Experiment vitrina cu plante

tinaM

Member
Intai as dori sa-mi cer scuze daca nu am scris unde trebuia. Rog administratorii sa mute topicul unde considera ca e bine, cu multumiri.

Dupa multe indoieli si cu mult mai multe nelamuriri, am hotarat ca e vremea sa incep experimentul meu: vitrina mea cu plante. Probabil ca termenul e improriu, dar nici terarium nu-i pot zice ca nu-i inchis, paludarium nici atat, ca nu are balta (scuzele mele pentru cei ce iubesc acvariile!). Am optat pentru varianta asta din cauza lemnului folosit, care are toate sansele sa-mi strice socotelile.
Intai am facut cutia de sticla, avand mare grija sa nu fie prea mica :rofl: Apoi am fixat locul lemnelor; am folosit crengi de par, fierte-oparite, curatate de coaja. Pe peretele din spate am pus spuma poliuretanica, in care am fixat ghivece de diferite dimensiuni (chiar si pahare de unica folosinta) si nuci de cocos. Dupa intarirea spumei, am mai facut ceva retusari, avand in vedere ca s-a modificat pozitia unora dintre ghivece. Apoi am trecut la pasul urmator, acoperind spuma cu silicon universal negru peste care am presarat pietre ici si colo si fibra de cocos macinata.
***
 

tinaM

Member
Dupa cateva zile de aerisire, toata chestia iti cam muta nasul, am dus totul la locul definitiv. Am uitat sa mentionez ca tot montajul sta pe un raft de metal. Si a inceput si partea frumoasa, in sensul ca totul a inceput sa arate un pic altfel:
******
 

tinaM

Member
Ceva poze de la montarea bromeliilor. Am folosit cocos umezit, fibra dar si maruntit, amestecat cu ceva perlit si scoarta marunta de orhidee:
**
Asta, de exemplu sta intr-un spatiu ramas gol intre colt si ghiveci. Nu a fost ceva premeditat, eu doar am profitat, cum s-ar zice.
 

tinaM

Member
Mai sunt multe de facut: mascarea ghivecelor cu muschi, licheni si frunze uscate de stejar -- pentru asta trebuie sa vina primavara; pentru partea de jos se impune un drum la munte pentru ca doresc ceva pietre mai plate, nu de rau care sunt mai rotunjite...
**
Deocamdata, jos am pus un strat de 3 cm bile de argila, peste care e un strat geotextil, pentru a nu se amesteca cu stratul de cocos, turba si scoarta ce va fi deasupra.
Plante folosite: bromeliade, aeschinanthus, craciunita, diverse hoya, cateva orhidee, begonii. In partea de jos fittonia si alte buruieni. Astept sa apara violetele persane (exacum parca-i mai zice), cred ca ar merge.
As fi preferat ceva decorativ prin frunze, care sa faca si flori (ludisia, episcia...) dar deocamdata floraresele noastre nu au auzit de ele si sunt nevoita sa mai astept. Totusi, simt ca mai lipseste ceva in partea de sus, e drept ca fara tuseurile ce le pot da muschii, lichenii si frunzele, e greu de precizat. Voi mai vedea.
Pana atunci, va doresc flori frumoase si sanatate.
 
D

dyayzh

Guest
O idee originala. Se vede ca ai facut totul din suflet si cu multa pasiune. Acuma ramane de vazut cum se vor simti si plantutele in noua "casa" :wink: :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine arata deja!Dupa ce finalizezi asa cum vrei tu,va fi si mai frumos!Felicitari!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
tinaM, esti grozava. asemenea 'vitrine' am mai vazu eu pe ici pe colo si mereu mi-au facut cu ochiul. te felicit pentru initiativa! :clap: :rose:
 

tinaM

Member
Multumesc, totusi astept si critici. Eu simt ca ceva nu merge, poate plantele nu sunt bine alese.
Sa va spun ca frate-meu a venit cu ideea unei mici fantani in partea de jos? M-a luat cu ameteli, dar mai stii? Imi surade s-aud clipocit de apa printre pietre...
 

ghimpe--

Member
Acele pahare de unica folosinta sunt extrem de firave, in timp o sa apara fisuri si o sa-ti curga/infiltreze apa. Trebuia macar sa le dublezi (adica sa plantezi floarea intr-un pahar si apoi sa il introduci cu totul in paharul din suport).

Ca sa iti iasa ceva mai frumos incearca sa recreezi un colt din natura, ai grija ca plantele sa fie "compatibile" intre ele. Poti cauta pe net o poza frumoasa pe care sa incerci sa o recreezi. Natura este cel mai bun arhitect/designer :wink:
 

karmenutza

Member
Apa de la ghivece unde se scurge? In pamantul din vitrina? Nu exista posibilitatea ca pamantul acela sa se imbibe prea mult cu apa?
 

tinaM

Member
Pentru Ghimpe: paharele sunt simple masti, in ele am pus alt ghiveci cu planta. Cele in care plantele sunt plantate definitiv au facute gauri de scurgere, cocosul mascheaza foarte bine; la fel, au gauri si nucile de cocos. Intr-adevar, apa se poate scurge in partea de jos, nu este o problema, cred ca stratul de bile e destul de gros, un pic peste 3 cm. Este asa de o saptamana, nu am observat sa se adune apa in partea de jos.
Plantele sunt alese dupa necesitatea de umiditate, marimea plantei, frunzis. Poate mai putin potrivita este orhideea phalaenopsis (imi pare exagerat de mare), dar nu vreau sa ma incurc cu violetele. Cum am spus, as fi preferat ludisia, dar n-am gasit neam! Masdevalia nici atat. Oricum, e un experiment, plantele pot fi schimbate.

O problema de care mi-e un pic teama este lipsa ventilatiei in partea de jos, dar as vrea s-o fac in mod natural, a ramas inca o tema valabila. Cat priveste iluminatul, dimineata va fi lumina naturala, chiar un pic de soare, apoi un neon va rezolva problema.
 

tinaM

Member
Multumesc. Primul nu avea inca plante cand l-am vazut ultima data, are avantajul ca este foarte mare dar, cu tot respectul, si lui ii lipseste ceva, nu pot defini exact... La al doilea, partea de jos este ceea ce imi doresc sau pe-acolo; si neoregelia e superba. La urmatorul nici nu vreau sa ma gandesc, avand in vedere marimea unor plante, cred ca este imens iar eu vreau sa dorm bine noaptea! Dar tillandsia usneoides.... ok, am zis o data ca noaptea e pt somn.
Ultimul... nici o sansa. Multe plante inaccesibile mie, lemn de calitate; partea cu acvariul am excus-o din start.
Si as putea sa-mi mai arat cateva, boala curata, ce mai...

Sa va povestesc ca la un mare magazin de profil nu stiau ce este pluta? De scoarta de pluta nici nu auzisera. Cand le-am spus ca vreau sa fac un terarium si as vrea ceva materiale, s-au repezit sa-mi ofere un afis de lipit pe peretele de sticla, o ghirlanda cu multe frunze de plastic si niste "lemne" colorate din plastic :x . Ba un destept de-acolo a incercat sa-mi vanda buruieni acvatice (astea nu erau de plastic). Batuti in cap! Mai bine zici ca nu stii decat sa bati campii!
As vrea sa incerc pentru copii varianta inchisa, pentru a observa circulatia apei in natura. Dar sa se mai linisteasca apele. Si scuze, m-am tot lungit cu povestitu, de obicei sunt mai tacuta.
 
Sus