Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nick1971

Active Member
Re: Discutii Trandafiri

anul asta oricum e avansat fata de anul trecut, ma uitam la poze si abia la 15 aprilie am taiat trandafirii, toti de la 0
 

elianna

Well-Known Member
Re: Discutii Trandafiri

Avansat da, dar la voi :) La mine poate saptamana viitoare sa infloreasca forsythia si sa mai curat ceva din trandafiri. In week-end se anunta minime in jur de 0 grade.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Discutii Trandafiri

ne maninca ne maninca si miinile si pitici de pe creier ne tot zoresc sa facem prostii
 

gabrielais

Active Member
Re: Discutii Trandafiri

hai, mai, ca un minus 1, 2 grade nu mai ucid nimika...nu mai vine gerul Bobotezei de-acu', stati linistite..eu am taiat si dezmusuroit trandafirii batrani; au deja muguri mari deci degeaba m-as strofoca sa nu-i tund sau dezmusuroiesc...daca da ger asta e!!dar nu cred ca va mai fi frig tare; vine primavara, gata... :)
 

maxie

Member
claude a spus:
Aviz amatorilor de dezmusuroiri: tot ce s-a plantat in toamna sau acum in primavara ramane musuroit pana cand noii lastari au 8-10 cm! a-a mai spus asta de vreo 100 de ori, dar eu o repet :evil:

Bine ca ne-ai zis !! Eu chiar vroiam sa intreb cand e momentul dezmusuruitului pentru cei plantati in toamna.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Maxie, la noi in Bucuresti vremea a fost mai blanda, si trandafirii au intrat demult in vegetatie. Eu am inceput sa-i mai dezmusuroiesc, ca mi-au inverzit de tot musuroaiele :D.
 

geodezia

Well-Known Member
io desteapta cind m-o mincat labele cu furtunu in mina dupa zapada am dat si in musuroaie da nu de tot ..piticii ... asa ca acum am facut spatiu si au iesit lastarii muuullti da nici nu am desmusuroit complet ..oricum rosele din tomana asta sunt ok ...
si rosele venite in primavara vor fi ok mca avem atita apa ... ca s evor prinde bine de tot
 

nick1971

Active Member
eu trandafirii batrani nu i-am mai musuroit. citeam pe "Paradis verde" ca daca nu mai vin geruri sub -7 gr se pot dezmusuroi, valabil ptr trandafirii mai vechi nu ptr cei plantati asta toamna si oricum suntem totusi in aprilie
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Normal ca cei batrani se pot dezmusuroi, aceia, daca au punctul de altoi la 5 cm sub sol nu mai ingheata nici daca vine -10, doar lastarii abia aparuti, cruzi, mai poate sa-i afecteze.

Important e ca cei plantati in acest sezon (toamna si primavara) sa fie lasati sub musuroi, pana e sigur ca s-au prins, pentru ca la acestia aparitia unor lastarei de 3-4 cm nu e o garantie ca sunt prinsi, ei dau lastari din rezervele acumulate in radacini si lastarii batrani, iar vanturile si soarele de primavara ii pot dezhidrata, in plus, musuroiul incetineste dezvoltarea acestora, lasand timp radacinilor sa se acomodeze si sa se prinda, fara ca rezervele sa se epuizeze intai in lastarire
 

alfa

Active Member
Salutare tuturor!

Dati-mi si mie o idee..... eu mai pot face ceva pentru trandafirii mei? Anul trecut, fiind cu bebe, nu am ajuns in gradina prea des si au ramas musuroiti tot anul. In toamna nu le-am mai facut nimic.
Cu prima ocazie am sa-i sap. Sa mai incerc sa mai desfac musuroaiele sau nu?
 

maxie

Member
Caramell a spus:
Maxie, la noi in Bucuresti vremea a fost mai blanda, si trandafirii au intrat demult in vegetatie. Eu am inceput sa-i mai dezmusuroiesc, ca mi-au inverzit de tot musuroaiele :D.
Ai inceput sa desfaci musuroaiele celor plantati in toamna ? Eu ii vad doar in week-end si data trecuta era frig ; am zis sa intreb mai intai.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, dar pe toti. Cei care erau mai mari si deja cu frunze i-am desfacut.
 

Roxana Peled

Active Member
alfa a spus:
Salutare tuturor!

Dati-mi si mie o idee..... eu mai pot face ceva pentru trandafirii mei? Anul trecut, fiind cu bebe, nu am ajuns in gradina prea des si au ramas musuroiti tot anul. In toamna nu le-am mai facut nimic.
Cu prima ocazie am sa-i sap. Sa mai incerc sa mai desfac musuroaiele sau nu?
Alfa, eu zic sa te duci sa incerci sa desfaci un musuroi. S-ar putea ca ramanand tot anul cu musuroiul pe ei sa fi dezvoltat ceva radacini inauntru, deasupra pamantului. In cazul acesta nu stiu ce sa zic, daca e bine sa dezmusuroiesti si sa lasi radacinile alea in aer (care se vor usca cu siguranta) sau daca e mai bine sa lasi musuroaiele acolo definitiv si gata :gandit: Eu zic ca mai intai ar trebui sa verifici asta.
 

elianna

Well-Known Member
Vremea asta ploioasa care nu ma lasa sa ies in gradina ma impinge spre ganduri necurate :) Mi-as dori un trandafir cu trunchi inalt dar cu ramurile care sa curga, nu stiu cum sa-l denumesc exact dar cred ca exista si asa ceva :D Aveti vreo idee?
 

elianna

Well-Known Member
Da, l-am gasit pe HMF. Imi place culoarea si arata cum as vrea eu. Dar de unde sa-l cumpar, ca parca l-as cumpara acum, ce sa mai astept :)
 

elianna

Well-Known Member
Pe Veilchenblau l-am cumparat asta toamna dar catarator, nu pomisor iar asta scrie ca infloreste tot sezonul.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus