Episcia

ena

Member
Cornelia, inceputul e greu... dupa ce te indragostesti esti pierduta... noroc ca spatiul este limitat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, nu-mi aduce aminte de spatiu. Dupa ce am mai golit din balcon l-am umplut cu bulbi de primavara. :rofl: Sunt irecuperabila.

Vroiam sa va intreb, de unde v-ati luati lastarii de episcii? De pe afara, e clar, dar n-au fost si oarece necazuri cu furnizorii? Cu drumul? Cu vama?
 

ena

Member
Eu i-am luat in principal din Uniunea Europeana sau prin intermediar, deci nu au fost probleme cu vama. Unii erau destul de mici dar in afara de Papermint Brocade toti s-au prins. Pana si Alsobia a facut radacini dupa ce am pus o picatura de Atonik in apa. Poti sa incerci pe site-ul Ivanei, desi nu stiu daca nu este deja prea frig. Daca astepti pana in primavara, pot sa-ti dau eu dupa ce mai cresc. Din cate stiu eu Marmoset a luat si din Canada sau SUA. Atunci cred ca trebuie sa ai pile la vama...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am uitat, dar nu prea ma atrag varietatile Ivanei. Plus ca am auzit ca le trimite foarte mici. Ce sanse ai sa inradacinezi 2 cm de lastar?

Nu ma grabesc, o sa vedem la primavara care e situatia. Merci de oferta.
 

helisananca

Member
in primul radn vreau sa va intreb daca cea ce se vede intre cele 2 frunze sunt viitoare floricele :? si ce ma doare cel mai tare este ca frunzele i se rasucesc inauntru si se si usuca varfurile de la ce sa fie ?? :(
 

Marmoset

Member
Bobocei sunt, helisananca! :D
Iar frunzele se fac asa din cauza aerului uscat. Pulverizeaz-o fin de tot pe frunze, musai cu apa calda, si aseaza ghiveciul pe un pat de pietre/bile de argila imbibate cu apa. Si isi va reveni!
 

Marmoset

Member
Eu pun in pulverizator apa chiar fierbinte, incalzita pe aragaz (apa fiarta si racita folosesc, sau statuta vreo 3 zile). In momentul cand pulverizezi de la cca 50 cm, stropii aceia fini de tot se racesc in aer pana ajung pe frunze si au o temperatura deja calduta. Daca pui apa mai rece, pana la frunza se raceste si mai tare, si se pateaza locul unde ajunge.
 
Sus