Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

presco

Active Member
In mod sigur nu e natural. Mie una , nu-mi place! Vad ca are si albastru iar trandafiri albastri nu exista decat print-o mutatie genetica. Poza pe care ai gasit-o ori e photosopata ori e "aranjat" trandafirul.
 

belisima

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
O parte se gasesc in florarii, ca si trandafiri taiati :D
ultimul seamana cu Caribia,si mai e unul pe la Coral,theabibrid ,care aduce cu el...si mai sunt,Henry Matisse,Alfred Sisley...care seamana...da nu rasare :mrgreen: vezi la Starkl,trandafiri artistici
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da se pot prinde cu petul ,doar ca astea ce se van la florarii ,majoritatea sunt special pt flori taiate si sunt de sera ,asa ca nu-i sigur ca rezista f bine la ger !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hai mai, Dane, cum sa fie real? :evil: Si nu-mi spune ca ti-ar place o astfel de monstruozitate :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Photoshop cu siguranta si doar asa, de amorul artei.
Ramona, trandafirii de pe interplant sunt sortimente pe care le poti comanda ca si flori taiate iar cei pe care i-ai mentionat tu sunt miniroze :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cel ce le vinde , vindea seminte din el , si cica unele tije de trandafir se injecteaza pentru a da culorile respective :|

acum ma gandesc ca e posibil sa nu fie reali cei de la negustori de flori taiate cu anumite nuante :| si pus in pamant te trezesti cu unul alb simpplu :evil:
 

Rose

Active Member
Este adevarat. Am vrut sa cumpar candva niste trandafiri de un mov superb pentru a-i planta si am avut noroc cu vanzatoarea care ma cunostea. Mi-a zis ca erau injectati cu nu stiu ce substanta! :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deci e adevarat ....ca ma gandeam eu ca butasul era alta culoare la mine cand am cumparat floarea :evil:
 

Rose

Active Member
Ma intereseaza enorm subiectul. Imi plac experimentele, deci... ne dai de veste la anul
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca multi vom avea surprize "coloristice" , vazusem un trand. alb cu albastru la un negustor si ziceam ca l iau si pun sub pet , dar cum am fost "linistit" ca nu sunt albastri , imi dau seama de origine :rofl: 8)
 

Rose

Active Member
Ieri am plantat trandafirii de la Kiss, iar azi dimineata am descoperit ca a dat bruma. Unii aveau mugurasi, ii afecteaza?
 

Rose

Active Member
Care credeti ca este cel mai frumos trandafir alb? Dar cel mai parfumat? Am vazut in curtea unei firme o superbitate cu nixte cupe imense, de un alb imaculat. Tare am mai poftit...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pai depinde ti-e ce it place mai mult :) Th sau cei englezesti ?
mie de ex imi place Winchester Cathedral ,Mithos !
 

miki70

Active Member
NicoletaDaniela, eu am un trandafir alb de florarie prins cu PET-ul . In primele 2 poze petalele sunt putin zdrentuite deoarece poza a fost facuta dupa un vant puternic, frunzele au ghimpi pe spate si au ranit florile :(






In 2008 (primul an de la plantare) arata asa
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus