Diffenbachia

Simona D.

Member
Si eu tot o data la saptamana o ud dar o pulverizez ~ in fiecare zi pe frunze. Ii place si tine paianjenii rosii la distanta :wink:
 

albela

Active Member
Asa o ud pe cea de acasa. Dar e cam pleostita. Poate din cauza ca e asezata pe vest si nu prea are multa lumina decat dupa amiaza vreo 2 ore.
 

kriss

Member
e din cauza luminii daca e pleostita. eu am patit asta cu una din plante : se cam pleostise cand nu avea destula lumina. si de udat sa o uzi ceva mai rar pe cea de la servici.
 

albela

Active Member
Da, Kriss. Dieff mea arata la frunze exact ca cea din fotografia postata de tine. As vrea sa o mut intr-un loc cu mai multa lumina, dar nu prea mai am unde. Pe est si sud est am full de plante. Pe de alta parte i-as taia tulpina goala sau i-as face marcotaj dar nu mai am unde sa mai pun alte plante decat tot pe vest. Asa ca inca nu stiu ce sa fac cu ea. Sa fac un marcotaj doar ca sa capat experienta :rofl:
 

George

Member
Mi-e tare draga dar parca nici gaura in tavan nu-mi vine sa dau :) Credeti ca as proceda bine daca as taia din ea?
 
D

dyayzh

Guest
George...nu tai, varful cred se ofileste fiind obstructionat in crestere, tai, o sa lastareasca cumva. Eu spun ca nu ai decat o optiune: mana pe foarfec si inima-n dinti :D
 

kriss

Member
sau o poti muta intr-un ghiveci mai jos, dar doar ai amana inevitabilul: trebuie sa-i tai varful si ar fi bine sa faci asta acum ca e primavara.
 

Simona D.

Member
George, eu zic sa-i faci o butasire aeriana ( sub frunzele alea frumoase ) si dupa ce face radacini poti sa imparti tulpina ramasa in tronsoane. Daca o tai pur si simplu, nu stiu daca vor rezista toate frunzele alea frumoase :?
 

olivia31

Member

albela

Active Member
Da, olivia. Este floare. Diff mea a inflorit asa toata vara trecuta. Problema e ca in timpul asta stagneaza, nu mai face frunze, iar florile astea nu au nici un haz. La un moment dat a trebuit sa tai florile pe care le avea si de atunci nu a mai inflorit si a reinceput sa faca frunze.
 

olivia31

Member
Si cam cat dureaza o floare? Mai pot sa apara si altele in scurt timp? Pe mine nu ma deranjeaza ca stagneaza o perioada. Este destul de bogata si nu vreau sa-i impart tulpinile cu toate ca pe langa cea principala mai sunt si altele mai subtiri. Sper ca nu-i dauneaza ca stau asa toate. Imi place sa fie mai tufa... nu vreau doar o singura tulpina care sa creasca singura ca un copacel.
 

albela

Active Member
O floare dureaza destul de mult dar nu mai stiu exact. Maxim a avut 2 flori in acelasi timp. Perioada de inflorire a fost de vreo 6 luni. Dupa ce nu mai are flori aspectul zonei superioare (acolo unde se formeaza florile si frunzele) nu arata prea strulucit. Am sa fac o poza sa iti arat.
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia face flori? :eek: Asta chiar nu stiam. In toate cartile este trecuta ca planta decorativa prin frunze.
 

Roxana

Active Member
Am intrat pe nett si am vazut o Dieffenbachia cu floare. Este asemanatoare cu cea a Spathiphyllum, nu?
 

albela

Active Member
Da, oarecum. Este mai mare si este carnoasa nu fina ca la Spathiphyllum. Si dureaza mult mai mult.
 

albela

Active Member
Am casapit dieffenbachia mea. Am aruncat varful care nu arata deloc bine si am pastrat baza cu doi pui si am pus sectoarele de tulpina pe lat in ghivece. Oare in cat timp vor incepe sa iasa plante din muguri? Fiecare sector are 2 - 3 muguri.
 

Roxana

Active Member
In general Dieffenbachia nu creste greu. Cred ca pe la sfarsitul lui mai o sa iasa ceva.
 

kriss

Member
mie mi-au murit toate bucatile de diffenbachia. :(
doar varful pe care l-am pus in apa a inceput sa faca radacini.
 
Sus