Floarea pasiunii

gomez99

Well-Known Member
passiflora caerulea, desi sensibila, are sanse 90% sa reziste peste iarna in gardinile din sud. la celelalte soiuri e loterie cu sanse mici de reusita, desi am vazut la rm. valcea o passiflora victoria in gradina.
 

mircea g

Member
Interesant este ca am vazut in centrul Bucurestiului una imensa , intinsa pe un zid de cca 10 m lungime si cca 3 inaltime .... Nimeni nu stie de cine a fost plantata desi banuiesc ca a fost posibil dupa 89 ....
Rezista afara ...
 

mircea g

Member
Surpriza ! Floarea de care vorbesc , desi este plina de fructe , TOATE sint goale . Nu exista nimic in ele !
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da.. asta se mai intampla .... se poate sa fie si de la faptul ca planta conserva energie ca sa reziste peste iarna...... sau poate nu e autofertila. Probabil ca are microclimat acolo.

Surpriza ! Floarea de care vorbesc , desi este plina de fructe , TOATE sint goale . Nu exista nimic in ele !
 

sorina

Active Member
Buna , am vazut intr-o gradina din Sibiu o Passiflora caerulea varea arezistat bine merci neprotejata .Insa si eu cred ca este o loterie .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buna , am vazut intr-o gradina din Sibiu o Passiflora caerulea varea arezistat bine merci neprotejata .Insa si eu cred ca este o loterie .
Sant si varietati care sant deja aclimatizate foarte bine....... alea trebuie gasite si inmultite.
 
Sus