Diffenbachia

Alinuca

Member
Am o diffenbachia de 40-50 cm si as vrea sa o tund.As vrea sa stiu cam cat sa o scurtez si daca dauneaza cu ceva.Multumesc!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu are cu ce sa-i dauneze, numai ca o vreme va fi cam inestetica. Sa tai cu ceva bine ascutit cam 20 cm din varf.
 

Alinuca

Member
Ce idee buna!Dar din batul care a ramas a mai dat ceva?Pamatul este si pe bat sau este infasurat in punga doar la radacina plantei de sus si apoi ai legat ca sa para ca este o singura planta.
 

liliana.f

Member
si alina ai grija la sucul ei este otravitor sa te speli foarte bine dupa ce o tai.sa stii ca va face radacini si daca o tai si o pui in apa.bafta :wink:
 

sicamin

Member
Alina ,pamant am pus doar in jurul plantei ,cam pe lungimea de 10-15 cm.Batul rosu l-am pus pentru sustinerea plantei ,sa nu se rupa.
Din tulpina ce a ramas au crescut deja 4 pui. Unul de la radacina si trei pe tulpina spre varf.Iti doresc succes.
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia

eu am incercat de 5 ori sa cresc o Dieffenbachia (cu radacini gata facute), dar am cam dat gres. Tot timpul se ofilea si murea. A sa mai incerc la primavara (mi-a promis cineva ca o sa-mi dea un pui) sa vedem ce o sa faca. Nu ma las pana nu reusesc sa am o Dieffen. Imi place asa de mult...
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia

In sfarsit am facut rost de 2 puiuti de Dieffenbachia bausei neinradacinati. Am plantat-o intr-un substrat de nisip si pamant de florarie. Sper sa-i mearga bine in continuare. Sta intr-un loc unde nu are soare direct, ci lumina multa. Am inteles ca planta se poate inmulti in orice anotimp.
 

carmenn

Member
sunt sanse ca la difebi sa i se ingroase mai mult tulpina?

Adica s-ar putea tunde varful cumva , in speranta ca se ingroasa tulpina?
Si daca da, care e varful? :oops: ca a mea face frunze dupa frunze, si nu poti zice ca le face pe lateralul tulpinii, si din varful ei...
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia

Pai in general tulpina se ingroasa singura, o data cu cresterea plantei.
Si frunzele La Dieffenbachia nu prea au cum sa creasca pe lateralul tulpinii, doar daca acele frunze (de pe lateral) au cazut. :roll:
 

sicamin

Member
La mine Diffenbachia crestea prea inalta si pierdea frunzele de la baza.Eu am facut marcotaj (am pus o puga cu pamant de flori in jurul tulpinii,la penultima frunza cazuta). Dupa aproape o luna au iesit radacinile prin punga. Am taiat planta si am puso in pamant. Tija care a ramas am lasato in acelasi ghiveci si a facut o multime de pui. Pun poze cu ele inainte si dupa taiere. Am facut la doua plante la fel.

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mn ... fenbachia/
 

Bluecloud

New Member
Aveti idee exista mai multe specii de Diffenbachia? Eu am de vreo 3 ani ceva care credeam ca Diffenbachia, dar e mult mai mica, ma refer la planta in sine si frunzele ei.
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia

Da, exista mai multe specii:

D. amoena (frunze mari: 50-60cm lungime, colorate verde-inchiscu pete alungite de culoare alb-crem si galben pal)
D. oerstedii
D. bausei
D. picta
D. maculata

Planta ta poate sa nu fie o dieffenbachia. Pune poze si ne vom lamuri ce e. :?
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia

Vad ca Dieffenbachia pe care am pus-o la inradacinat direct in pamant, incepe sa se pleosteasca si frunzele sa se ingalbeneasca.
este normal? Ce pot face?
 

lili

Member
Re: Dieffenbachia

Cel mai simplu se inmulteste in apa.....intr-un timp relativ scurt face radacini. Merge si pe tronsoane de trunchi fara frunze.
 
Sus