Discutii despre gazon

elianna

Well-Known Member
Ei, nu chiar prost dar se simte :) Oricum e mai bine decat sa tai cu foarfeca manuala. Iar pentru zone unde e mai greu accesibil, chiar merita dar iti trebuie ceva rabdare.
 

elianna

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Spune-mi si mie te rog de unde si cu cat ca tare mi-ar placea si mie una.
Eu am cumparat de la Baumax cu 169 ron, parca. Stiu ca vazusem la Praktiker, acelasi model dar ceva mai scumpa. Mi-au spus ca Skil este cumparat de Bosch si deci calitativ este buna. Aveau si Bosch dar peste 300 ron chiar si peste 500 ron pentru cei cu bani :)
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Aceeasi calitate dar mai scumpa pentru posesorii de bani prea multi :rofl:
Multumesc frumos! Oricum era momentul sa mai fac o vizita pe acolo.
 

radun

New Member
Doresc sa-mi fac un gazon in spatele casei. E bine daca procedez asa : ?
1. Sap cu harletul pamantul si il intorc
2. Aplic erbicid
3. Astept o saptamana ca sa-si faca efectul erbicidul
4. Pot pune o folie de geotextil pentru a impedica pe viitor cresterea buruienilor ?
5. Peste folie pun pamant de 10-15 cm
6. Insamantare, udare, etc. Cand pun semintele pot pune si niste nisip printre pentru a impiedica mancarea semintelor de catre pasari ?
 

elianna

Well-Known Member
Erbicidul pe aplica atunci cand buruienile au min 10 cm. Se asteapta min 2 saptamani apoi se sapa. Daca este pir, se recomanda repatarea erbicidarii. Acum, ca vine primavara cred ca este bine sa se astepte mai mult pana toate semintele de buruieni vor rasari. Acum doi ani, desi erbicidasem in toamna, am asteptat o luna si au rasarit buruieni de parca nu facusem nimic pana atunci.
Partea de deasupra a solului este bine sa se amestece cu nisip. Nu pot sa dau cele mai savante explicatii, dar functioneaza.
Prin geotextil mi-au crescut buruieni fara numar :rofl: poate o folie contra buruienilor, cred ca exista.
Este bine sa se amestece semintele de gazon cu pamant, cel mai simplu prin greblare, si apoi sa se taseze cu tavalugul.
 

Claudiavis

Active Member
As dori sa profit un pic de experienta voastra acumulata in timp: ce tip de gazon e potrivit pentru Bucuresti si imprejurimi? Ideal sa nu trebuiasca tuns prea des...

Multumesc frumos!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Claudiavis, din ce stiu eu, tocmai tunsul e tot chichirezul la gazon! Tuns, apa cat are nevoie si atunci e frumos, altfel...cam naspa! Oricum. orice iarba trebuie tunsa, cat de des...depinde cat de mult ploua! Anul asta am tuns iarba de m-am saturat! Dar a si aratat bine pana de curand, cand s-au rarit ploile si a dat arsita teribila. Dar eu am iarba clasica, a iesit de cpaul ei, fara sa o seman. Nu te incurca cu gazonul englezesc ca o sa-ti blestemi zilele daca nu ai timp si posibilitate sa ii dai ce-i trebuie si sa te ocupi de el
 

Claudiavis

Active Member
Dar ce e gazonul englezesc? Eu am vazut gazon de umbra, de soare, sport, de seceta.... Care din ele e cel englezesc?
 

barsan octavian

New Member
Dar ce e gazonul englezesc? Eu am vazut gazon de umbra, de soare, sport, de seceta.... Care din ele e cel englezesc?
salut. sunt nou intrat pe acest forum asa ca va salut cu respect...a 2 oara.
claudiu, in functie de lumina ce o ai in curte, de ex. predominant soare sau umbra sau mixt te poti hotara ce gazon aplici.
imi permit sa iti recomand saminte din gama profesionala, insotite de un starter.asta la insamantare. apoi exista scheme de tratament si ingrasaminte aplicate pe durata anului.

cu respect
 

Lrotaru

New Member
Avem 500 mp de curte in care vrem sa punem gazon si următoarele condiții:
- Zona este mai tot timpul însorita
- putin timp disponibil pt întreținere (serviciu, copii)
- va fi folosit pt joaca
- nu îmi place gazonul cu aspect de teren de fotbal, adică perfect aliniat. Îmi plac floricelele si trifoiul
Si întrebările:
1 ce fel de gazon ar îndeplini condițiile de mai sus?
2 gazonul rustic poate fi amestecat cu trifoi?
3. Daca vreau trifoi cum scap de albine? Avem in apropiere stupi
Multumesc
 

barsan octavian

New Member
Avem 500 mp de curte in care vrem sa punem gazon si următoarele condiții:
- Zona este mai tot timpul însorita
- putin timp disponibil pt întreținere (serviciu, copii)
- va fi folosit pt joaca
- nu îmi place gazonul cu aspect de teren de fotbal, adică perfect aliniat. Îmi plac floricelele si trifoiul
Si întrebările:
1 ce fel de gazon ar îndeplini condițiile de mai sus?
2 gazonul rustic poate fi amestecat cu trifoi?
3. Daca vreau trifoi cum scap de albine? Avem in apropiere stupi
Multumesc
Va recomand si dvs. si tuturor doritorilor de gazon sau suprafata inierbata, folosirea semintelor din gama profesionala, respectiv Scott's- Everris.
Pentru 500 m2 ati avea nevoie de 17.5 kg de starter, New Grass, respectiv 17.5 kg samanta de gazon, recomand gama cu stimulatori de crestere-Rapid se numeste, timp de rasarire 5 zile, eam avut rezultate in 3 zile.

Sa nu ma intelegeti gresit, nu fac reclama vreunei firme, va spun din experienta.

Daca doriti sa aveti un gazon format din trifoi(alb) va recomand la infiintare sa folositi un amestec de iarba si trifoi, deoarece doar din anul doi veti avea doar trifoi. Iarba care va creste va fii inlocuita de trifoi.

Cat despre albine nu prea aveti ce sa faceti in privinta lor.

Cu respect
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna ziua si tie ;P, eu am cumparat de la Praktiker si o sa le pun drept completare la gazon asa ca procentul nu stiu sa ti-l spun
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pentru curte nu va recomand insamantarea exclusiv cu trifoi, acestuia ii ingheata partea aeriana si in sezonul rece va fi un dezastru, o curte noroioasa! :wink:
 

Lrotaru

New Member
Multumesc ... Ma gândeam la un amestec iarba trifoi dar mi e frica de albine, iar in același timp nu avem timp pt întreținerea unui gazon ... Nu stiu ce soluție sa alegem :(
 

LadyBug

Well-Known Member
Am auzit ca gazonul atrage/intretine corposinitele, stiti ceva despre asta? Sau s-a mai discutat, nu am citit cele 13 pagini de postari de aici.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc ... Ma gândeam la un amestec iarba trifoi dar mi e frica de albine, iar in același timp nu avem timp pt întreținerea unui gazon ... Nu stiu ce soluție sa alegem :(
Mie exact faptul ca infloreste frumos si atrage albinele imi place la trifoi :)
Nu cred ca ai nevoie de mai mult de 20% trifoi dar poti sa vezi in compozitia diverselor varietati de gazon de la producatori cunoscuti. Trifoiul completeaza bine golurile din gazon si se extinde bine. Dupa ce-l tunzi arata super, face mult mai bine fata secetei...eu sunt fan trifoi printre gazon!
Intr-adevar, iarna dispare, de aceea e foarte important sa fie doar o completare

 

Lrotaru

New Member
Stresul cu Albinele e din cauza copiilor. Noi ne hotărâsem la un amestec de la dls dar are doar 5% trifoi. E prea putin? Exista amestecuri gata făcute cu procent mai mare de trifoi? E obligatoriu sa dam cu insecticid pt firnici?
 

Lrotaru

New Member
Am avut niste nisip in curte si soțul l-a împrăștiat peste tot. Urmează sa sape si sa însămânțeze. A făcut bine cu nisipul? Eu citisem ca se da după unsamantare.
Multumesc
 
Sus