Diverse aranjamente cu suculente

iudit

Well-Known Member
Moderator
Re: Hypertufa / Sempervivums

Foarte fain Caline!Imi place ce ai facut!
 

fixpix

Active Member
Re: Hypertufa / Sempervivums

Mersi girls!
Pai am ales si io unul din Sedumii care nu cresc aiurea. Asta din cate vazui prin gradina ramane asa pitic.
Mai curios is de firele firave de Thlapsi stylosum daca rezista peste iarna...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Angelo ar fi bine sa fie a mea....este doar o imagine de pe net.Ca si celalta poza.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Darnic mos! ;-) Imi place ce am vazut, suculentele cand sunt mici sunt asa de delicate. :indragostit: Au smecheria lor, par neputincioase ca sa le acorzi atentie si apoi sa te cucereasca definitiv. :rofl: :aoleu:
Si florile..... nu mai spun nimic ....dau o tura in balcon sa le salut de dimineata! :whew: :giggle: :visator: :p
Astept sa vad aranjamentele! :astept: :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai e putin Tzepisor....citeva luni :mrgreen: daca n-ar fi iarna ...offfffffffff... :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, e urat iarna, nici mie nu-mi mai place ...... cum e la noi. ;-) :eek:f:
 

adrianam

Well-Known Member
Nu sunt rezistente la temperaturi negative, asa este?
Sunt tare frumoase, asteptam aranjamentele! :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adriana daca te referi la faptul ca nu rezista afara la temperaturi negative asa e, sunt plante de interior. Eu le tin la temperaturi de minim 8-10 grade noaptea.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
Am tradus englezescul "trough" (troaca) care mai nou se foloseste pentru containere/ghivece joase, de regula cioplite in poatra, sau facute din diferite material care sa imite piatra.
Ale mele, au trecut cu bine peste iarna, si peste raul de inaltime (etajul 8) si vi le arat si voua.







Pe ultimul rand sunt Thlapsi stylosum (incepe sa infloreasca) si ceva "voluntari" cred ca o samanta de ceva crin si ultima, habar n-am. Se vede ca am reciclat pamantul :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine arata sempervivum-ul tau, Caline! Nu e soiul comun. Ce varietate e?

Si combinatiile mele au iesit din iarna binisor (exceptie facand cele decimate de gaini-criminalele mi-au distrus sempervivum-ul, sedumurile si-au revenit din radacina).

 

fixpix

Active Member
Mersi Adina. De soi, habar n-am. Primite de ici colo.
Faini sedumii... ai mei toti in gradina se intind de numa :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate, Caline, multe sedum-uri cresc usor.

N-am deocamdata amenajata o stancarie unde sa adun toate suculentele si plantele de talie mica. (am avut o tentativa finalizata dezastruos in toamna din cauza gainilor)

Asa ca prefer varianta ghivecelor in care sa combin plante hardy de talie mica, nu exclusiv suculente. Le pot aseza in locuri vizibile, nu se pierd in strat. Va trebui sa le reorganizez tinand mai bine cont de ritmul de crestere. Am vreo doua tipuri de sedum mai invazive. ;-)
 
Sus