Diverse aranjamente cu suculente

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

si ale mele stau de citiva ani tot intr-o strecuratoare.Este adevarat ca e smaltuita si alba :) :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
După ce am văzut că a trecut foarte bine aranjamentul meu de suculente de anul trecut de iarna tare geroasă, m-am pus din nou la combinat! Suportul e însă unul conservator: ghiveci larg şi puţin adânc :wink: Reţin însă năstruşnicele idei prezentate de tine, Daniela!
 

gino

Member
Reusite aranjamentele cu suculente hardy.
Se pot face in ghivece sau jardiniere mari, pentru ca nu trebuiesc adapostite iarna, dar si direct in sol.
 

gino

Member
Carmen, sper sa nu te superi pe mine daca vin cu cateva observatii...
Sempervivum si Sedum, plante hardy, cresc in natura in zone stancoase, pietroase...in solul folosit de tine nu prea se vede pietrisul...macar la suprafata adauga un strat consistent de pietris...
Pentru imitarea naturii, dar si pentru desfatarea ochiului poti sa folosesti sparturi de roci sau pietre mai mari de diverse forme si culori.
Intru-un ghiveci plantele sunt prea jos, de ce ? :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Gino, pe tine nu ma supar niciodata pentru ca stii ce spui!
Pietris se afla in sol, dar e adevarat ca putin si de granulatie mica. :( O sa pun ceva pietre mai mari, am facut deja rost de cateva. Pozele au fost facute joia trecuta!
Cred ca plantele plantate jos sunt in ghiveciul maro. Acolo este de fapt o pepiniera cu Sempervivum. Au fost puse in regim de urgenta pentru ca putrezise coletul si acum s-au refacut. Deci este "Camera de garda" care va fi parasita curand!
Multumesc pentru observatii si pentru ca ma inveti ce sa fac! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
am si eu un aranjament cu sempervivum si sedum amenajat intr-o coaja de trovant :D
 

gino

Member
Daniela, frumos aranjamentul tau...si inedit in acelasi timp !
Cred ca ar trebui sa ne povestesti la "CAFENEA" mai multe despe trovanti, sunt fericitul posesor al unui exemplar... si sunt convins ca multi nu stiu despre ce este vorba.
Povestile cu trovanti sunt fascinante...si sunt din zona ta, asa ca eu cred ca ai ce sa ne povestesti ! :D
Pe de alta parte cred ca ar trebui sa plantezi aceleasi specii de Sedum si Sempervivum care se afla in ogiva de trovant, undeva in imediata apropiere dar direct in sol si sa urmaresti evolutia plantelor in timp.
Cine stie ce surprize pot apare ? :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
multumesc frumos, Gino!
am aceleasi specii plantate atat pe pamant, cat si in alte mici aranjamente in pseudo stancaria mea




Cat despre trovanti :D am scris despre ei pe blogul meu mai detaliat, sunt niste "pietre" care pe mine m-au fascinat de la prima vedere :visator:
o sa deschid un subiect in Cafenea despre aceste "pietre care cresc"
 

IZA

Active Member
Am facut si eu ceva "amestecuri" . Au ca substrat pamant de gradina , caramida sfaramata si nisip. Pietricele nu prea :) Unele sunt puse la repezeala dar pe parcurs vor suferii modificari..... :wink:
 

IZA

Active Member
:D Merci Mymo!
Daniela imi plac foarte mult telefoanele! Felicitari!!! Are si mama unul dar nu-i rosu ca ar da mai bine.....
Am facut si eu anul trecut ceva ce a starnit rasul prietenilor mei si le-a placut.Acum am alte planuri cu bicicleta. Trebuie sa aduc imbunatatiri. Mai am aici o tava speciala pt copt painea , care aici in Banat la batranii care au cuptor afara se mai foloseste. Eu am facut-o ghiveci.... :wink:

cam of topic..... :oops:
 

sorina

Active Member
Hosta e foarte faina , si scuze :| :| :| Aleynad vroiam sa scriu si iata ce am realizat eu In mijloc portulaci si in receptor 2 suculente si in bicicleta tot portulaci cind vor inflori vor avea alt efect :wink:
 

Blitz

Active Member
Foarte frumoase aranjamentele voastre! Eu nu am deocamdata curaj sa grupez cumva suculentele si teposii, cred ca si sunt prea tineri :oops:
 
Sus