Ficus lyrata bolnav

Elena94

New Member
Bună ziua,
Am un ficus lyrata, și de aproximativ o luna jumătate a început să-i apară pete de culoare maronie pe vârfurile frunzelor dar nu numai. Când am văzut petele, m-am uitat mai îndeaproape și am văzut ceva asemănător unei pânze de păianjen cu punctulete albe. L-am stropit cu mospilan și ditan (insecticid și fungicid) și paraziții au dispărut, dar petele au rămas. Nu îl țin în soare, îl țin în dormitor unde are lumina suficienta, numai ca este foarte cald 29-31 grade celsius (la noi bate soarele toată ziua, nu am ce face din punct de vedere al căldurii). Sper sa ma poata ajuta cineva, chiar nu as vrea sa - l pierd.
Mulțumesc!
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
petele nu vor disparea, funzele sint compromise. trebuie eliminate si ajutat cu un ingrasamint, ceva universal pentru plante verzi e suficient.
 

Elena94

New Member
petele nu vor disparea, funzele sint compromise. trebuie eliminate si ajutat cu un ingrasamint, ceva universal pentru plante verzi e suficient.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Știu ca nu le mai pot salva pe cele deja afectate, ideea este sa nu mai apară altele noi, pentru ca și la cele noi am observat aceste pete maronii.
 

gomez99

Well-Known Member
aca tratamentul a fost corect, fungusul a disparut. ar mai putea fi si o carenta de ceva sau exces de apa, ingrasamintul ar putea ajuta.
 
Sus