Discutii diverse cu si despre orhidee

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Mai avem cateva zile si plesnim...nuuu,nu eu :mrgreen: , ci boboceii lui den al meu ; se pare ca din ce in ce seamana mai tare cu un Barry Oda,boboceii sunt clar mov inchis :wink: .
Sper sa fie ruda parfumata dintr-asta, astept cu nerabdare sa vad floricelele !
Dyana,nimic de raportat cu ghivecele alea luminate la cap...i bine,la baza,dar tot aia e :mrgreen: !
 

marean

Active Member
instructor a spus:
Doamne ce flori aveti ......minunate .Imi plac orhideele dar nu m-am gindit niciodata sa-mi iau,mi se pareau plante dificile :) Dar de cind sunt cu voi....hm...mi-am cam schimbat parerea :D :D Cred ca o sa-mi iau si eu ,mai ales ca am de unde invata despre cresterea lor.Va multumesc ca existati.Sotul imi spune ca as fi in stare sa-i pun pamint cu flori peste tot prin casa ,sa ii las doar o carare pe unde sa mearga :rofl: :rofl: daca ma supara nu ii las nici cararea :rofl: :rofl: :tavalit: :rofl:
 

Kati

Active Member
Zi_inflorata, aceia sunt puii, adica viitoarele plante, care vor inflori cand se fac mari. Asa ca nu te mai teme ca iti moare Miltonia :wink:
 

marean

Active Member
Instructor,stai linistita,nu e e problema :wink: !
Zi_inflorata , e asa cum spune si Kati . Cand uzi sa ai grija sa nu cada apa pe acei psbulbi micuti in dezvoltare,ca e risc de putrezire .
De inflorit ar fi sa infloreasca anul viitor , dupa ce se maturizeaza psbulbii noi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac orhidutele ca vad ca nimeni nu mai zice nimic!!
cred ca mai toate le aveti cu tije si abia asteptati sa le vedeti frumusetile iar dupa aceea cred ca o sa dam cu totii buzna sa ne laudam care mai de care cu ce avem in gradinuta, nu?

de aceea cred ca e atata liniste acum...
e linistea dinaintea furtunii de flori!

:rofl: :rofl:

abia astept!

si eu am cateva pe care abia astept sa le vad inflorite ca le-am luat in primavara de la reduceri si erau fara flori iar acum au tije si in fiecare zi imi gasesc de lucru pe langa ele ca sa vad daca nu cumva s-a deschis vreo minunatie.
plus ca mai am si alte orhidici de la un om extraordinar de aici de care am grija ca ochii din cap pentru ca vreau sa le mearga bine si vreau sa imi arat recunostiinta fata de ea.

asa ca voi reveni si eu cat de curand cu poze.
 

CristianG

Well-Known Member
zi_inflorata a spus:
asta inseamna ca am de asteptat...cati ani? :)
Dupa cum arata substatul nu cred ca sta foarte bine cu radacinile....Miltonia foarte greu se regenereaza.Poti astepta ani in sir...Sper sa ii fie bine! :?
 

marean

Active Member
Cristian,iti spun din experienta ca daca nu are un minim de cateva radacini nu dezvolta noi psbulbi aceasta specie,din ce am remarcat la salvata mea.
In plus, acei noi psbulbi inradacineaza puternic la aparitie,eu am unul de 1 cm marime cu vreo 2 radacini de 4-5 ori mai mari decat el .
E drept ca substratul pare usor vechi,insa daca era proaspat udat poza poate fi inselatoare .
Pana la primavara nu as umbla la radacini,Zi_inflorata,dar as fi atent cu apa si, mai ales,cu posibilii curenti de aer rece .
 

CristianG

Well-Known Member
marean a spus:
Cristian,iti spun din experienta ca daca nu are un minim de cateva radacini nu dezvolta noi psbulbi aceasta specie,din ce am remarcat la salvata mea.
In plus, acei noi psbulbi inradacineaza puternic la aparitie,eu am unul de 1 cm marime cu vreo 2 radacini de 4-5 ori mai mari decat el .
E drept ca substratul pare usor vechi,insa daca era proaspat udat poza poate fi inselatoare .
Pana la primavara nu as umbla la radacini,Zi_inflorata,dar as fi atent cu apa si, mai ales,cu posibilii curenti de aer rece .
Asa este.Nu suporta curentii de aer. Florile se pot ofilii, frunzele ingalbenesc. Este frumoasa, gingasa si sensibila asa cum ii sta bine unei orhidee de genul ei. Ma uit adesea la ele in Hornbach..Culori superbe, parfumate...Insa doar le admir si atat.Este imposibil ca in casa sa nu existe curent.Prin urmare, am renuntat la a mai creste Miltonii...Succes tuturor celor care se incumeta sa aiba acasa aceasta superba planta. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da si mie mi se par Miltoniile un pic mai sensibile decat restul orhideelor dar asta normal ca depinde si de conditiile pe care fiecare i le poate oferi.
Ale mele stau intr-un geam spre E si vad ca deocamdata stagneaza.
adica nici nu le merge rau dar nici nu s-a intamplat nimic extraordinar cu ele.
pe una din ele o am de anul trecut si de atunci are frunzele facute evantai.
nici nu si-a mai revenit dar vad ca inca traieste asa ca nu stiu ce sa zic de ea.
am inteles ca din cauza u nei probleme legate de udare si-a facut frunzele asa.
oricum am zis ca ii voi umbla la radacini sa vad ce si cum numai ca trebuie sa imi mai cumpar scoarta.

numai bine!
 

Tina

Active Member
Frunzele facute evantai inseamna ca a suferit de sete la un moment dat.. iar de revenit, nu isi mai revin... :D
 

CristianG

Well-Known Member
Nici nu poti sa-ti dai seama exact cand sufera de sete...De obicei avand radacinile foarte fine te gandesti ca nu ar trebui sa o uzi foarte tare....Ori te gandesti ca sa o uzi mai des ca nu cumva din cauza uscaciunii sa se usuce radacinile....Singura solutie este cea cu betisorul infipt in ghiveci.... :) In rest Dumnezeu cu mila....
 

gabiee

Active Member
sa va arat si eu orhideea mea , si sa va intreb cate ceva , ca nu prea stiu mare lucru despre ele
- nu stiu ce specie e .... , culoarea e alb cu picatele mov

http://gabiee.sunphoto.ro/diverse/RMUOANJXKQFVPYABNDQ
http://gabiee.sunphoto.ro/diverse/MCUTBNEFEPAPLNWCQQC
http://gabiee.sunphoto.ro/diverse/MCUTBNEFEPAPLNWCQQC

- as vrea sa o transplantez , am cuparat pamant pentru orhidee , dar cineva mi-a spus ca ghiveciul trebuie sa fie transparent , sa aibe lumina radacinile , asa e ?
- ce sa fac cu radacinile acelea multe care stau pe - afara , sa le pun in ghiveci ?
a inflorit deja de 2 ori ( o am de 1an si jumatate ) si acum se pregateste si a treia oara , incep sa-i creasca 3 tije florale

multumesc mult :D
 

ena

Member
Gabiee, eu nu am folosit neaparat ghivece transparente, dar daca ai e mai bine pentru ca asa poti observa mai usor radacinile. Am cumparat vase de plastic de la supermarket si le-am dat gauri asa cum am vazut si eu la Dya. Vasul fiind mai larg am bagat in pamant din radacini, dar cu foarte mare grija sa nu se rupa. Parerea mea este sa astepti sa treaca florile, pentru ca transplantarea este traumatizanta pentru orhidee.
 

sarselia

Active Member
Moderator
si eu zic la fel gabiee sa nu ii schimbi ghiveciul acum ca infloreste.
e un stres in plus pentru planta si nu cred ca ai vrea sa ii faci rau.
dupa ce ii trec florile poti sa o schimbi in alt ghiveci pentru ca par un pic cam inghesuite radacinile.
sa ne arati poza cu ea inflorita si sa te bucuri mult de ea!
arata foarte bine si e foarte sanatoasa Phalaenopsisul tau!

pupici
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus