Dracaena marginata

anne`mary

Member
pai toate frunzele sunt decolorate...nu are nicio frunza verde....sa-i rup toate frunzele? Eu sunt obisnuita cu ele asa galbene caci stiu ca la tara parca fac parte din ciclul lor de viata. Dar suntem in iunie si ele arata in continuare rau iar in varf, frunzele noi s-au uscat.
De udat atat de mult cat sa se scurga in farfurie nu cred ca o sa se intample prea curand....a avut parte de foarte multa apa primavara asta. Oricum, daca isi revine o dau iar la tara...asta ne-a fost intelegerea. Trebuie doar sa-i anunt sa schimbe pamantul si la dracaena care a ramas la ei, desi or sa foloseasca tot pamant de gradina deci ....sper sa o aduc si pe ea la mine.
merci de sfaturile prompte.
 

Roxana

Active Member
Este normal sa se usuce frunzele bazale, batrane, nu si celelalte. Dupa cum se vede din poze, nu par foarte afectate, acum nu stiu ce sa zic....daca sa-i rupi toate frunzele sau sa le lasi asa. Poate ne ajuta cineva cu un sfat :D
 

anne`mary

Member
am mai gasit frunze partial rupte pe care le-am indepartat de tot...pe cele ramase le las asa. Vad cum evolueaza lucrurile si va tin la curent. Sper din suflet sa nu o pierd.
 
Am si eu o dracaena care a suferit un accident la vreo saptamana dupa ce am luat-o, si am fost nevoita sa ii tai un brat, numai ca nestiind cum, am taiat aiurea. Oare daca tai ciotul inestetic ca sa netezesc tulpina sunt probleme? E posibil sa ii dea iar prin lateral?
 

Roxana

Active Member
dar ciotul acele nu este un pui? daca nu, oricum el o sa se usuce si atunci il rupi pur si simplu sau daca vrei poti sa-l tai si acum, dar ai grija sa nu-l tai prea de jos, ca s-ar putea sa afectezi tulpina-mama.
 
E unul din cele 3 brate care le avea cand am cumparat-o. Dupa ce l-am taiat, in cateva zile i-a dat mai jos alt brat. Acum vad ca e moale, nu stiu ce sa ii fac, mi-e sa nu imi moara toata planta :((
 

Roxana

Active Member
mai bine ii lasi acel ciot ca o sa se usuce singur.
e moale acel brat pe care i l-ai taiat sau planta?
 

Roxana

Active Member
aaaa...pai atunci poti sa tai acel ciot, dar sa ai grija sa nu afecteze restul tulpinei. acele brate rupte poti sa le pui la inradacinat intr-un ghiveci cu turba si nisip, in parti egale.
 

Roxana

Active Member
nu.
doar partea inferioara (a tulpinii pe care o pui la inradacinat) trebuie tratata cu o pulbere de hormoni rizogeni. asta din ce am citit, pentru ca nu am folosit niciodata.
Succes!
 

helisananca

Member
eu nu stiu ce se intampla cu Dracena mea :( se usuca in fiecare zi tot mai multe frunze ,pur si simplu se ingalbenesc si cad si a crescut asa frumos si e stufoasa,de cand o am niciodata nu a patit asa maxim 2 frunze la cateva luni acum parca naparleste :( m-am gandit ca e posibil sa o fi udat prea mult :? insa o pulverizez zilnic si inainte la fel era ..ce se intampla ?
 

Roxana

Active Member
daca se ingalbenesc frunzele bazale este normal. si a mea a avut o perioada in care a pierdut multe frunze.
dar daca frunzele care se ingalbenesc sunt mai dinspre varf este o problema cu apa...exces/deficit.
 

helisananca

Member
:( si de sus si de jos...eu m-am uitat la ea ...arata bine la fel de sanatoasa ca inainte insa parca prea pierde frunze si mie teama,am sa-i reduc udarea cu toate ca o ud la 3 zile cam asa si o pulverizez zilnic ,merci frumos
 

Roxana

Active Member
incearca sa o pulverizezi pe frunze mai rar sau mai bine sa-i stergi frunzele de praf cu un burete umed. eu nu o pulverizez pe a mea si se simte bine. si o tin totusi la lumina, destul de aproape de geam.
 

helisananca

Member
am sa incerc sa nu o mai pulverizez zilnic ,si frunzulite i le sterg mereu ...eu sper doar sa "naparleasca" si sa isi revina :D
 

anne`mary

Member
ma bag si eu cu parerea mea. Mie mi se pare ca o dracaena udata la 3 zile e mult. Socrii mei au 2 dracaene pe care le uda la fel de des si din cauza apei si a pamantului de gradina foarte greu, erau sa piarda ambele plante. Nu exista urma de radacina sanatoasa...toate erau putrezite. Nu zic acum ca ar fi si cazul Ancai, dar mie mi se pare cam des la 3 zile. Dar eu sunt incepatoare asa ca nu sunt tocmai avizata sa dau sfaturi...pur si simplu zic si eu :)
 

helisananca

Member
orice parere e bine venita stai linistita :hug: si eu cred la fel insa e cam putin probabil ca pamantul sa fie de vina pentru ca se usuca foarte repede in 3 zile e sfaramicios si trebuie udat ,,,si eu sunt sigura ca de la apa este una la mana si a doua e prima oara decand o am si i cad frunze asa deci e posibil sa fie si de la plantuta ca asa vrea ea ma gandesc :D oricum nu o mai ud pana sambata-duminica
 

Roxana

Active Member
da, sa incerci totusi sa o uzi mai rar. eu o ud de doua ori pe saptamana.
daca ii pui ingrasamant, sa nu abuzezi (o data la doua saptamani e ok).
 

cris_tkp

Member
Am primit si eu aseara de la sora mea o Dracaena Fragrans Massangeana....e mare si frumoasa.

Eu am Dracaena Marginata.....una pe balcon (mai marisoara) si vad ca ii merge bine , una primita de ceva ani care pur si simplu stagneaza
....si inca una mica (zici ca e un pamatuf) in dormitor/birou.

Care e diferenta intre cele doua (necesitati).
E cea mai mare planta pe care o am. :oops:
 
Sus