Dipladenia

lelia

Well-Known Member
Cred ca nu i-a placut la tara peste iarna ,tamperaturi scazute+umezeala =moarte sigura .

Este una din plantele pe care le-am indragit mult de tot ,dar tot ce am cumparat si chiar ce am prins din butasi ,au murit in anul doi de viata ,evident la iesirea din iarna :( a
acum ma multumesc sa admir pozele puse aici :visator:

e bine si in balcon dar sa ai grija cu apa ,mai rarut ....
eu ziceam ca daca aveai loc ,mai crestea si ea peste iarna se inzdravenea .Oricum daca trece peste iarna ,ascunsa intre jardinierele cu buga ,sigur ii va merge de minune .
 

miki70

Active Member
O sa ma mai gandesc, poate ii gasesc un coltisor pe undeva in casa cu lumina.
Imi pare f rau pt plantuta ta, era superba :-(
 

nicolae68daniela

Active Member
of imi pare rau, era frumosa tare si bogata :(
Deci putina apa, si sa aiba lumina, am s-o tin incontinuare la geam pe hol,si e musai sa-mi cumpar un termometru de camera pentru acel hol, cam toate florile acolo va ierna.
 

popescu gp

Well-Known Member
Dipladenia mea dupa inflorirea din primavara,toata vara nu avrut sa mai faca flori desi a fost in aer liber si soare doar pana la pranz;sa vedem comportamentul ei peste iarna.
 

kerkyra

Well-Known Member
As putea muta dipladenia din ghiveci in gradina peste vara? Inteleg ca ii place soarele. Si daca ar merge in gradina, s-o plantez cu ghiveci cu tot, sa n-o deranjez prea rau la toamna cand trebuie pusa la adapost?
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am avut o dipladenia Super Trouper dubla roz si nu am stiut ca intra in repaos, nici ca ii trebuie 22 grade celsius, a tinut 2 ani dar apoi a dat de frig si cand s-au dus frunzele am aruncat-o. Are cineva asa ceva de vanzare sau ati vazut pe undeva?
Mai am inca 3 dipladenii din acestea normale, rosu, roz si alb, si din astea una vad ca nu mai are frunze, probabil tot din cauza frigului, oare isi va reveni?
 

Roxana Peled

Active Member
Gargaritzo, un lucru e sigur, pe asta nu o mai arunca :)

Kerkyra, dipladeniei mele nu-i place atat de mult soarele. Daca are mai mult de 2-3 ore pe zi....hai 4, incep sa i se ingalbeneasca frunzele. In schimb cu 2-3 ore de soare pe zi infloreste ca nebuna, se umple toata de flori :indragostit: . Prin urmare, daca tot te apuci sa o ingropi pe undeva nu o pune chiar in plin soare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dipladeniile intra in repaus pe perioada iernii si isi pierd mare parte din frunze dar isi revin rapid primavara. Plantele mele au 3 sau 4 ani (nici nu mai stiu) si l-am scos afara de vreo saptamana si am vazut ca incep sa capete frunzulite mititele noi.
Peste iarna au stat in frig, intr-o camera neincalzita, si au fost udate de max 2-3 ori in cateva luni. Pana acum insa le tineam in casa peste iarna iar primavara le taiam toti lastarii anemici crescuti peste iarna.
 
Ultima editare:

kerkyra

Well-Known Member
Va mu;ltumesc! O sa o pun in gradina, o sa aiba si soare, si umbra. Vad ca deja ii dau frunzulite noi, chiar daca are lastarii noi mai subtirei, cred ca ii va merge bine. Ramane nelamurirea daca sa o ingrop cu ghiveci sau direct, sa nu sufere la toamna cand o dezgrop...
 

daisy111

Active Member
Am vazut astazi cateva dipladenii mari cu floare galbena,minunatii :indragostit: dar erau la 60 leu buc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
uau, ce ochioasa e aia galbena! De ce nu reusesti sa le treci peste iarna? Daca le tii intr-un loc racoros si luminos de obicei nu sunt probleme, la temperatura camerei cam sufera
 

popescu gp

Well-Known Member
Claude are dreptate;iarna au nevoie de o temperatura placuta ,nu uscata si lumina.iar primavara cand se stabilizeaza vremea pana toamna in gradina;eu am avut toate 3 culorile ,dar le-am pierdut nestiind cum sa le pastrez si am una roz prinsa dintr-un butas de cca 4 ani.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am trecut o iarna - doua cu toate 4, insa iarna asta numai 2 au supravietuit, si din pacate cea care-mi placea cel mai mult nu!!! E o specie deosebita si nu prea gasesc asa ceva...dipladenia super trouper.. stiti unde as putea gasi? Multumesc
 

valentyna

Member
iarna nu am o camera racoroasa .eu florile le partajez prin camere unde ,este adevarat,e cam cald.....voi vedea la iarna....
 
Sus