate de ceva se ingalbenesc si cad. Uneori am impresia ca exista si mici fire de panza de paianjen dar nu sunt sigur.
Ceilalti ardei pe care ii tin in alte parti nu au aceasta problema.20170917_124605.jpg 20170917_124018.jpg 20170917_124043.jpg 20170917_124148.jpg 20170917_124301.jpg 20170917_124312.jpg 20170917_124605.jpg 20170917_124647.jpg 20170917_124747.jpg 20170917_124835.jpg 20170917_125308.jpg 20170917_124018.jpg 20170917_124043.jpg 20170917_124148.jpg 20170917_124301.jpg 20170917_124312.jpg 20170917_124148.jpg 20170917_124301.jpg 20170917_124312.jpg 20170917_124605.jpg 20170917_124647.jpg 20170917_124747.jpg 20170917_124835.jpg 20170917_125308.jpg 20170917_124018.jpg 20170917_124043.jpg 20170917_124148.jpg 20170917_124301.jpg 20170917_124312.jpg 20170917_124605.jpg 20170917_124647.jpg 20170917_124747.jpg 20170917_124835.jpg 20170917_125308.jpg
 

AlexIoan

New Member
Buna ziua,

Am luat de curand o dracaena fragrans, am mutat-o intr-un ghiveci nou si de vreo 3 saptamani a inceput sa se usuce la baza si s-a inclinat destul de mult intr-o parte. Stiti cumva care ar fi motivul?IMG_20180920_080913.jpg IMG_20180920_080922.jpg IMG_20180920_080926.jpg
 

crysty

Active Member
Intrebarea a fost postata cam de mult si probabil nu mai ai ardeii dar macar sa fie un sfat pe viitor si pentru altii.
Ai atac destul de mare de paianjeni de aia foarte micuti (nu mai stiu de care si nu sunt sigur ca rosii dar se pot vedea cu o lupa foarte puternica) si daca se observa ca apar panze mici de paianjen la muguri la varf si/sau pe dosul frunzei pe unde incep nervurile atunci e invazie destul de mare de afide si sansele de recuperare sunt mici.
Te duci la fitofarmacie/magazin de seminte si cumperi un plic de Nissorun , costa vreo 3-4 lei , faci dozajul pe care il spune vanzatorul / eventual imparti la 3 sau 4 ca doar nu o sa faci tot plicul care se foloseste de regula la 10 litri apa, pui solutia intr-un bidon gol de la stropit geamurile si stropesti planta, pamantul si ghiveciul si chiar imprejurul lui. Planta din acest moment intra in carantina, nu trebuie aduse alte plante langa ea, nu trebuie consumat nimic de la ea pentru o perioada.
Cel mai probabil ca planta sa nu se mai poata recupera avand in vedre ca in poze este un atac destul de serios, si postarea fiind in ianuarie, cam frig sa se recupereze repede planta singura. Nu lasi pliculetul sau/si bidonul cu solutie la indemana copiilor. Daca nu iti mai trebuie il arunci sau poti sa pastrezi pentru la vara.
Dupa stropire astepti cam 7 zile si vezi daca incep sa apara frunzulite verzi noi la planta dar care nu mai sunt atacate . Daca ti se pare ca ataca si frunzulitele mici noi, atunci mai faci o stropire.
Nu folosi concentratia mai mare (se poate depasi concentratia dar nu cu mult) decat trebuie sau nu stropi planta prea des deoarece risti sa oparesti planta (planta arata ca parca e oparita sau ca se lasa frunzele (si au tendinta de rasucire).. ca si cum nu ar avea apa), am patit asta la busuiocul cu aroma de lamaie.

Daca ardeiul a pierdut cam 25-30% din frunze in urma atacului si nu are boboci de floare sau au cazut atunci nu mai are rost sa investesti timp si bani sa o recuperezi si trebuie aruncata cu tot cu pamant (sau pastrezi pamantul dar il stropesti cu insecticid) si dezinfectat ghiveciul -spalat cu apa cu dero, doar daca e vreo specie rara de ardei si vrei sa salvezi cateva seminte incerci sa o salvezi.
Recomand stropirea preventiva si celorlalti ardei macar pe ghiveci,suprafata pamantului si imprejurul lui, chiar daca nu se vede vreun atac inca pana nu e prea tarziu.
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Buna ziua,

Am luat de curand o dracaena fragrans, am mutat-o intr-un ghiveci nou si de vreo 3 saptamani a inceput sa se usuce la baza si s-a inclinat destul de mult intr-o parte. Stiti cumva care ar fi motivul?Vezi atașament 7925 Vezi atașament 7926 Vezi atașament 7927
In poza vad ca e pamant negru din comert (substrat ) , eu prefer sa lucrez cu turba deoarece dreneaza foarte bine apa. Plus ca nu ma las in gaurica acelui ghiveci decorativ ci mai fac alte gauri sa fie multe ca la ghivecele de rasad . Daca ghiveciul e din lut ars atunci nu ii mai faceti nimic sa nu il stricati. Dupa cum arata pozele si spuneti ca planta se inmoaie ,poate fi din doua motive :
1. Nu se prinde deoarece are aer la radacini adica nu fost radacina acoperita cu pamant si udata cum trebuie.
2. Planta are parte de prea multa umezeala si nu se mai zvanta pamantul cu alte cuvinte putrezesc radacinile.
Ar fi trebuit sa o mutati intr-un ghiveci usor mai mare decat cel original si sa folositi mai multa turba care sa o amestecati cu putin substrat, nu stiu, poate 3 parti turba si una pamant si eventual o mana de perlit , nu e necesar perlitul dar ajuta si daca nu aveti perlit nu e problema. Cumparati perlit (se gaseste la dedeman cu siguranta) doar daca mai aveti flori , costa vreo 5 lei o punga de vreun kilogram dar pentru o mana nu e neaparat sa mai luati. Si acel vas un pic mai mare ca cel original sa aiba gauri de scurgere aditionale.
Lastarul ar trebui ajutat sa stea in picioare ,legat de un bat pana isi revine ,altfel se rupe sau ramane stramb.
Daca credeti ca a fost udata prea putin atunci mai puneti apa dar sa mutati provizoriu planta la aer sau aerisiti mai des dar daca credeti ca ati pus prea multa apa si pamantul nu da semne sa se zvinte atunci la fel sa stea la aer ca trebuie pamantul sa se zvinte . Si nu lasati apa in farfuria ghiveciului.
Eventual presarati un pic de praf de scortisoara (alimentara care se foloseste la prajituri) pe pamant care impiedica pelicula de mucegaiuri sa apara.
La mine niciodata plantele nu se ofilesc asa degeaba pentru ca eu le tin mai mult in usor stres adica pamant usor zvantat iar turba aeriseste radacinile si le tin pe cat posibil la aer/deschid geamul mai des/le mut in alta camera provizoriu cat timp aerisesc iarna camera/etc.
 
Ultima editare:

Oana Vasile

New Member
Buna ziua! Am o Aloe Vera de aproape un an si a fost ok pana acum o luna cand am a inceput sa aiba pete negre pe frunze. Initial am crezut ca am udat-o prea mult dar apoi nu am mai udat-o o vreme insa continua sa se inrautateasca situatia. Ce as putea sa fac? Deja i-au cazut 2 frunze.Screenshot_2019-01-08-22-29-32.png 20190108_222506.jpg 20190108_222004.jpg 20190108_221948.jpg 20190108_221959.jpg Screenshot_2019-01-08-22-29-32.png
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna ziua! Am o Aloe Vera de aproape un an si a fost ok pana acum o luna cand am a inceput sa aiba pete negre pe frunze. Initial am crezut ca am udat-o prea mult dar apoi nu am mai udat-o o vreme insa continua sa se inrautateasca situatia. Ce as putea sa fac? Deja i-au cazut 2 frunze.Vezi atașament 8189 Vezi atașament 8190 Vezi atașament 8191 Vezi atașament 8193 Vezi atașament 8192 Vezi atașament 8189
Buna ziua , petele negre pe plante sunt cauzate de 3 factori (singuri sau combinati) :
1. Udatul excesiv
2. Arsuri solare
3. Fungi
Arsuri solare nu e cazul pentru ca e iarna acum si atunci raman celelate doua cauze .
Aloe face parte din neamul cactusilor si suculentelor adica ele cresc in desert si cum prind o ploaie isi fac stoc de apa in frunze si atunci incep sa vegeteze/creasca puternic.
1. Aloe trebuie sa se ude doar cand pamantul se usuca deasupra destul de bine.
2. Givechiul trebuie sa aiba gauri multe de aerisire si apa sa nu se adune in farfurie. Recomand ghivecele de rasaduri chiar daca nu sunt frumos colorate sau inestetice. Imi permit sa fac o remarca proprie ca mastile de ghivece sunt cea mai proasta inventie pentru ca pamantul nu se poate aerisi si de jos in sus asa ca nu folositi masti de ghivece mai ales iarna. Daca ghivechiul are dedesubt ca niste pastile sau picioruse de plastic este si mai bun deoarece ghiveciul nu se videaza cand sta pe farfurie. Nu e un necesar asceste picioruse dar e un lucru foarte bun daca sunt prezente. Ideea e ca ghivechiul sa stea macar la 1 mm deasupra farfuriei.
3. Pamantul sa nu fie unul clisos , faceti un amestec de turba cu putin nisip sau perlit iar lipsa substantelor hranitoare se suplineste cu ingrasaminte. Deci NU trebuie sa va zbateti ca pamantul sa fie cat mai negru si gras ca aici nu vorbim de legume sau de muscate sau busuioc la ghiveci. Cu cat e mai clisos/lipicios cu atat radacinile nu se aerisesc si se intaleaza fungi mai bine. De asta si vedeti ca plantele la ghivece din comert sunt in turba cu perlit si ele sunt hranite cu ingrasamant si stimulenti.
Ce trebuie facut in cazul dumneavoastra :
Scoateti planta cu balot de pamant (pamant pe radacini), presarati putin fungicid praf pe balot de jur imprejur ca si cum puneti sare in farfurie si mutati-o cu balot intr-un ghiveci sau in acelasi ghiveci dupa ce il spalati cu apa cu dero iar restul de pamant ori il aruncati ori il scoateti afara la inghetat si in ghiveci puneti turba cu perlit sau amestec pentru cactusi (dedeman-ul stiu ca are astfel de amestec la saculet mic chiar langa sectorul de suculente si cactusi) in ghiveci, lasati o gaura mara cat sa incapa balotul cu radacini si puneti amestec pe langa balotul cu radacini incat pe cat posibil sa nu ramana goluri mari de aer. Cu cat este mai ud balotul cu atat asteptati mai mult pana la prima udare ca sa apuce sa se zvinte un pic chiar in ghiveciul cu noul amestec. Iar la prima udare care ar putea sa fie peste vreo 2 zile daca este cald in camera, puneti putin fungicid de care gasiti in comert , Topsin ori Thiovit ori altceva cu spectru cat mai larg (gasiti la fitofarmacii/magazinele de seminte, un plic costa cam 4 lei) in apa, cam un vf de cutit la 1 litru de apa si udati pamantul din ghiveci. Tineti planta la caldura si nu mai udati decat cand se usuca deasupra turba/amestecul.
Asa cum se specifica aici https://homeguides.sfgate.com/care-aloe-plant-dark-spots-94444.html , nici profesionistii nu pot garanta ca planta isi mai revine asa ca nu va pot garanta succesul. Daca ghiveciul nu are destule gauri macar 5 la unul de 10 cm diametru atunci cautati alt ghiveci sau mai faceti gauri in plus .
Daca nu va place ideea cu fungicidul chimic atunci incercati un fungicid bio care este praful de scortisoara. Presarati deasupra ghiveciului si presarati si pe balot.
Daca tot nu da semne de crestere sanatoasa mutati planta in alta camera unde are parte de aerisiri cum ar fi bucataria dar sa stea la geam/lumina cand e geamul inchis.
Si nu udati cu apa rece ci cu apa la temperatura camerei.
 
Ultima editare:

Oana Vasile

New Member
Va multumesc frumos pentru raspuns! Am mutat planta in alt ghiveci iar pământul era amestecat si inainte cu nisip, poate nu in cantitate suficienta. Intre timp am trecut pe la fitofarmacie cu o frunza si au constatat ca are o ciuperca si acarieni si am primit un fungicid si inca o solutie pentru acarieni. Astept sa vad cum răspunde la tratament. Va multumesc inca o data!
 
Sus