Eucodonia

popescu gp

Well-Known Member
Felicitari fetelor pentru frumusetera de Adele;eu am si andreuxi dat florile sunt mai mici,bleu,si nu sub forma de clopotel.Le-am pozat si am sa pun pozele pe link (cand stuparitul imi va permite).Nu stiu sa pun poze pentru cele scrise;deci rabdare putina;(acum la batranete este greu sa fac performanta la calculator) multumesc pentru intelegere.
 

michaela

Active Member
Marmoset a spus:
Si...cum face cand intra in repaus? :? Ca a mea lucreaza la boboci si flori... :|
michaela a spus:
pai... ca si achi si alte tuberorizomatoase ... incep sa se ingalbeneasca frunze, devin mai palide....etc :) atunci se rareste udare si se usuca ce e planta.
Imi caut timp sa fac o poza la a mea sa vezi rizomeii aferenti plantei...
Uite marmo.... cum am promis, nici nu e nevoie sa scurmi prea mult :wink:
 

Marmoset

Member
michaela, gata, am vazut si la a mea unde-i 1 rizom, noroc ca ai pus poza! :rofl:
Dar asa sunt de micuti? Parca putin peste 0,5 cm are rizomul ala de la planta mea...! :roll:
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am Eucodonia Adele din Ukraina si a crescut lasatoare mult dar fara sa ma bucure de flori;nu stiu care o fi cauza.poate cineva mai cunoscator sa-si dea parerea?;cealalta eucodonie Andreuxii din Suedia a facut o multime de floricele mici albastrui care au tinut cam o luna si acum incep sa se vestejeasca;poza facuta nu este prea reusita dar am s-o pun pe linklul meu in curand
 

popescu gp

Well-Known Member
P.S. mai sunt sanse ca eucodonia Adele sa infloreasca acum caci este inca in vegetatie.cEu am plantat rizomii cand i-am primit i si plantat in luna martie Ce parere aveti? ;nu am ciupit varfurile asta ar putea fi o cauza?
 

ghia_don

Active Member
Nici eu n-am ciupit virfurile, si e inflorita de la inceputul verii...si inca e plina de flori si boboci .. :)
In schimb, mie nu mi-au inflorit deloc achimenesii si kohleriile :( ...si nu stiu de ce :? ..
 

ghia_don

Active Member
Multumesc! :D
De draga ce-mi e, nici nu o grabesc sa mearga la culcare...o las sa-si faca de cap :rofl: ..
 

Marmoset

Member
E frumoasa de nu se poate, asa ca are tot dreptul sa-si faca de cap! Nici eu n-am de gand s-o culc pe a mea, e pliiiiina de flori si face bobocei intr-una! Plus ca n-am auzit sa aiba de suferit daca nu doarme iarna!
:D
 

adite

Active Member
Multumesc!Ma gandeam sa o tin cate putin,dimineata, la soare.Am inteles ca se comporta ca si achimenesii,deci ar trebui sa infloreasca si fara soare direct.
 

adite

Active Member
E foarte frumoasa! Si a mea s-a hotarat sa faca bobocei, cam greu, dar bine ca va inflori in curand.
 
Sus