Dipladenia

D

dyayzh

Guest
lili a spus:
Dipladenia este o planta acidofila, chiar daca in literatura de specialitate nu gasim prea des semnalat acest aspect. Este mare iubitoare de caldura, 20-22 grade C, umiditate ridicata 70-80% si lumina directa pe timp de iarna , putin umbrit vara ( valabil ptr. toate plantele cu frunze pieloase). Umiditatea poate fi rezolvata prin amplasarea ghiveciului pe o farfurie in diametru mai mare decat a ghiveciului, cu bilute de argila , mentinute permanent umede. In acest caz planta are vegetatie permanenta fara repaus .
In situatia descrisa de voi fetelor, planta a intrat in repaos vegetativ, bioritmul ei s-a incetinit de unde si degarnisirea plantei de frunze. Este un lucru firesc. Cantitatea de apa trebuie redusa drastic deoarece ii poate fi fatala.
Consider ca este obligatoriu repaosul vegetativ chiar si celor care nu vor trebuie indusa aceasta stare . In momentul cand reintra in vegetatie vor fi robuste si fara prea multe probleme in materie de boli si daunatori (sistem de aparare ridicat)

Nu este cazul sa o tundeti acum deoarece ii provocati rani , nu are putere sa se apere de boli .
lili a spus:
Dipladenia , eu nu o consider ca plante de interior, a mea, toata vara a stat in aer liber. Am spus ca nu este indicat acum sa tundem plantele deoarece se afla in faza de repaos, puterea lor de aparare in fata bolilor , este scazuta. Energia chiar nu si-o risipeste pe partile uscate.

Faza cu bilutele nu mai merge, deoarece ea acum a intrat in repaos si cum nu mai are frunze :wink:
florisiplante a spus:
Marea problema la ele este udatul. Am observat ca prea multa apa le dauneaza. Ar trebui lasat pamantul sa se usuce, dar sa existe putina umiditate in aer si apoi udat cu moderatie din nou.

Kati a spus:
Nu stiu daca va ajuta cu ceva, dar pot sa va povestesc despre Dipladenia mea, care este mare, plina de frunze, de boboci si si-a deschis deja o floare. O sa-i fac o poza s-o vedeti. Floarea are aceeasi culoare ca si anul trecut, si este imensa. Sta pe un pervaz care da spre nord-vest, dupa masa are lumina puternica, dar nu prea mult soare direct de pe la ora 6 incolo. Frunzele mari de anul trecut au inceput sa-i cada de pe la baza tulpinilor, insa nu se observa, fiindca altfel este foarte deasa.
Iar apa ii place la nebunie, aproape in fiecare zi trebuie s-o ud, dar cu moderatie. Ingrasamant ii pun odata la 2 saptamani, si... cam atat.
Cu udatul procedez in felul urmator - cu toate plantele (in afara de cactusi): nu le ud pamantul doar cand stratul de suprafata (cam 0,5 cm mai precis) este uscat. Am facut niste experiente si am vazut, ca partea de jos a pamantului este inca usor umeda, cand partea de sus a ei este aproape uscata deja, deci ganditi-va ce se intampla, cand planta este udata foarte des. Radacinile baltesc in apa nonstop, ceea ce nu ii face bine aproape niciunei plante. Nu le punem la socoteala pe cele care cresc langa apa.
Toate astea le-am scris, fiindca am o usoara banuiala, ca multi dintre oameni tind sa-si ude florile prea des, si de aceea au probleme.

Cornelia, mi se pare ciudat ca Dipladenia ta sa retina apa atat de multa vreme. Ce pamant are planta ta, normal sau cu multa turba olandeza?

Mai este ceva interesant de remarcat: cand afara este vreme urata sau rece, apa se evapora mult mai lent din ghivece, deci plantele trebuiesc udate mult mai rar. Cel putin la mine asa se intampla.

Si ca incheiere, am observat ca nu tuturor plante le merge bine la mine, sunt unele carora le-as putea face orice, ca tot nu le-ar conveni. Probabil ca si la voi tot asta o fi problema cu Dipladenia, sau cu alte plante care nu se dezvolta cum trebuie.
cornelia a spus:
Kati si mie mi se pare la fel. Pamantul ala pare a fi un soi de turba care de la mama ei a fost imbibata cu apa. Stiam ca e problema cu udarea asa ca am luat-o incet. Am sa-i pun un pamant al carui "comportament" il cunosc si sper sa-i fie bine. Am sa-i schimb si locul ca ea acum sa in spatele perdelei, in sufragerie. O sa-i gasesc un locusor cu ceva soare.
 
D

dyayzh

Guest
Gabiuta a spus:
Pamintul ideal este un amestec de turba si nisip.Sol bogat in nutruenti , se pune ingrasamint o data la doua saptamini in perioada de inflorire.
Se reduce udarea in perioadele de repaus de obicei ianuarie-februarie.
michaela a spus:
Dipladenia mea a inflorit toata iarna si am tinut-o la rece cam 10 grade insa de prin febr. a inceput asemeni voua sa-si piarda frunzele mari si ies unele mititele care nu ating dimensiunea normala. Sunt convinsa ca odata ce ies la lumina mai puternica isi vor dezv frunzele ok si vor si inflori. Apa i-am pus doar sa nu se usuce de tot pamantul .... am considerat ca daca e la rece sa nu moara... practic evapora mai putina apa...insa a dezv. muguri practic s-a transformat intr-o adevarata cataratoare...insa am vazut ca asemenea plantei hoya e dependenta de soare...ca substrtat , chiar am indepartat urmele de turba pe care le avea cand am cumparat-o si am plantat-o (acum un an in primavara) intr-un pamant de flori nici nu mai stiu ceva notoriu nimic deosebit... pare putin bogat in humus...Acum o astept s-o scot afara....sunt convinsa ca va fi super fericita....la mine toate sunt fericite afara...in aer
AM UITAT SA ZIC CA E IN FATA UNEI FERESTRE DESTUL DE MARI ORIENTATA CATRE N-V
VioletaB a spus:
Apisoara fiarta + otet si ingrasamint pentru acidofile ! :)[/quote]


[quote="gabi_gabriella"]A mea de vara trecuta , am udat-o normal cu apa ca pe celelalte, s inu s-a suparat .Toata vara a inflorit si a crescut . In schimb am suparat=o tare de tot ,in primavara cand i-am schmbat pamantul ..si am pierdut-o :(
Dar nu ma las .. o sa-mi iau alta si ne invatam impreuna :D[/quote]
 
D

dyayzh

Guest
albela a spus:
Acum 2 sapatamani i-am schimbat dipladeniei mele pamantul cu unul pentru acidofile, si ghiveciul cu unul mai mic. Si, surpriza, desi e tot micuta, are bobocei. Am sa incep sa ii pun si eu ingrasamant de acidofile si sper sa reuseasca sa infloresca.
liza a spus:
Cum procedati cu imbutusatul unui lastar de dipladenie?
rodica05 a spus:
Liza, am luat-o planta. Cred ca-i o planta relativ usoara (in orice caz nici nu se compara cu Camelia), asa ca nu cred ca-ti va fi greu sa prinzi lastarul. Cauta sa fie un substrat umed si pastreaza-l asa cateva zile. Apoi, poti lasa sa se usuce pamantul intre udari. Incearca sa ai cel putin 3-4 noduri si nu pastra mai mult de 2-3 perechi de frunze. Daca are boboci, curata-i.
Iti uram sa ai succes si sa ne tii la curent cu ceea ce se intampla.
albela a spus:
Multumesc, Angela. La inceput nu i-a mers bine deloc. O pusesem intr-un ghiveci prea mare, cu pamant amestecat din nisip, pamant de florarie si mranita. Acest amestec tinea apa si nu ii pria deloc. Am schimbat-o punanadu-i pamant acid (acru cum scria pe ambalaj :) ). O tin pe terasa descoperita langa perete, o las sa o ploua la fiecare ploaie, are soare de la 9 la 13, daca nu ploua o ud cand i sa usuca pamantul la suprafata (cam la 2 zile cate putin) si ii pun ingrasaminte pentru azalee. Cam asta ar fi :D
 
D

dyayzh

Guest
Albela, te rog sa pui din nou pozele cu minunata ta dipladenie. Pozele, schimband locul mesajelor nu se pastreaza. Multumesc de intelegere :D
 

tinaM

Member
liza a scris:
Cum procedati cu imbutusatul unui lastar de dipladenie?


Eu am reusit cu metoda clasica: un pahar in cap, caldura, lumina moderata, aerisire la 2-3 zile si pulverizat usor, dupa caz. De la doua frunze, cat avea, deja a crescut lastarelul si are deja alte 4 frunzulite. Deja face plaja dimineata si arata sanatos.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum sa nu va suparati dar "imbutusatul" asta m-a facut sa ma tavalesc pe jos de ras. Nu puteam sa-mi inchipui la ce se refera. :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In curind ii dam diploma de "Gradinar" nu numai de pasionat sau iubitor de plante,la cit de destoinica a fost :clap:
 

albela

Active Member
Sa lesin cand am deschis pagina asta :rofl: . Adica, eu, gradinar :eek: . Daca ati sti ca acum 3-4 ani nu aveam nici o planta in casa sau la birou si declaram sus si tare ca nici nu imi plac florile. Cred ca daca ma intalneati atunci imi dadeati sigur o bataita buna sa imi intre mintile in cap :wink: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vad ca ti-au intrat si fara bataita :tavalit:
Dar acum zii sincer :nu-i asa ca ai inima cit un cozonac :?: :marfa:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Celei roz i s-au deschis bobocii pe care ii avea cind am bagat-o in casa acum o saptamina.Saracutele :( aveau frunzele "crocante" din pricina frigului care le-a luat intr-o noapte dar vad ca au rezistat cu stoicism.Si mai ales si-au revenit :)
O sa fac o poza............
 
Sus