Eustoma

michaela

Active Member
Are cineva asa ceva in gradina?
Este o planta draguta si ma bate gandul sa pun si eu in gradina, insa nu stiu mai nimic despre ea. Se scot bulbii toamna ca si la gladiole? :?
 

michaela

Active Member
Deci s-a zis cu visul meu......... :) Credeam ca-i mai usor :) ..... din seminte..... :gandit: e dificil :roll: si am gasit-o la cativa furnizori de bulbi.... de-asta chiar mi-a dat de gandit, ziceam ca fac si eu o smecherie :rofl:
 

Dea

Active Member
Anul trecut am cumparat aceasta eustoma .
In toamna am auds-o in casa, incepuse sa dea de la baza mici noi pui, am sperat ca o pot trece astfel peste toamna-iarna, dar ... s-au usacat toti si oarecum inexplicabil.
Speram sa o pot inmulti prin seminte, dar acestea fie nu au reusit sa se "coaca", fie nu au fost bune, pentru ca din foarte putinele pe care am reusit sa le strang ( nu orice capsula a avut si seminte :( ) , nu a iesit nici una. Chiar daca am incercat sa le fac sa germineze in conditii propice :|
Imi plac enorm de mult si ... nu am rezistat zilele trecute sa imi i-au o alta eustoma
Pana la toamna mai este vreme, poate reusesc sa ii aflu "secretul"!
 

Dea

Active Member
Multumesc michaela! :D
Ziceai ceva de seminte mai devreme, ai avut/achizitionat seminte de undeva? Sau doar din cele citite ai realizat ca e o procedura mult prea anevoioasa :?
Apropo de bulb ... din pacate si cu mare regret, nu este o bulboasa, desi ce bine ar fi fost daca era!
 
Sus