Dipladenia

calena

New Member
Pentru cei/cele care cauta Dipladenii la preturi rezonabile - am gasit in Carrefour (doar Bucuresti) rosie/grena si un roz-crem. Plante superbe cu radacini sanatoase si pline de flori la 15 ron. Cat am stat acolo sa-mi aleg ghivecele a venit o doamna care se ocupa cu standul si mi-a spus ca aduc plante importate direct de la producator din italia si de aceea au preturile mici. Erau si alte specii/pomisori altoiti etc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca au aparut mai multe culori din aceasta planta :-).
Si cand ma gandesc ca acum vreo 10 ani multi dintre egradinarii de atunci erau in stare sa...faca orice pentru un lastarel dintr-o planta ori adusa ori cumparata de cine stie unde prin lume :wasntme:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Asta arata ca incet, incet mai avanseaza si se diversifica si piata de flori de la noi... Insa destul de lent! Sunt destule plante a caror cultura e bine raspandita in alte parti, iar la noi abia se stie de ele...

Oricum dipladenia e o planta de care te atasezi rapid. O data ce ai avut una nu se poate sa nu-ti doresti sa admiri an de an frumoasele cupe catifelate si colorate.
 

LadyBug

Well-Known Member
Sunt niste flori superbe, dar eu in 3-4 ani maxim le pierd, nu stiu exact de ce, rezista unele ierni, altele nu...
 

popescu gp

Well-Known Member
Multumesc Adina;in anii trecuti am pierdut pe rand toate culorile de dipladenii si iata ca aceasta ma rasplateste cu frumusetea florilor.Cea galbena tanara vad ca ii mkerge bine si sper sqa ma rasplateasca cu florile ei curand
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si eu am intampinat dificultati in ce priveste iernarea lor. Mai mult de 2 ierni nu a supravietuit la mine niciuna, insa cand imi amintesc cu ce infloriri frumoase m-a rasplatit nu demult ... o iau mereu de la capat cu un nou exemplar. Doar, doar ii voi afla secretul longevitatii la mine acasa.
 

adrianam

Well-Known Member
Frumoase foc!
La mine, in vara urmatoare a inflorit alba, nu rosie, asa cum o cumparasem, iar in a doua iarna a murit.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am avut toate culorile si scoase in gradina au sucombat pe rand;de 2 ani dintr-un lastar de roz (original din Ungaria) infloreste continuu pusa intr-o terasa vara si iarna o sera improvizata cu cca 15 grade C,cand intra in repaus.
 

LadyBug

Well-Known Member
Mie mi-au rezistat si 3 ierni, dar pana la urma tot s-au dus :( iar acum nu mai gasesc la pret convenabil
 

adrianam

Well-Known Member
Da, cred ca este foarte important repausul, pot sa-i putrezeasca radacinile foarte usor pe timpul iernii.
 

geodezia

Well-Known Member
ioi le am pe sala au cam cald dar nu le mai ud inca au frunzele verzi mai trag cite o floare
 
Sus