Experiment vitrina cu plante

michaela

Active Member
Bravo! frumos.... si foarte natural!
Cat despre patania ta...... :) :rofl: nu pot sa imi abtin rasul..... vezi cei din magazinele de specialitate sunt "constiinciosi" :rofl:
 

byby_anka_w

Member
foarte frumos.cat despre ideea fratelui tau cu fantana in partea de jos..nu cred ca este rea.va oferi plamtelor o umiditate mai mare.din cate am observat cunt plante care necesita pulverizare cu apa.gresesc?
 

tinaM

Member
O, daaa... Michaelaa, dupa refuzurile mele politicoase dar repetate la toate ofertele lor dragute, mi-a trecut prin minte ca poate nici nu stiu ce au prin magazin si am trecut la puricat rafturile, cu vreo doi dupa mine, suspiciosi tare, de parca urmaream un colt unde sa le arunc in aer sandramaua! Si mai era unul tare saritor de felu lui, care aparea pe nespusa masa pe dupa vre-un colt cu alta bucata de plastic in mana, care de care mai ciudata. Daca nu as fi fost atunci asa de nervoasa pe ei, cred ca as fi iesit sughitand de acolo :rofl:
Baby_anka, stai sa ma documentez prin magazine in legatura cu fantana si daca pica, pica (si recunosc, abia astept ca documentarea asta sa aiba si roade).
 

tinaM

Member
Fibra de cocos am gasit la Ambient, cu putin timp inainte de a-si schimba patronul. Iar caramizi de cocopeat se gasesc doar la un singur magazin de fitosanitare in Sibiu.
 

oncilica

Member
grozava idee ! Felicitari pentru intiativa si, nu in ultimul rand, felicitari ca ai impartasit cu noi experimentul tau!
 
A

Anonymous

Guest
tinaM a spus:
Fibra de cocos am gasit la Ambient, cu putin timp inainte de a-si schimba patronul. Iar caramizi de cocopeat se gasesc doar la un singur magazin de fitosanitare in Sibiu.
multumesc,dar in bucuresti nu stie nimeni?
 

tinaM

Member
Multumesc tuturor de incurajari.
Dar am o mica mare problema. Am plantat un sfert din partea de jos acum 3 sau patru saptamani. Atunci situatia arata asa:
- din lateral ; din fata ; si vazut de sus

Problema e ca a aparut mucegaiul; fittonia, puiul de dendrobium, ferigile sunt in regula. Dar muschiul a trebuit sa-l inlatur si selaginella pare ca va urma acelasi drum. Chestia interesanta e ca muschiul care era initial uscat, nu da semne de mucegai, doar pernitele de muschi viu. Cred ca o problema ar fi lipsa de ventilatie, dar nu sunt convinsa, nu ar trebui sa fie afectate toate plantele? Ce parere aveti?
 

redknee

Member
Din experienta mea in terarii/vivarii si din experienta altor oameni de pe diverse forumuri cu terarii vivarii iti spun ca mucegaiul a aparut de la frunzele decorative + fibra de nuca de cocos + nucile de cocos(daca bine am citit ai si ceva nuci de cocos acolo?).
Elimina URGENT toate frunzele moarte de pe substrat si tot ce inseamna nuca de cocos.
Cum nu prea ai ventilatie mucegaiul se simte ca acasa pe fibra de nuca de cocos si pe frunzele alea uscate.
Scoate si toate bucatiel de lemn de acolo, fierbe-le bine sa crape tot ce-i viu pe ele si dupaia da 2-3 straturi de lac ecologic.
Nu muschiul e de vina.
 

tinaM

Member
Multumesc, redknee. Intre timp am mai facut cate ceva la el si s-au mai rezolvat ceva probleme; nu frunzele de stejar sau nucile de cocos au mucegait, ci pernutele de muschi. Poate nu era muschiul potrivit, am sa caut din cel din padurile de conifere, cand o sa am ocazia. Am mai incercat o data si cu selaginella, dar fara succes. Acum experimentez cu o "buruiana", cine mi-a dat-o spunea ca-i zice "cap de copil" -- ciudat nume... deocamdata pare sa mearga, dar inca nu zic hop.
Lemnul este de par, bine uscat, fiert si raaasfiert, cu el nu am probleme. Nu am curajul sa-l dau acum cu lac pentru ca cele trei guzmanii montate au deja radacini si nu le-as deranja.
Inca nu e ce vreau, dar eu am rabdare...
 

redknee

Member
foarte ciudat... inca nu am vazut muschi in terariu sa faca mucegai iar frunzele si cocosul sa ramana fara... :eek:
dar daca asa ai scapat de el e bine!
 

ramona_inka

Member
Muschiul ti-a mucegait din cauza umiditatii prea mari unde s-ar putea adauga si ventilatia redusa.
Ar trebui sa uzi poate mai putin sau plantarea si a altor flori in substrat care sa te ajute sa scapi de excesul de apa (bromelii de exemplu).
Fantana pe langa faptul ca in majoritatea cazurilor mai mult strica estetic iti va creste si mai mult umiditatea deci nu ti-as recomada.
Te rog pune si tu o poza cu terariu in totalitate vazut din fata nu de sus.
 
Salut si cer scuze ca dezgrop acest topic dar sunt foarte interesat de o specie de muschi carte sa creasca pe coco peat sau pe coco flakes si care sa suporte o umiditate constanta de 70-90%.
Nu ma pricep mai deloc la aceste plante si desi pot face rost de muschi de padure nu stiu daca este recomandat in asemenea umiditati.
 
Sus