Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, e interesant perenial, pt ca repeta inflorirea si e si frumos.
Eu ma refeream doar la trandafirul din poza de mai sus care cred eu ca este Vielchemblau si nu Perenial Blue.
 

elianna

Well-Known Member
L-am cautat si unde apare poza scrie "Veilchenblau oder Perennial Blue?"
Dar pe HMF aparea poza cu trunchi inalt dar acum n-o mai gasesc. Imi pare rau ca nu am copiat-o :(
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: v-am pus pe jar perenial blue scria ca e .. nu de alta da eu am luat viechenblue de la sirb de vreo 2 ani si creste incet abia are cea mai lunga coarda 2 m ..nici flori nu am vazut de la el .il stiu ca l-am pus separat ca am fost anuntata ca ii trebuie spatiu mult ...dar se pare ca pina sa il vad eu mare va mai trece muuulllta apa pe jiu
 

nick1971

Active Member
oricare ar fi cel din poza, eu ii am pe amandoi :) si totusi seamana cu veilchenblau
perenial abia l-am plantat, veilchenblau il am din toamna cealalta de la Lottum si am avut fericirea de a inflori, intr-adevar este superb
 

nick1971

Active Member
da :D toata lumea mi-a zis ca nu va inflori in primul an, dar la mine a fost mai cu motz :)
ce nu a inflorit anul trecut pusi in toamna 2011, a fost Variegata di Bologna si Ferdinand Pichard
 

geodezia

Well-Known Member
aha deci variegata e de aia mofturoasa ca eu am crezut ca m-o fi procopsit cu ceva rosa canina si iar vad rasura prin curte
 

elianna

Well-Known Member
Mi s-a pus pata si as lua si acum la ghiveci. Este un mov superb, daca o fi culoarea reala :? Tot scormonesc pe net dar inca n-am gasit :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus