Diverse aranjamente cu suculente

adrianam

Well-Known Member
Si la mine parca este mai buna plantarea in ghivece.
Tentativa de rocarie a fost invadata de iarba si tot felul de buruieni.
Ghivecele sunt deocamdata din cele care au fost pe balcon, dar trebuie sa gasesc o varianta mai rezistenta, ca au inceput sa se distruga o gramada.
Din cele de teracota s-au spart deja doua, dar erau vechi.
Trebuie sa-mi infloreasca lewisia, daca nu cumva s-a deschis, ca astazi este soare.
Poate apuc sa-i fac o poza diseara cand ajung la gradina.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar te rog sa postezi lewisia. E o planta superba, din care am avut un exemplar mai demult, dar am amanat transplantarea din turba fiind in floare si am pierdut-o. De mult tot caut, dar n-am mai gasit. Sunt sigura ca ar arata excelent intr-un aranjament cu alte suculente. In combinatie e a ta?

Daca vine vorba de rocarii, ori aranjamente in spatiu restrans... ma incanta mereu imaginile de pe acest site http://www.alpine-seeds.com/garden.html. Nu vorbesc doar de frumusetea si varietatea plantelor alpine, ci de ingenoizitatea si originalitatea folosirii spatiului. :D
 

gomez99

Well-Known Member
Adina-Ioana a spus:
N-am deocamdata amenajata o stancarie unde sa adun toate suculentele si plantele de talie mica. (am avut o tentativa finalizata dezastruos in toamna din cauza gainilor)
eu am facut un acoperis verde pe cusca ciinelui
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Foarte tare! :clap: Cutu o sa fie incantat ca n-o sa se incinga in casuta, plantele ca stau in aer liber, de aspectul general nu mai vorbesc. :marfa:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E o idee ce merita furata. :D Cum gainile si patrupedul meu sunt dusmani declarati, plantele ar avea o sansa.

Apropo de iesirea din tipare... Imi amintesc acum ca am vazut mai demult la cineva o colonie de sempervivum cocotata pe acoperisul de tabla ondulata al unei camari. Se dezvoltase teribil de bine in mediul acela atipic.
 

gomez99

Well-Known Member
@tzep
in 4 ani de cind are cusca, nu stiu daca al meu catel a stat in total 5 ore in ea. in schimb motanul se duce acolo oei de cite ori ploua, ii place sa stea in cusca si sa urmareasca ploaia.

@Adina-Ioana
pe unde am fost am vazut multe montaje (sa nu le zic rocarii) amenajate pe acoperisirile garajelor si intr-adevar le merge bine
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu am vazut sempervivum in "diverse aranjamente", intr-un orasel in Elvetia. Mi-a placut mult un gard in trepte, ca ei au toata tara in trepte ;-) , si alternau culorile, verde, rosiatic, strict supravecheat sa nu se amestece sau sa-si depaseasca teritoriul. :rusine: :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Inteleg ca pentru cactusii si suculentele atat de iubitoare de soare si relativa uscaciune amplasarea temporara pe un acoperis e perfecta. Ce mi se parea mie atipic la colonia respectiva e faptul ca nu era in ghivece, ci se intindea direct pe placile ondulate. Nici nu avea pus substrat propriu-zis. Se adunase in timp material descompus din plantele coloniei. :D

Carmen, te invidiez pentru frumusetile vazute. :D Ceva poze...?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sempervivumul suporta si "resturile vegetale" n-are fite. Cand a fost pus sigur a avut putin substrat si apoi asa cum spui, in timp propriile descompuneri i-au asigurat substratul. Sunt deosebite si dau bine in peisaj astfel de "aranjamente". :visator:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu-s fan suculente si daca mai sunt asezate si-n diverse feluri ma incanta si mai tare! :visator: :indragostit:
Daca te rog frumos, pui o fotografie care sa se deschida, ca sa pot "sa-mi bag tzepii printre ghivece" sa vad plantutele? :rugaciune: :nu stiu: :gandit:
 

gomez99

Well-Known Member
uite aici
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a602850/00000034
dupa ce se mai intinde sedumul se poate aranja pe culori. fata de semperi, unde cu cit mai mare cu atit mai aspectuos, aici problema sta altfel. pe termen lung unele soiuri cresc mai repede si se intind in ghivecele celorlalte. deci e de stat cu foarfeca pe ele. acolo sint vreo 4-5 culori si da bine aranjate in felurite forme. sedumul comun, ala de impinzeste toate gradinile si e la mine in doua ghivece in dreapta, trebuie pus la margine sa curga, pentru ca atunci cind infloreste face o perdea galbena de toata frumuseta.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! :D
La cat esti de tipicar sunt convinsa ca o sa incerci diverse variante, asteptam fotografiile pe parcurs. :visator: :astept:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Las' ca te motivam noi! :D inca un vot, pe langa cel al lui Carmen sa vedem poze cu evolutia.

Imi plac si mie combinatiile de suculente. Pentru ca n-am sanse sa reziste vreo rocarie (am prea multi inamici pusi pe distrugere), am recurs la ghivece. Desi am constat ritmul diferit de crestere, tot nu ma las si combin sedum-uri cu sempervivum, irisi miniatura..., chiar de inseamna sa transplantez mai des.

Sedumul comun de care vorbesti e invaziv intr-adevar, dar e decorativ si iarna cand din altele nu prea mai ramane nimic deasupra solului. . :D
 

gomez99

Well-Known Member
eu l-am incurajat in gradina pt ca are radacini superficiale, usor de combatut, si speram sa invinga oxalisul corniculata, da nu tine, ala e nenorocire mare.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu-mi mai spune de el. Abia il tin departe de ghivece! :x De gradina, ce sa mai spun! E extrem de greu de combatut! Si am observat ca ii si place inghesuiala. Asa e si mai protejat! Ca si cand ar avea nevoie de ajutor...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cum au evoluat suculentele din acoperisul verde? Acum e momentul de maxima expansiune.

Inghesuiala mare:
 
Sus