Discutii despre gazon

vladm

New Member
daca gazonul are deja mai mult de 6-7 luni, dar in anumite locuri nu e prea des cum era de dorit, ce se poate face ? trebuie sa existe o solutie
 

schlucky

Member
aici am vazut ca fac urmatorul lucru, (mai ales primavara si toaman) suprafata care nu e chiar ok se "racaie" la suprafata putin, unii arunca putin ingrasamant de inradacinare amestecat cu ingrasamnt normal, apoi semintele de iarba si apoi un strat subtire de pamant si se mentine umed


un tipp ce mi-a dat mie cineva: inainte de insamantare sa pun samanta in apa, intr-o galeata sau vas ceva...si voi vedea ca cea care se ridica sus este goala si numai buna de arucat...si am avut surpiza ca o parte destul de buna din cantitatea de samanta am arucnat-o ..... atunci am priceput si eu de ce am goluri in gazon sau nu mi-a iesit asa cum ma asteptam

asa ca voi face si eu acum aceasta "reinsamantare" in pimavare

Normal, am citit aici intr-o brosura despre gazon,...ca cea mai buna perioada de reinfrumusetare este sfarsitul lui august si tot septembrie
...atunci se tunde iarba, se verticuleaza in lung si apoi in diagonala se arunca iarba, apoi un strat de pamant subtire sau nisip (pt. a acoperi putin semintele si a nu le manca pasarile) si apoi ingrasamant de inradacinare

apoi pregatirile de iarna a gazonului in general:
tundere, verticulare in lung si diagonala, ingrasamnt cu efect de lunga durata - toate astea la inceputul lui noiembrie daca vremea tine,

spor la treaba
 

mflorian

Member
vladm a spus:
daca gazonul are deja mai mult de 6-7 luni, dar in anumite locuri nu e prea des cum era de dorit, ce se poate face ? trebuie sa existe o solutie
Exista chiar mai multe solutii, depinde cit de nerabdator esti:
-se indeseste de la sine, fara sa-i faci nimic, intr-un an - doi.
-la primavara, prin aprilie, pur si simplu mai arunci niste seminte si lasi natura sa-si urmeze cursul.
-ricii, plantezi, acoperi, uzi, cum zicea schlucky.
-cumperi gazon la rulou, tai si peticesti ca la mocheta.
 

schlucky

Member
mflorian a spus:
vladm a spus:
-se indeseste de la sine, fara sa-i faci nimic, intr-un an - doi.
.
florian chiar crezi ca in 2 ani isi revine? te intreb fiindca eu l-am pus in 2005, l-am udat cat am putut (caci astia cand au venit si citit ceasul de apa din gradina :shock: ), in 2006 am sperat ca se va imbunatatii...dar asa de mici sunt progresele caci nu mai sper sa se refaca de la sine ... si de aceea ma gandeam ca ma va astepta iar o cheltuiala in primavara ....bani care i-as investi cu drag in niste copacei si flori & co.

trebuie sa spun ca "rascolind" locurile unde sunt mici lipsuri de gazon ... am avut neplacuta surpiza sa vad ca sunt pietre si stiu ca o piatra de X cm diam. da o lipsa de gazon de X * 3 cm, asa ca anul trecut cat am putut am scos din pamant pietre in ideea ca la primavara asta sa pun samanta noua
 

mflorian

Member
schlucky a spus:
florian chiar crezi ca in 2 ani isi revine? te intreb fiindca eu l-am pus in 2005, l-am udat cat am putut (caci astia cand au venit si citit ceasul de apa din gradina :shock: ), in 2006 am sperat ca se va imbunatatii...dar asa de mici sunt progresele caci nu mai sper sa se refaca de la sine ... si de aceea ma gandeam ca ma va astepta iar o cheltuiala in primavara ....bani care i-as investi cu drag in niste copacei si flori & co.

trebuie sa spun ca "rascolind" locurile unde sunt mici lipsuri de gazon ... am avut neplacuta surpiza sa vad ca sunt pietre si stiu ca o piatra de X cm diam. da o lipsa de gazon de X * 3 cm, asa ca anul trecut cat am putut am scos din pamant pietre in ideea ca la primavara asta sa pun samanta noua
Eu vorbesc despre conditiile de la mine din gradina. S-ar putea sa am noroc de un sol bun pentru gazon. In 2006 am udat o singura data gazonul. Cit despre golurile provocate de pietre... pai la mine e invers: iarba a inceput sa imi ingroape lespezile de piatra cu care am facut cararea.
Nu stiu ce sa spun... pai, la mine, daca nu sint atent, imi creste gazon si in cap.
 

schlucky

Member
trimite si la mine asa o bucata de gazon...ca zau ca nu ma supar!

poate o fi samanta alta... caci vecina mea arunca in fiecare an de 2-3 ori peste tot gazonul samanta noua ... si abia acum dupa 3 ani se "vede" mai bine + ca ii ingrijeste ca la carte:
-vericulat primavara si toamana
-ingrasamnat de primavara
-apoi in tipul verii iarasi
-pregatirea de iernat : verticulat, ingrasamnt de lunga durata, ingrasamant pt. intarirea radacinilor
-udat zilnic seara cca 2 h, si mai des cand e mai seceta
- tuns cel putin 1/saptamana
......

pt. gustul meu prea pretentioasa toata actiunea si putin cam scumpa!
 

nino

New Member
gazonul in panta - pe acoperisul casei

gazon in panta - mai bine zis pe acoperisul casei - panta 30 grade
Intrebarea e daca a facut cineva dintre voi asa ceva sau daca stie cum se face asta - ca prin revistele din afara apar diverse poze si atat!
 

parintily

New Member
gazonul

Din ce am constatat eu:
1. Gazonul are nevoie de apa multa (deci nu va sfiitzi sa-l udatzi din belshug)
2. De 2 ori pe an (primavara shi toamna) trebuie bagat ingrashamant, daca solul nu e fertil.
3. Daca ai cartitze, nu le omora, ca e degeaba(vin altele). Mai bine le gonesti, dar nu cu aparate care vibreaza, ca se invatza gu zgomotul shi nu ai rezolvat nimic(la mine au scos mushuroaie in jurul lor). De preferat, substantze care miros f urat (eu am folosit nishte patroane fumigene care se baga pe gura galeriei dupa care se astupa gura respectiva) shi le tzin la distantza (de 1 1/2 luna nu au mai scos).
4. Tuns regulat, cam 1 data pe saptamana, se indeseste shi acopera buruienile ce apar prin el.
:D
 

wub

New Member
Am pus gazon acum o saptamana, l-am udat uneori si de 6-7 ori pe zi fiind foarte cald, dar din pacate mi-a iesit pe insulite si neuniform ( nu l-am pus eu ci altcineva care nu a binevoit a il acoperi putin cu grebla si tavalugi).

Intrebarea e sa pun prin locurile mai golase din nou samanta sau sa-l las asa si dupa primul tuns sa-l mai indesesc ?
 

Ari

Member
Am citit cam tot ceea ce s-a scris pe aici despre gazon . Rezulta ca desi nu este recomandat , se poate planta totusi gazon si in iunie , pentru cei intarziati ca mine !!! Asa este ? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc .
 

schlucky

Member
eu, daca as fi in locul tau, fiindca sunt o fire nerabdatoare :oops: l-as pune si acum, dar ar trebui udat extrem de bine si de des, as pune peste seminte plasa de protectie, si as mai lua in calcul o eventuala noua cheltuiala...... :rofl:

despre gazon, citeam intr-o revista ca e de preferat sa fie udat mai bine de 2 ori pe samtamana dar f.f.f.f bine, decat zilnic si putin .... asta cand e caldura/seceta .....
 

wub

New Member
Ari a spus:
Am citit cam tot ceea ce s-a scris pe aici despre gazon . Rezulta ca desi nu este recomandat , se poate planta totusi gazon si in iunie , pentru cei intarziati ca mine !!! Asa este ? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc .
Poti sa-l pui si acum nu e nici o problema. doar ca trebuie udat bine si de preferat cu aspersoare ce fac ploaie fina si nu jet. Sa nu repeti greselile mele, asa ca iti zi cum ar fi trbuit sa-l pun eu.

-sapi bine ~ 20cm
-rascolesti ceea ce ai sapat
-bagi un ierbicid total (cauti pe forum) ROUNDUP
-astepti sa isi faca efectul
-eventual rascolesti iar pamantul
-il tazezi si nivelezi , de preferat cu un tavalug, eu nu am avut si am folosit un tub de beton care mi-a ramas de la put
-arunci semintele in vant astfel incat sa fie destul de unifor distribuite. Sa te uiti si pe ambalajul de la seminte sa vezi ce catitate ai si pt ce suprafata ti-a recomandat producatorul . E bine sa respecti ambalajul.
-tavalugesti din nou ( eventual inainte de asta dai putin cu grebla sa acoperi cat de cat semintele cam la 1 cm in pamant)
-dupa care uzi si astepti, astepti si uzi....in 2 saptamani ai sa vezi rezultatul.

Conteaza mult udarea sa se realizeze in stropi fini si nu in jet, pt ca in jet se spala semintele de pe pamant si au tendinta sa se stranga toate intr-un loc ( vezi la mine), iar daca a iesit putin iarba si stropesti cu jet se depune pamant pe frunzulite si nu o sa mai creasca, chiar o sa se usuce.

Ca si sprinker eu mi-am facut un sistem cu 8660 TURBOSPIKE de pe pag:
http://claber.com/eng/prodotti/dettagli ... d=4&line=1
si acum doar deschid un distribuitor cu 4 cai si alimentez pe rand cate doua sprinklere din hidrofor.

Asa ca spor la munca si te asteptam cu poze.
 

disperat

Member
Pe ambalajul semintelor de gazon scrie ca se planteaza de primavara pana toamna. In zona in care stau eu (Bucuresti) unde sunt caldurile care sunt si ploua din cand in cand nu cred ca e indicat sa plantezi in lunile de vara. Si daca o faci trebuie sa UZI! Dimineata, seara, uneori la pranz. Si zilnic. Daca uzi doar dimineata, in cateva ore pamantul de la suprafata e uscat. Iarba tanara cu siguranta se usuca. Eu am pus gazonul primavara devreme si cu toate astea, daca nu-l ud zilnic apar pete galbene (iarba se usuca) Ideal ar fi sa ploua de 2 ori pe saptamana si in rest sa-l uzi.

Ce inseamna sa-l uzi bine de 2 ori pe saptamana? Cate ore? Pana se face balta? Eu cred ca as putea sa ud continuu o saptamana si tot nu as reusi sa fac balta in curte. Pamantul are o mare lipsa de apa.... Daca as avea un rau prin apropiere sa ud cu motopompa... alta treaba ar fi... asa ud cu apa din put, f rece, nu prea multa ce sa facem, ne descurcam cu ce avem. Iar astia de la Meteo ii tot dau cu vremea va fi frumoasa si calda. De parca toata lumea e in concediu la mare de la 1 iunie pana la 1 sept. Adica daca ploua nu mai e vremea frumoasa??

Uf am inceput sa aberez. O fi de la caldura, de la vremea asta frumoasa si calda. Da lasa ca diseara ma duc la tara. Ca sa ud. Acolo am rau, am motopompa si ud cu furtune dalea mari de pompieri. Aia da udare.
 

schlucky

Member
disperat a spus:
Ce inseamna sa-l uzi bine de 2 ori pe saptamana? Cate ore?.
eu ud zilnic aproape cu furtunul dar pe programul de dus, cca 1 ora imi ia toata treaba,

vecina mea lasa "stopitorul" cca 1 ora pe portiune ..... si uda de 2 ori maxim pe saptamana, la ea arata mai bine decat la mine, ok avem si iarba diferita, dar se vede ca sistemul ei de udare e mai eficient

mie nu imi palce sa las "stropitorul" caci nu imi ajunge in toate colturile, si trebuie sa ud eu apoi cu furtunul ....dar atunci cand pun stropitorul in functiune se vad rezultate, pozitive
 

disperat

Member
Cam ce suprafata uzi asa? Eu am un stropitor oscilant (cred ca asa se cheama) si daca il mut o data imi acopera aproape toata suprafata cu gazon (vre-o 400 m) ud cam o 1h si jumatatea seara, cateodata si dimineata, in weekend mai mult.

Stropitoarele alea de se invarteau nu prea mi-au placut, ele udau circular, iar gradina mea e oricum numa rotunda nu. Aspersoru asta de-l am acum e bun (am dat si o gramada pe el 99 ron) acopera o suprafata mare e si reglabil si uda pe suprafete drepte (patrat, dreptunghi)

Si daca tot suntem la gazon. In afara de gazon si alte buruieni pe care cat de cat pot sa le scot, mi-a iesit si o iarba cu frunza lata, un pic rosie la baza. Cat e tanara e frumoasa, dar mai tarziu se face urata. E greu de smuls ca e multa (desi cred ca asta o sa fac - smulg si bag seminte de gazon in gauri)
 

schlucky

Member
disperat a spus:
Cam ce suprafata uzi asa? Eu am un stropitor oscilant (cred ca asa se cheama) si daca il mut o data imi acopera aproape toata suprafata cu gazon (vre-o 400 m) ud cam o 1h si jumatatea seara, cateodata si dimineata, in weekend mai mult.
sigur nu stiu sa iti spun, ce supratata am, dar pe partea lunga trebuie sa il mut de 2 ori, desi a 2-a oara nu mai e nevoie sa ude la maxim pe lungime(uda la vecinul), iar pe partea scurta (am gazon sa spun asa in forma de L) tot o data intreg si inca putin, la setari pe latime nu pot sa il las mereu pe maxim, caci ori imi uda casa, ba uda gradina le vecini :) a.i. mereu imi raman coltisoare unde trebuie sa revin, si apoi mai vine gradina de legume si gradina de flori
daca pun stropitorul in we. il lasa sotul cam 3 ore pt. toate partile impreuna, in timpul saptamanii cam 2 ore bune in rest cand ud cu furtunul minim 30 minute , dar atunci este fusarita treaba :rofl:
vecina spuneam lasa cam 1h pe portiune, portiune= mutare

buruiana o ti cel mai bine sub control prin taieri regulate ale gazonului (cel putin odata pe saptamana) apoi lucru manual, adica smuls, si eventual chesti comerciale .... diferite produse pt. buruieni/muschi/......
 

Ari

Member
schlucky a spus:
eu, daca as fi in locul tau, fiindca sunt o fire nerabdatoare :oops: l-as pune si acum, dar ar trebui udat extrem de bine si de des, as pune peste seminte plasa de protectie, si as mai lua in calcul o eventuala noua cheltuiala...... :rofl:

despre gazon, citeam intr-o revista ca e de preferat sa fie udat mai bine de 2 ori pe samtamana dar f.f.f.f bine, decat zilnic si putin .... asta cand e caldura/seceta .....
Multumesc pentru raspuns. Si eu sunt nerabdatoare , asa ca am plantat gazonul , a rasarit,este foarte frumos.Am insa 2 probleme - cateva zone unde nu a rasarit - intentionez sa mai pun niste seminte si a doua - mult mai grava : la plantarea gazonului am administrat si mranita . Probabil ca aceasta a avut seminte de buruieni . Rezultatul ? Tot gazonul este presarat cu buruieni . Ce ma sfatuiti sa fac ? Suprafata este mare - aproximativ 300mp si iese din calcul smulgerea burienilor . As vrea sa folosesc un erbicid , dar nu stiu care ar fi cel mai potrivit .
Multumesc ,
 
Sus