Discutii despre gazon

claude

Well-Known Member
Moderator
Exista de cumparat seminte doar de trifoi. Troscotul e o chestie foarte draguta pana la un punct...cand creste prea mare nu reusesti sa-l mai tunzi cu masina de iarba, iar de cosit trebuie sa te pricepi ca sa cosesti cum trebuie troscotul. Toamna, dupa ce da bruma devine oribil, ramane doar o retea de fire maro, uscate. Primavara rasare mai tarziu decat iarba deci pana rasare e...noroi :mrgreen: Ce e de spus in favoarea lui e ca asta-vara, dupa 3 luni de seceta, era verde la mine doar troscotul, iarba si trifoiul se uscasera. Dar e extrem de invaziv, elimina tot, degeaba il semeni in amestec cu iarba si trifoi ca in scurt timp ramane doar el
 

Claudiavis

Active Member
Nu cred. De Potentilla Reptans ce ziceti? Cica poate sa inlocuiasca gazonul intr-un singur an daca da de conditii bune de crestere :) O rezista in soare puternic?

Precizez ca eu sint la faza in care fac speculatii pur teoretice. Inca nu am inceput sa imi amenajez gradina. Dar stiu de la mama ca gazonul da mari batai de cap in zona asta de sud...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti pune amestec de iarba normala si trifoi alb, acela ramane pitic...cum spuneam si anterior, iarba clasica se reface imediat dupa seceta, daca da o ploaie. Gazonul e doar bataie de cap, la noi nu e clima potrivita pentru el
 

Claudiavis

Active Member
Si de unde se poate cumpara saminta de iarba clasica? Ca de exemplu mama a cumparat saminta de "iarba" de la un nene din piata, si a iesit o chestie care cred ca era iarba de sudan - nu crestea in smocuri si facea o tulpina tare care raminea ca o barba nerasa dupa ce treceam cu masina de tuns iarba :lol

Deci: cum sint sigura ca ceea ce iau e iarba? Si care e denumirea stiintifica la iarba-iarba?

Saru'mina!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si pe mine m-ar interesa raspunsul la aceasta intrebare. :)
Legat de troscot, la mine in gradina a fost afectat de fainare pana la ultima frunzulita. E tare greu sa scapi de el, se smulge usor, dar rasare intr-o veselie.
 

fisulix

Member
Nu exista de cumparat iarba clasica. Nu exista termenul de iarba clasica.
Gazonul este un mix de plante care se regasesesc si in flora spontana atat doar ca sunt ameliorate.
Pentru zone secetoase folositi specii rezistente la seceta (Festuca arundinacea, Poa pratensis), niciodata Lolium (decat in proportii f. mici (10 %).
Nu cumparati niciodata gazon din tari precum Olanda, Anglia, unde soiurile sunt "invatate" genetic cu multa apa si grade celsius reduse. Recomand gazonul de seceta de la Gazonul SRL cu seminte RAGT Semences Franta (soiuri ameliorate in sudul Frantei unde slava domnului au si ei seceta).
 

fisulix

Member
A, si inca ceva: se prefera o norma de udare mai mare (de vreo 20 l/mp) pe saptamana decat udari dese si cu norme mici. In acest caz, ce se intampla - sistemul radicular se atrofiaza pe adancime mai mare si ramane viabil doar pe o adancime de vreo 5 cm. Pe aceasta adancime apa se evapora f. rapid la 50 de grade vara astfel incat va muri si acel mic sistem radicular ramas, rezulta planta moarta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu pe cineva care are in gradina asa-numita 'floare de fan'...ceea ce mi se pare grozav, practic e acel amestec de seminte care rezulta de la fanul uscat, cu ierburi, flora spontana...eu cred ca e frumos, ai tot felul de flori de camp in el, doar ca ma gandesc ca in curte poate n-apuci sa te bucuri de acele floricele ca il tunzi prea des...dar cred ca in gradina sau in livada ar fi minunat, doar ca si aolo atunci trebuie cosit ori cu coasa traditionala ori cu o cositoare din aceea de umar, ca daca e prea inalt nu merge tuns cu masina de tuns gazonul.
 

fisulix

Member
Cu placere!
Acuma na...depinde si vrei sa faci cu iarba asta..daca vrei sa creasca doar ca sa te uiti la ea sau sa poti si calca pe ea, sa se joace copiii si cainii...si evident vine momentul cositului. Cu costitoarea electrica poate sa dea orice d-na, insa la iarba de care zice claude merge doar coasa manuala ceea ce presupune un mascul dispus la asa ceva :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
fisulix a spus:
Cu placere!
la iarba de care zice claude merge doar coasa manuala ceea ce presupune un mascul dispus la asa ceva :)
Sa stii ca si d-nele pot da cu coasa aia manuala, am dat eu si, desi nu a iesit 'coafura' chiar eleganta :rofl: Dar numai daca e suprafata mica, altfel mori langa coasa :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu am inteles niciodata cum functioneaza coasa aia :rofl: . In mintea mea de bucuresteanca daca nu sunt doua lame care se foarfeca, o singura lama care se freaca pe o iarba uscata nu ar trebui sa aiba nici un efect :) si cand imi pui mie coasa in mana nici nu are nici un efect :tavalit:
 

elianna

Well-Known Member
A propos de tuns gazonul. Initial am avut o suprafata mai mare si mergea bine cu masina. Acum am tot umplut cu flori si arbusti si mi-a ramas doar o portiune mica de forma rezonabila. E greu sa faci slalom cu masina de tuns asa ca mi-am cumparat si un trimer dar este unul de jucarie ca n-am stiut sa aleg la vremea respectiva. Cand il folosesc ma umplu de iarba pana in cap. Am incercat in unele portiuni mai inguste cu foarfece de gazon dar fac scurta la mana :cry: Voi cum va descurcati?
 

taia

Active Member
elianna a spus:
A propos de tuns gazonul. Initial am avut o suprafata mai mare si mergea bine cu masina. Acum am tot umplut cu flori si arbusti si mi-a ramas doar o portiune mica de forma rezonabila. E greu sa faci slalom cu masina de tuns asa ca mi-am cumparat si un trimer dar este unul de jucarie ca n-am stiut sa aleg la vremea respectiva. Cand il folosesc ma umplu de iarba pana in cap. Am incercat in unele portiuni mai inguste cu foarfece de gazon dar fac scurta la mana :cry: Voi cum va descurcati?
Cu foarfeca de gazon electrica ( este cu baterie).Se tunde usor si repede.Eu o folosesc pentru margini si pentru locurile inguste unde nu intra masina.Am si una manuala,dar te umpli de basici in palma daca ai de tuns mai mult.
 

Roxana Peled

Active Member
Foarte interesant!
Tin mult bateriile? Eu planuiesc o suprafata de gazon mica si imprastiata in bucatele separate, in plus urasc trimerul si ma intreb daca nu ar putea fi tunsa toata cu o foarfeca din asta electrica :gandit: . N-ar fi asa de mult si pot sa tin inaltimea constanta din mana.
Poti te rog sa-mi spui de unde o ai si cam cat ar costa?
 

elianna

Well-Known Member
Buna ideea cu foarfeca electrica. Nu stiam ca exista si pentru gazon. Vazusem doar pe cea pentru tuns gard viu sau o fi aceeasi :?
 

taia

Active Member


Asa arata.Se schimba capetele de taiat : unul pentru gard viu,celalalt pentru iarba.Este cu acumulatori .Eu sunt tare multumita de ea.
 
Sus