Diffenbachia

yca

Member
Am primit si eu de vreo luna un lastar de dieffenbachia si nu vrea sa faca nici cum radacini nici nu moare nici nu traieste si mie asa de draga e singura pe care o am oare cum as putea sa o ajut?
 

byby_anka_w

Member
Am si eu aceasta planta. Una e aici sa mi-o "ude" pisica, acum e in refacere :D

si "gramada" sau "tufa"
ce ar trebui sa fac? sa le despart?
 

daisy111

Active Member
Sigur yca,sa ma anunti :wink:
Byby foarte frumoase :clap: ..cea din prima foto parca difera de restul,imi place mult.....acea tufa seamana perfect cu tufa mea :D ...sa-ti traiasca :hug:
 

byby_anka_w

Member
pai prima seamana cu ce a postat mymo si restul lumi.iar tufa e ca a ta,de aceea te-am intrebat daca tot dieffenbachia este
 

daisy111

Active Member
:oops:pai mi s-a parut mie ca difera :rofl: ..eu am luat un pui din tufa si l-am pus separat sa mi se faca mare singurel,dar din 3frunze care le avea am mai ramas cu 2...astept la primavara sa vad ce mai ramane din el :x
 

yca

Member
mie mi se par tare greu de prins dieffenbachiile si nu le place shimbat locul dar odata ce ai gasit locul potrivit si si-au dat drumul sunt de toata frumusetea.........si traiesc foarte mult o prietena a mea are una de peste 25 de ani..........
 

isabella

Active Member
Eu am o colectie de dieffenbachia si toate plantele sunt solitare, cum apare un pui , il las putin sa creasca si il despart de planta mama. Nu mi-a murit niciodata vreun pui ptr ca l-am despartit :D
 

Roxana

Active Member
plantula mea a crescut si are ghiveciul micut. pot sa il schimb acum sau astept pana la primavara?
 

mymo

Active Member
Nu cred ca o deranjeaza,tinand cont ca nu are flori sau boboci.Eu zic ca o poti muta linistita.
 

Roxana

Active Member
am transplantat ieri Dieffenbachia si vad ca astazi e bine. sper sa se acomodeze in noul ghiveci.
 

marean

Active Member
Se acomodeaza repede,doar sa nu o uzi acuma,la incepu.
Am transplantat-o si eu pe a mea acum 2 zile si face foarte bine ! :wink:
 

marean

Active Member
Depinde cat de mare e ghiveciul si cat de umed a fost pamantul la plantare.
Daca avea radacini,insa,eu as uda peste 2 saptamani,ca sa fiu sigur.Daca ghiveciul e foarte mare,as uda o data la saptamana maxim,o luna sau mai mult,pana cand vad ca si-a atasat radacinile de noul substrat si a inceput sa creasca din nou,apoi as uda normal .
Bafta !
 

Roxana

Active Member
ghiveciul este cel din imaginile de mai sus...este destul de marisor.
multumesc pentru informatii.
 
Sus