faina de oase

victoria222

Active Member
Stie cineva unde se poate gasi aceasta celebra faina de oase despre care scrie in toate cartile si revistele de gradinarit dar pe care nu am gasit-o nicaieri, la nici o fitofarmacie? Ati folosit vre-odata asa ceva si daca da ce rezultate a dat?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
SC Protan SA din Brasov se ocupa cu macinarea oaselor si carnii de animale si din cite stiu e furnizor de faina de oase la vopseluri si portelanuri.

Asa la liber nu se mai comercializeaza ptr ca a fost inlocuita la animale cu calciu furajer.

Si bineinteles , ebay , ptr cei cu card/rabdare/cont

succes

sucursala Codlea

SC PROTAN SA
Str. HALCHIULUI 99 Codlea
Telefon: 0268251904
 

victoria222

Active Member
Multumesc pentru informatii.
Este curios de ce, daca este atat de recomandata, nu se ocupa nimeni cu furnizarea ei in calitate de ingrasamant organic.
 

victoria222

Active Member
Am inteles. Atunci de ce este recomandata? Dau de ea peste tot (ma refer la carti, reviste sau alte informatii despre gradinarit).
 

sicora fabian

Active Member
Se foloseste la producerea amestecurilor de pamant sau ca ingrasare de baza. Insa este metoda veche. Acum se utilizeaza substraturi inerte cu ingrasare faziala.
 

Whiterose

New Member
Si eu cumparam de la Protan Codlea faina de oase dar Protanul a dat faliment. Dupa lungi cautari pe net am gasit un site icdv.ro de unde am putut sa cumpar pretioasa faina de oase. Desi multi spun ca este o metoda invechita la mine functioneaza de minune.
 

crysty

Active Member
De coji de oua macinate ce parere aveti?
Eu am pus coji de oua sfaramate si am amestecat in pamantul de flori. Dar nu am pus chiar mult sa nu abuzez. Rau nu le-a facut la flori dar nici nu vad minuni dar eu folosesc si ingrasamainte si vitamine asa ca nu pot sa imi dau seama .
 

YAN

Member
Cojile de ou trecute prin blender sau masina de macinat cafea, pana la o pulbere mai fina, poate fi o sursa bio de fosfat si calciu. Intr-adevar nu trebuie exagerat cu ele pentru ca in timp solul va deveni alcalin.
 

LudicOniric

New Member
Si eu cumparam de la Protan Codlea faina de oase dar Protanul a dat faliment. Dupa lungi cautari pe net am gasit un site icdv.ro de unde am putut sa cumpar pretioasa faina de oase. Desi multi spun ca este o metoda invechita la mine functioneaza de minune.
Am intrat pe site-ul lor si vad ca se ocupa cu autorizatii pentru Horeca. Ne poti da mai multe detalii? A mai gasit cineva faina de oase recent? Eu nu gasesc pe nicaieri!
 
Sus