Famous Roses

marirogo

Active Member
Ma bag si eu ca musca-n lapte, dar si eu am tinut la hidratat 3 zile jumate trandafirii de la Petrovik, si pot sa spun ca ai mei s-au prins toti. Eu stiu, poate a fost doar o chestie de noroc, dar eu am respectat tot ce a spus Claude referitor la musuroirea lor.
 

elaelena

Member
si eu as mai lua de la sarb, nu am avut probleme mari......dar numai la o comanda de toamnașchiar daca sunt mai firavi, in scurt timp ii ajung pe ceilalati din urma...si , cel mai important, sunt ieftini si deja aclimatizati cu clima(este asemanatoare cu a noastra)
 

geodezia

Well-Known Member
rose

eu mi-am cam facut plinul asa ca ma las de meserie da acolo 1 -2 dar poate la lotuum ca au fost mai tapeni ..
 

elaelena

Member
elaelena a spus:
si eu as mai lua de la sarb, nu am avut probleme mari......dar numai la o comanda de toamna si chiar daca sunt mai firavi, in scurt timp ii ajung pe ceilalti din urma...si , cel mai important, sunt ieftini si deja obisnuiti cu clima(este asemanatoare cu a noastra)
 

Rose

Active Member
Re: rose

geodezia a spus:
De asta am si insistat sa imi trimita ce am comandat tocmai pentru pret . am patit asa si cu bakker care in loc de osiria imi infloreau albi sau fairy .. eu am luat de la cimbrud de aici din tara si mai luam de la piata . in marea majoritate ce am luat de la cimbrud a inflorit ce am comandat dar ce am luat de la piata imi inflorea numai roz . asa ca m-am alaturat coemnzilor colective tocmai pentru a nu mai da bani pe ceva care nu imi convine . am luat de la 1000island care toti au inflorit ce am comandat si de la barni care tot asa au fost seriosi . ce am comandat in primavara la petrovici de prins sau prins, nu toti , dar nu a inflorit nici unul asa ca asta e . cei de la lottum am vazut ca sunt mai tepeni si cred ca vor inflori in vara ,macar sa le vad culorile ..
am mai luat tot asa ceva de la gradina bijou munstead wood care la fel au preturi mari dar birna din ochi pina nu o scoti iti sta in ochi as aca l-am luat
Ce poti sa-mi spui despre cei de la Gradina Bijoux? Ti-a venit comanda prin posta sau curier? Primesc si comenzi mai mici(1 sau 2 trandafiri)? Cat te-a costat cu totul? A mai comandat cineva la ei? Ma intereseaza daca e totul ok in privinta soiurilor, ma gandesc ca, fiind reprezentanti Austin, ar trebui sa fie totul impecabil.
 

nicol

Member
si eu am comandat in primavara la gradina bijoux( sigur am pov de ei, dar nu mai stiu unde). am comandat un summer song cu radacina nuda. livreaza numai prin curier. tocmai acest curier m-a costat muuuuuuuuuult. am platit la livrare ( 120 sau 140 ron !!!!!!!). butas frumos. in privinta corespondentei soiului presupun ca e ok, pt ca nu i-am vazut floarea. a facut una singura, dar eu eram plecata in vacanta! :)
 

Rose

Active Member
MI se pare enorm pentru un singur trandafir. Parca citisem pe pagina lor ca livreaza si prin posta, de aceea vroiam sa ma asigur, dar in conditiile astea mi se taie avantul!
 

Rose

Active Member
Am trimis mail la Gradina BIjoux si au zis ca trimit orice cantitate prin Fan Courier. Mi-au trimis si discounturile pentru trandafiri:

Politica de discounturi:

RADACINI NUDE
Pentru o comanda mai mare sau egala cu 5 trandafiri, sau pentru o comanda de 3 trandafiri din aceeasi varietate, discount 10%
Pentru o comanda mai mare sau egala cu 15 trandafiri, discount 15%
Pentru o comanda mai mare sau egala cu 25 de trandafiri, discount 20%
Pentru o comanda mai mare sau egala cu 40 de trandafiri, discount 25% :) :) :)

Suna bine ultimele 2 variante :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oricum au preturi mari...mi se pare mai rentabil sa cumperi de afara, sunt furnizori din Germania cu preturi bune, 8-9 €,iesi mai ieftin de acolo, cu radacina nuda :|
 

Rose

Active Member
Da, ai dreptate, numai ca nu am facut niciodata o comanda in afara, tot din cauza taxelor, iar pentru 3-4 bucati nu are rost sa ma incurc de una singura :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
NicoletaDaniela, cei de la Lottum accepta comenzi pentru primavara, au preturi bune iar pentru cativa trandafiri nu o sa platesti foarte mult, cred eu, trimite un mail si informeaza-te de costurile de transport la numarul de trandafiri pe care ii doresti
 

Rose

Active Member
Va multumesc pentru incurajari! Se merita sa fac comanda individuala pentru 4-5 bucati? Voi ce cheltuieli ati avut de achitat in afara de trandafiri?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Doar comisionul bancar perceput de banca prin care faci tu transferul, deci iti convine sa cauti o banca cu comision cat mai mic. Transportul a costat, la comanda comuna, 0,50 eurocenti per trandafir. Doar pentru asa putini trandafiri poate nu merita comandda externa, asta din cauza comisionului la transfer :|
Eu zic ori sa-ti maresti lista, ori sa astepti o noua comanda comuna :wink:
 
Sus