Experiment - aproximativ 70 diferite soiuri de tomate.

Toluta

Member
Am avut neplacerea ca niste “prieteni” sa ma enerveze (caz rar) intrebindu-ma: “Ma ne fentezi bagindu- in ceata cu rosiile tale traditionale... inima de bou si altele dar stii ce rosii se consumau pe vremea lui Constatin Brincoveanu. Recunosc ca nu stiu.Nu am gasit pe net.Ma poate ajuta cineva?

Toluta-Expert in gradinareala
 

Toluta

Member
Desi rosia a fost adusa in Evropa pe vremea lui Stefan cel Mare acesta nu a mincat rosii.Ramine intrebarea "Ce rosii se consumau pe vremea lui Constantin Brincoveanu?"Intrebarea ramine si nu cred ca cineva stie raspunsul. Mai ramine o intrebare suplimentara: Ce rosii va consuma Toluta anul acesta.Raspuns gresit. Toluta va consuma rosii din semintele trimise de geodezia careia si pe aceasta cale ii multumesc.

Deci: "Ce rosii se consumau pe vremea lui Constantin Brincoveanu?"



]
 

Toluta

Member
Raspuns partial corect. Rosii coapte ce nume purtau?V-as putea ajuta daca nu stiti.

Toluta- expert in gradinareala :cool:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Toluta a spus:
Desi rosia a fost adusa in Evropa pe vremea lui Stefan cel Mare acesta nu a mincat rosii"[/b]
]
Gresit! Rosia a fost adusa in Europa abia in secolul XIV, deci dupa 1500, ca abia in 1492 Columb a dat cu nasul in continentul american, crezand ca sunt indiile. Iar din cate zice istoria, Stefan a murit in 1504, deci nu a apucat sa se bucure de aroma unei rosii :evil:
 
Sus