Floare de colţ bolnavă

Aura

Member
poate unii stiti, am mai adus in discutie,am o floare de colt...de la un timp de vreme i-au aparut niste puncticele pe frunzulite.Nu sunt niste puncticele miscatoare...din ce am observat eu...chestia e ca unde se acumuleaza multe, multe..frunza se usuca, se ofileste...ce poate fi?asa arata puricii? sunt si aceste puncte o specie de purici?daca da, voi ce parere aveti?cum tratez? atentie, este vorba despre o floare de colt..iar frunzele la floarea de colt sunt putin acoperite cu peri!!!
uitati cum arata o astfel de frunzulita si puncticelele

http://libellule.sunphoto.ro/boli_plantute/15099337
astept parerile voastre.Multumesc!
Aura
 

haplea82

Member
fotografia este neclara/focalizata gresit!foloseste optiunea macro a aparatului de fotografiat cind doresti sa faci astfel de fotografii!
dupa ceea ce se vede ,parerea mea ,este vorba de paianjen,probabil paianjenul rosu!citeste topicul destinat
 

Aura

Member
fotografia e facuta seara! am folosit optiunea macro...dar degeaba..se vad greu si cu ochiul liber..si nu-ti dai seama ce microorganisme sunt...ca o funingine....
ok. O sa cites pe la paiajenul rosu.Multumesc.

daca paianjenul rosu arata asa..inseamna ca plantuta mea nu are paianjeni rosi
http://picasaweb.google.com/hertha3/Dau ... 2102867314
citeam material Corneliei si tot nu sunt lamurita ...cum descrie ea..e foarte asemanator cu se intampla florii mele...dar repet, la mine sunt puncticele negre ..ca o funingine!!!


quote="cornelia"]Fiind foarte mic, este mai uşor de detectat prin metode indirecte. Poate fi vizibilă pînza fină pe care acesta o ţese sau petele de culoare pală de pe partea superioară a frunzelor. Acestea sînt acoperite cu sute sau mii de puncte galbene şi par pline de praf. Frunzele îşi pierd o parte din culoarea verde, se usucă şi cad, rămînînd doar frunzele tinere din vîrf.

Păianjenul roşu se dezvoltă în atmosfera uscată şi caldă.

Tratament:
Prin creşterea umidităţii se limitează înmulţirea lor. Se recomandă pulverizarea unui jet puternic cu apă rece (dacă plantele suportă) sau spălarea plantei sub duş. În general, păianjenul roşu este destul de rezistent la pesticide, în special la cele de spectru larg, la care acesta devine rezistent. Ca atare se folosesc, prin rotaţie, diferite acaricide specifice, disponibie sub diverse denumiri la farmaciile fito-sanitare.[/quote]

Aura
 

haplea82

Member
paianjenul are culoarea rosie in anumite conditii ,in plus sint mai multe varietati mai mult sau mai putin rosii!de asemenea nu-i necesar ca pinza sa fie vizibila,ea apare in stecial pe codita frunzei ,acolo unde se uneste cu tulpina!dupa intepaturile care se vad pe frunza ta eu inclin spre paianjen.
nu stiu cit de sensibila este planta ta la acaricide ,ai putea s-o stropesti cu un acaricid!daca planta este de mici dimensiuni poti s-o curati frunza cu frunza cu o solutie de apa si spirt medicinal timp de 1-2 saptamini si ai mari sanse sa scapi de ei
 

sicora fabian

Active Member
Acarienii sunt pe dosul frunzelor şi se văd bine cu o lupă, se mişcă şi nu au puncte negre ca simptome! Fotografia este neelocventă. Acele puncte sunt "biluţe" pe sau pete în frunză?
 

Edelweiss

Active Member
Pare mai mult mucegai de ciuperci. Am vorbit cu Aura si frunzele plantei se ruleaza de la varf uscandu-se. Cred ca e mai mult o problema de la radacina/umezeala exagerata si ciuperci/ melci care traiesc in pamant. Eventual a pus ingrasamant care arde planta. Punctisoarele acelea sunt de la musculite care se trateaza cu spray obisnuit. Nu vor trece punctisoarele dar vom evita altele. Din cate vad eu, e neagra frunza inspre colet, deci ori de la radacina e ceva (apa sau ciuperci/melci albi) ori mucegai. Nu bag mana in foc pana nu vad planta in sine, poza intreaga si detalii.
 

Aura

Member
Am facut noi fotografii la lumina zilei...repet, aparatul meu nu este foarte performant..de aceea miciile detalii...ies mai greu in evidenta...iar focusarea nu este manuala...sper ca de asta-data au iesit mai bine...
cred ca in fotografia aceasta se vede cel mai bine despre ce e vorba

http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106436

aici ..cum frunzele incep sa se ruleze de la varf
http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106412

cum arata plantuta la baza radacinii
http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106384

http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106393

m-am uitat si cu lupa...si nu vad nimic care sa se miste...
http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106445
iar aici e toata plantuta
http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106461

nu stiu unde am gresit...eu o cam ud cu apita in fiecare dimineata...ii pulverizez pe frunze...in pamant i-am pus coji de ou faramitate si creta pisata....
cred ca o sa incerc varianta cu detergent +spirt...dar am in casa si acest spray...care e trei in unu, se pare:insecticid,fungicid, acaricid...am pomenit de el si la topicul cu avocado(experimente ilustrate)...iar Dan...ma sfatuia sa nu folosesc spray-uri!asa ca nu stiu exact cum sa fac..ca sa fac bine.
http://libellule.sunphoto.ro/tratamente_plante/15097347
nu ma indoiesc de sfaturile voastre, intreb si pun problema in diverse moduri ca sa nu dau gres. :(

Fabian, nu sunt bilute!nu stiu ce sunt ..puncticele mici, mici...si in unele locuri sunt si pete in frunzulite....
Aura
 

Aura

Member
vad ca mi-ati schimbat titlul topicului :) si daca nu-i bolnava si prea o caut eu in dinti?? :) eu zic ca nu-i asa bolnava....e bolnavioara si mai de graba atacata de niste ...rai voitori.... 8)
ufff, cat stau eu pe ganduri...ea sufera..asa ca trebuie sa ma hotarasc ..mai repede!la bobocei ...nu este deloc afectata...
http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_colt/15107614
stiu ca Mihai are experienta notabila cu florile de colt....si ca este cel mai in masura sa-si dea cu parerea.... sfaturile lui sunt f. pretioase, m-a ajutat de multe ori cu pareri...dar si ale voastre....sunt importante!
inca ceva..nu am pus niciun ingrasamant, deci nici vorba sa-i ard radacinile!!
Aura
 

haplea82

Member
daca punctuletele negre nu se misca atunci ai o problema (probabil )cu umiditatea si este vorba de un mucegai.nu cunosc aceasta planta dar stiu ca plantele care au perisori pe frunze nu se pulverizeaza cu apa!s-ar putea ca asta sa fie problema!in plus daca este o planta care necesita coaja de ou si creta in compost atunci nici umiditatea crescuta a acestuia nu-i un lucru bun
paienjeni nu prea iubesc plantele care au perisori pe frunze
primul tau post insa dadea impresia ca aceste punctisoare negre se misca
 

Edelweiss

Active Member
Eu le pulverizez mereu, dimineata este mereu ceata / sunt nori pe munte. Cand vorbeam, de rularea frunzei, arata de fapt cum arata parul pe bigudiuri dar cu frunza subtiata si uscata...si nu una, ci mai multe. E de la ingrasamant, daca ii pui, e tare sensibila la el.

Punctisoarele sunt de la musculita alba de sera, o musculita mica albicios-stravezie, de fapt de la larvele ei cred. In rest planta nu are nimic. Poti da preventiv cu spray "perfect plant" dar nu prea mult, desi la mine au o mare toleranta florile la orice insecticid.

Daca era paianjen, o vedeai "imbracata" in voalul respectiv si iti murea in 3 zile maxim, indiferent de metoda folosita de combatere a paianjenului rosu. Frunzele uscate de la baza sunt cele de anul trecut, nu avea grija. Vezi numai sa nu dai cu spray pe flori ca se trec. Eventual o tii intre degete cu rozeta in palma si apoi stropesti DEDESUBTUL frunzelor unde au obiceiul sa stea zburatoarele alea mici. De multe ori le vezi si pe pamant cum zboara la nivelul solului.

Poza asta , Aura imi da de gandit.
http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106384
In stanga se vede uscarea si rularea frunzei. Eu nu am vazut fenomenul decat dupa ingrasamant sau pulverizare de foarte aproape cu insecticid. Adica undeva 2-3 cm. Se pulverizeaza cam de la 10-15, de asta ziceam sa tii floarea intre degete , in palma cand dai cu spray. Si poate nu insecticidul cat "propulsia" (gazul adaos) lui din spray sa fie de vina.

In rest, punctele sunt de la musculitele alea mici si suparacioase.
 

Aura

Member
va multumesc la toti pt sfaturi! :D
cum spuneam, si daca ai citit cu atentie, nu am folosit niciun ingrasamant chimic!
si eu le pulverizez dimineata...eu cu apa nefiarta..trebuie fiarta??
puncticelele acestea au aparut de vreo 2 saptamani, stii ca ti-am mai zis...

am sters putin frunzele cu apa ,cu detergent si cu un strop de spirt..intr-un final...
mi-e teama cu spray-ul...daca nu dau unde trebuie...nu stiu, dar mie imi pare firava floricica mea de colt..are frunzele asa inguste..boboceii asa mici..firicelele care pleaca acum nu sunt late asa cum erau la inceput cand am cumparat-o....
am eliminat si cu frunzele uscate...si atacate puternic de acele puncticele...
..am risipit si putintel praf de scortisoara..prin ghiveci..stiu ca acesta combate mucegaiul....
in ansamblu, e ok, nu?
in fine, rezolv eu...nu o las sa sufere, nu o las sa ma paraseasca...tin la ea..tin de ea!
multumiri inca o data.
Aura
 

haplea82

Member
vad ca numele plantei este si pseudonimul tau!probabil ca tu cunosti mai bine cum se comporta aceasta planta!dar ,pt ca exista un dar,musculita alba de sera este un daunator destul de mare ca si dimensiuni ,nu prea ai cum sa-l ratezi sa nu-l vezi,in plus depune oua sub frunza ,oua care au o dimensiune impresionanta si la fel nu ai cum sa le ratezi la o privire cit de cit atenta!in plus toate plantele ar fi infestate pt ca acest daunator nu-i prea pretentios si se raspindeste rapid
nu pot sa bag mina in foc,dar eu totusi inclin spre paianjen!roluirea si uscarea frunzei in cazul frunzelor lungi si inguste este ceva specific si atacului paianjenului!eu am patit asta la leandri.in plus in citeva foto se vede si pinza care apare pe petiolul frunzei http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106412 ,un alt semn al paianjenului!punctele mici de un verde pal spre galben http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106404 ,ma duc din nou cu gindul la paianjen si reprezinta intepaturile produse de aceasta insecta ,iar punctele negre probabil reprezinta o infestare cu un mucegai a muscaturilor de paianjen ca urmare a pulverizarilor cu apa si a umiditatii crescute
aura a cercetat cu lupa suprafata superioara a frunzelor,daca infestatia nu este serioasa paianjenul prefera dosul frunzelor
numarul paienjenilor nici nu trebuie sa fie foarte mare pt a provoca la frunze asa de sensibile si mici daune
este foarte posibil sa ai dreptate ,dar din ceea ce disting in foto eu inclin spre paianjen,daca as putea s-o vad in realitate ar fi altceva
e drept ca mentinerea unei umiditati ridicate prin pulverizari de apa limiteaza infestatia cu paianjeniar asta ar fi impotriva teoriei mele
ingrasamint sustine ca nu a folosit
 

Aura

Member
in aceasta foto
http://libellule.sunphoto.ro/floare_de_ ... a/15106412
firicelul acela lanos..e de la planta...sunt perii ei...mai ales ca in apropiere era bobocelul...
da, am cercetat cu lupa si nu am vazut altceva decat ceea ce vad cu ochiul liber....
nu stiu de ce musculite ziceti voi...dar eu nu am vazut nicio musculita ...nici in pamant....
ca sa fiu impacata cu mine..am dat si cateva pufuri cu spray-ul...am acoperit florile cu o mana...si cu alta am incercat sa dau pe la mijlocul plantei...pe spray scria ca de la distanta de 40 cm sa aplic..nu mi-am luat eu distanta 40 cm..dar 20-30 tot am avut....nu am reusit sa dau la dedesubtul frunzelor...era un pic mai dificil..cu o mana sa acopar florile....cu alta...sa pastrez distanta aceea...nu stiu , dar sub frunze..sunt mai putine sau deloc puncticele din acelea...

deci nimeni nu stie ce are floriceaua mea...doar presupuneti...
sper, sper ca floricica mea sa treaca peste acest hop.
Aura
 

sicora fabian

Active Member
Din pacate, Edel are dreptate, Aura. Este vorba de umezeala excesiva. Floarea de colt are nevoie de aer mult, de soare (a nu se intelege insolatie puternica), de circulatia aerului astfel incat apa sa nu o afecteze, de un sol foarte bine drenat. Am impresia ca tu o tii in casa. Uita-te pe dosul frunzelor pentru ca ai niste pete suspecte(nu acele punctulete).
Uita-te si pe dosul frunzelor si la celelalte flori daca nu ai niste ganganii mici, maro si lunguiete care merg! Uita-te atent!
 

Edelweiss

Active Member
Fie si insolatie, Fabian!
Cum ziceai, aer mult si sol foarte bine drenat. Pe dosul frunzelor nu au cum sa stea paienjenii, arata ca o pasla. Se poate ca stau in lipsa de loc pe fata frunzei. Am avut si eu asa punctulete, aparute imediat ce aparuse musculita. Pe alte flori arata ca un sir de puncte albe...asa erau si pe cele de colt, dar peste 1-2 zile se maroneau si se intareau. Parca ar fi arse, asa seamana.

Nu se misca nimic, nici daca te uiti cu lupa. Din pacate planta e cam sensibila la daunatori, mai ales in casa si balcoane. Adica le ia...dar nu moare. Acele puncte nici nu se desprind, nici nu arata ca proeminentele unui paduche...sunt la nivelul frunzei, in ea. Cert este ca e un daunator, eu as zice musculita...nu garantez. Cum se aseaza pe frunza, cum apar petele. Daca dai cu insecticid, apar frunze normale, neafectate de nimic.
 

Edelweiss

Active Member
Am si eu una afectata. Am izolat-o. Am cautat acum cu lupa dar se vede cu ochiul liber. Sunt pete maronii care se albesc, parca dispare clorofila. Pe dosul frunzelor am gasit 2 chestii miscatoare, mici, albe sidefii, cu aripioare in formare, cat un sfert de gamalie de ac. Langa, erau 2 musculite gri-maronii care cand zboara sau sar :!: din frunza in frunza par alb-verzui. Repet, zboara dar si sar.
As zice ca tot musculita de sera este care suge din seva plantei ca o lipitoare, sau larvele lor.
 

sicora fabian

Active Member
Edel, de astea imi era frica - TRIPS! Petele de pe frunzele aratate de Aura arata ca simptomele de trips. Larvele se misca pe picioare iar maturii sar!
In toamna am primit niste plante pentru iernare si ca "recompensa" mi-au lasat tripsi! Nici acum nu am scapat de ei! Sunt o pacoste! Am mai avut acum 5 ani si mi-a trebuit un an pentru a-i elimina!
Partea anterioara, pentru ca fiind mare, nu mi-a intrat in campul microscopului.
Partea posterioara.
Iar asta-i un acarian adult. Se observa ca-i mai mic decat tripsul deoarece incape in campul vizual.
 
Sus