Diffenbachia

cornelia

Fondator
Membru staff
Se vor face adevarati pomi. A mea a crescut rapid pana la 2 m. A trebuit s-o dau ca imi ocupa sufrageria. :wink:
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia

Multumesc pentru sfaturi. dar eu i-am luat cu tot cu radacini si acum vad ca stagneaza: nici nu creste nici nu..Apropo Bianca sunt foarte frumoase Dieffebachiile tale..sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele. Mi se par niste plante minunate
 

kriss

Member
din cate am citit pe forum am inteles ca la dieffenbachia se pot taia bucati din tulpina si se pot prinde puse in pamant pe orizontala sau pe verticala. as vrea sa stiu mai multe despre cum se prinde pe orizontala. cat de mare trebuie sa fie bucata de tulpina si cum se procedeaza exact ca sa se prinda.
mai jos sunt 3 dieffenbachile in acelasi ghiveci si si-au pierdut toate frunzele de jos. as vrea sa prind varfurile si poate reusesc sa prind si din tulpina.

 

cornelia

Fondator
Membru staff
De ce e neaparat sa fie pe orizontala? Eu zic ca e mai incomod - iti trebuie un ghiveci mai mare.
 

kriss

Member
am prins pe verticala tot dintr-o bucata de tulpina si nu mi-a prea placut cum se vedea. am vazut poze pe forum cu dieffenbachia prinse pe orizontala si mi-a placut faptul ca se poate ascunde in pamant bucata de tulpina din care a fost prinsa. cat despre ghiveciul mare oricum astfel de plante cresc destul de mari si au nevoie de un ghiveci pe masura.
in plus as vrea sa incerc si metoda cu pusul direct in pamant, pentru ca eu data trecuta l-am tinut in apa pana cand a facut radacini. vreau sa vad daca obtin rezultate mai bune asa.
 

Floria

Active Member
Am pus eu o tulpina (care chelise) pe orizontala pentru ca tot asa citisem undeva. Am ingropat-o aproape de fundul unei jardiniere si am uitat de ea. Dupa un an a lastarit.
 

kriss

Member
stii cumva care e dimensiunea cea mai potrivita la care ar trebui taiate bucatile de tulpina?
 
A

Anonymous

Guest
Depinde de marimea internodiilor. Pui sa iaba macar 3 ochiuri in pamint.
 

Floria

Active Member
De obicei se taie tija in bucati de 10 cm. Sa nu o ingropi chiar ca mine. la 4-5cm este chiar bine.
 

Simona D.

Member
Eu am taiat bucatile, sa aiba fiecare 2 ochiuri. Am pus si pe orizontal, si pe vertical. S-au prins toate. Varful l-am pus in apa dar au trecut 2 luni si inca nu facuse radacini. L-am scos din apa si l-am bagat in pamant. Dupa vre-o luna a inceput sa se deschida frunza din varf.
Am o poza cu 3 butasi pusi pe orizontal. Arata mult mai bine si mie imi place mai mult cum pot fi asezati in ghiveci dupa ce cresc si ii pui in ghiveciul lor.
Dupa ce tai butasii, spala-i putin cu apa calduta si lasa-i 2-3 ore se se usuce, dupa care-i culci pe pamant. Improvizezi o sera ( o punga de plastic legata in varf sau un pet etc. ). Aerisesti in fiecare zi cateva minute. Cand cresc 1-2 frunze lasi sa se aeriseasca din ce - in ce mai mult timp ( de la cateva minute - la cateva ore ) pana renunti la sera improvizata si ii lasi liberi.

 

kriss

Member
va multumesc mult pentru sfaturi.
Simona D. : la tine vazusem poza si mi-a placut ideea. :D

acum sper sa imi reuseasca si sa se prinda.
 

Simona D.

Member
O sa se prinda sigur :D
Cand tai si speli butasii, sa inlaturi cu grija frunza uscata ce acopera ochiurile. Apa cu care ii speli sa fie doar putin amortita, nu cum faci tu baie :)

Tine-ne la curent cu progresul lor :)
 

kriss

Member
am taiat azi una dintre cele 3 plante. varful l-am pus in apa, iar tulpina am taiat-o, am spalat-o si acum astept sa se usuce ca sa o plantez.
 

kriss

Member
am uitat sa intreb cat de des se uda. in poza pamantul pare foarte umed. trebuie mentinut umed in permanenta?
din cele 6 bucati de tulipna numai 4 le-am rezolvat. cele 2 ramase le pot pune doar intr-un ghiveci foarte mare (care momentan e gol), dar care din pacate nu are acces la lumina. au sanse sa se prinda daca nu au lumina sau trebuie sa caut alta solutie?
 

Simona D.

Member
Eu am lasat si radacina in ghiveciul ei (mai avea un ochi ) si a dat si de acolo :wink: Asa ca, daca vrei, poti sa incerci si tu.

In sera improvizata ele vor avea o oarecare umiditate si nu e nevoie sa le uzi prea des dar nici sa lasi pamantul sa se usuce.
 

kriss

Member
si eu am lasat radacina si cu tulpina de 3 noduri in pamant unde era si sper sa iasa ceva.
 

sicamin

Member
Kriss eu as mai fi pus peste butasii aceia pamant,macar jumatate sa stea acoperiti.Vor avea posibilitatea sa faca mai repede ,si mai multe radacini.
 

kriss

Member
cei 2 butasi care au ramas i-am plantat in ghiveciul mare. in ghiveciul mare sunt: 1 ingropat jumatate in pamant, 1 plantat pe verticala si 1 ingropat la 2 cm sub pamant.
m-am gandit ca asa incerc si mai multe variante sa vedem cat de repede evolueaza fiecare.
 
Sus