Experiment ieftin de solar pe tevi PPR

Floria

Active Member
Danero ce ne mai spui despre sera ta, cat de multumit esti ?
Vrem si noi foto cu plantele din seara.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De sera vroiai sa zici ,... :rofl:

Pai situatia sta cam asa , la 34 C inauntru am 39-40 , rosii nu am pus ca se grabise mama si le pusese deja in sol dar am luat copili si iam prins in apa si imi fac o tura de sera.

Plantele de acum din sera o duc bine , diseara o sa incerc o poza cand ajung sa va arat, cactusii si adenium o duc cel mai bine

Desi per ansamblu as mai schimba ceva si intotdeauna as MARI SPATIUL , :) , care intotdeauna nu mai ajunge.

Si sunt in calcule sa cobor 1m sau macar 0,5 m sub nivelul actual , in felul asta aerul cald captat intre cele doua plase de umbrire nu va cobori pe plante iar iarna sper sa beneficiez de caldura din sol.


Per ansamblu ma simt multumit , m-a scapat de cateva vantoase cu plantele mai firave :oops: :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Uitam de cartofi la galeata , pana acum e bine , intradevar sunt mici , dar tata zice ca e ff bine , e chiar multumit de idee , dar o vom perfectiona la anul
 

Floria

Active Member
Daca iti permite spatiul, o poti lati si ai rezolvat si problema cu inaltimea si cu largirea spatiului in sera. Daca vrei s-o tii si pe timpul iernii eu zic ca trebuie neaparat sa pui stalpi de sustinere a coamei in interior, nu se stie ce zapada va fi si ti-o poate turti foarte usor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da da , e gandit si asta , dar am zis sa incerc ceva ce pot sa scot vara , daca nu va ramene definitiv , intradevar zapada e o provocare , dar si vantul , pana acum forma ei si elasticitatea au fost ideale , dar daca as intinde baza si forma o cupola deschisa cred ca va devia mai bine vantul , ideea e sa gasesc raportul cel mai bun intre rezistenta la vant si cea la zapada, caci odata cu latirea ei creste si rsicul si greutatea zapezii.

Pe timpul iernii vreau sa tin plante care rezista sub inghet dar nu si la -25 gen Kaki , rodiu , maslin etc

Pentru livada de lamai am o alta idee in plan , iar daca voi reusi sa incalzesc caci o voi face in prima luna sa vad ce costuri sunt(bineinteles voi dubla folia pe exterior ) voi duce si alte plante care adora un 2-5C cu plus
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
foarte bine , probleme cu zapada nu am , desi am la nevoie o proptea , dar nu prea am zapada sa testez , ce cade fuge in 2 zile

iar la temp , e ok plantele par mai fericite , daca se poate numi asa si e ok
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
doar cele cu "-" pe bulina , caci nu am incalzit deloc , dar se mentine bine interiorul cu afara , nu am avut sub -7 mai deloc , desi afara a fost si mai frig :D
 

ghia_don

Active Member
Asa a fost si la mine, dar n-am lasat decit trei albizii acolo si inca ceva de experiment...
Am crezut ca la tine e mai cald :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu am vrut sa cheltui inutil acum $$ doar sa ma laud ca e incalzita , daca as fi stiut ca va tine asa de cald , poate ma riscam ....o sa o imbunatatesc la anul si va fi altceva :)
 

ghia_don

Active Member
Vei pune inca un rind de folie? Sau ce imbunatatiri vrei sa faci???
Iarna asta inca n-au fost -25 grade...dar cind vor fi, crezi ca va face fata?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , inca un rand si asa vb alta limba , vreau sa refac foliajul cu ceva mi bun , ridic un rand de lemn pe baza si izolare cu paie iarna ....si idei mai vin pe parcurs :wink:

ceva mai adanca sera , mult mai adanca :D
 

Decebalus

New Member
Danero, asa am intrat eu in forum. Cautam disperata un model de sera si nu gaseam nimic in limba romana asa ca mi-am construit repede o sera dupa modelul pe care l-ai gasit si tu, priveste aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=45
Numai ca eu am construit-o din fier beton de 18" la ditanta de 1 metru. Prima iarna a fost excelent dar a doua iarna cand a nins masiv a curbat-o ca pe W rasturnat. Sa ai in vedere ca iarna trebuie sa aiba coama bine fixata incat sa nu se inconvoaie.
Floria, sincere felicitari pentru guava din balcon! Ai gustat fructul? A mea e tot din seminte si parca n-apuc sa o mai vad mare. Vara o tii afara?

Legat de mesajul de mai sus, sper sa te pot ajuta cu un sfat: fierul beton se va incinge vara si va "ajuta" la topirea foliei in jurul lui. In plus va face condens de cate ori are ocazia si va rugini. Acum aproape 10 ani am facut un solar la tara din niste arcade metalice cred ca zincate cu diametrul de vreo 4-5m pe care le-am infipt in teava groasa. De atunci rezista cu brio la trecerea timpului, desi a fost folosit din plin. Daca vreti va dau mai multe detalii.
 

roberth

New Member
Salut,
am gasit cu interes acest post, drept pentru care nu am mai rabdat si mi-am facut cont! :)
Danero, era interesant ca dupa atatia ani sa ne spui concluziile experimentului, in special cele referitoare la cum se comporta in iernile cu zapada mai multa acest solar. A rezistat si la zapada mai mare?

Multumesc.
 

Decebalus

New Member
Dupa aprox 10 ani arata asa (poza este din primavara trecut) al meu de la tara:
upload_2018-2-20_15-46-19.png
Lungime 12m, inaltimea se vede : aprox 4m in mijloc, poti sa cresti si palmieri acolo.
Folia am schimbat-o deja o data, mai degraba cedeaza usa, ferestrele facute din resturi. Timp de lucru: o zi eu impreuna cu o ruda, cu toate elementele la indemana.
 

roberth

New Member
Multumesc frumos de raspuns!
Teava de cat este, de 20? Sunt prinse tevile intre ele cu elemente speciale?
Am mai citit pe net, pe un site de specialitate ca acest tip de sera nu ar fi indicat... se refereau la aerisire, pentru ca plantele de la mijlocul serei nu s-ar dezvolta la fel cu cele din apropierea usilor. Este adevarat sau autorul a uitat sa spuna la ce lungimi ale serei se refera?
 
Ultima editare:

Decebalus

New Member
Robert, al meu nu e din PPR. Sunt tevi metalice de la o bolta desfiintata bagat in pamant 1m si afara inca 1.3. Elementele semicerc sunt dintr-un aliaj usor, cumparate asa. Se pot strapunge usor cu autoforante. Sunt fixate intre ele orizontal cu sipci de lemn luate de la un depozit local. Atat pe interior, cat si pe exteriorul foliei, am traverse verticale din banda ieftina de irigatii perforata: este ideala pentru fixarea foliei incat sa nu o miste vantul :)
 
Sus