Floarea Pastelui (fritillaria)

daisy111

Active Member
Fritillaria

Nu mai gasesc topicul ei si stiu ca pe undeva s-a scris despre aceasta floare...rog moderatorii sa mute unde trebuie. :oops:
Am cumparat si eu un bulb de friti si as vrea sa stiu daca se poate planta acum in gradina.Desi,mi-as fi dorit sa il tin in ghiveci,dar nu am spatiu si pt el.Pe undeva citisem ca bulbul a fost devorat de ceva in pamant,nu prea as vrea sa se intample asta.Ce ma sfatuiti? :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce fel de frittilaria ai luat? Imperialis?
Imi vine greu sa cred ca exista ceva care poate devora bulbul de frittilaria. Majoritatea daunatorilor se tin la mare distanta de ei, din cauza mirosului.
Da, e foarte indicat sa il plantezi acum in gradina, are nevoie de gerul iernii pentru a inflori. Este una din plantele care infloresc la inceputul primaverii.
 

daisy111

Active Member
Multumesc mult Carmen! :hug: :rose:
Da,este imperialis.Este prima data cand am aceasta floare care imi place f mult!! :indragostit: Am vazut ca aveau si galbena,dar nu aveam atunci bani la mine si cand am fost sa iau sau vandut. :(
 

edgji

Member
Deoarece am pierdut Frittilaria imperialis pe care o aveam in gradina din cauza unor dobitoci de muncitori, am cumparat zilele trecute de la un producator olandez, seminte de Frittilaria Meleagris. Sper sa iasa ceva din semintele astea.
Este cineva care a mai ''testat'' soiul asta ?
 

Roxana Peled

Active Member
Oho, ai curaj! :D
Fritillaria Meleagris e pe cale de disparitie in natura si e o planta destul de dificila in gradina si cand e cultivata din bulbi. S-o obtii din seminte ... nu pot decat sa-ti urez succes!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Parerea Roxanei e si a mea...eu am luat acum cativa ani bulbi de meleagris, din 5 bulbi au prasarit pana la urma doar 2 plante, au rezistat 2 sezoane dupa care n-a mai rasarit nimic. Nu stiu daca din cauza conditiilor de cultura sau daca bulbii care au inflorit totusi 2 sezoane au fost mancati de ceva viermi
Ca sa le cultivi din seminte...cale lunga, gandeste-te ca intai trebuie sa treaca o bucata buna de vreme pana cand dezvolta un bulb florifer...succes, eu m-as bucura sa-ti iasa, poate ai noroc si gasesti secretul lor! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incerc si eu anul asta inca odata si ultima promit :!: :!: cu niste bulbi de imperiais.
Acum citiva ani au disparut de la un an la altul,pur si simplu si imperialis si meleagris.
Nici acum nu imi dau seama de cauza acestor disparitii (cred ca extraterestrii de ...subsol sunt de vina):mrgreen: .
Sunt chiar curioasa cum vor evolua.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta , m-ai facut curioasa :? poate dispare si al meu ...ca la mine cam dispar bulbii din gradina .
Anul asta ar fi al doilea an .
 

gabrielais

Active Member
si la mine au disparut mai multi ani la rand,luam,plantam si cand sa ma bucur de flori, in primavara nu rasarea nimic... asa ca acum 2 ani, prin martie asa...cand abia s-a dezghetat pamantul am sapat unde stiam ca am bulbii...tocmai erau devorati de niste viermi grasi si urati, albiciosi la culoare...bulbul era aproape ca o balega...m-am lamurit si eu atunci ca n-ar mai fi iesit in veci oricat i-as fi asteptat eu...locul de plantare era la umbra si pamantul se mentinea destul de umed in acel loc, de unde am dedus ca nu ii place acolo...am luat alti bulbi si i-am plantat undeva la soare, unde pamantul se zvanta repede si primavara nu balteste apa...evident n-am mai avut probleme cu disparitia bulbilor; m-am mirat totusi ca au fost mancati, la ce miros urat emana...pe de alta parte, cat de urati erau acei viermi, numai ei ar fi putut manca acei bulbi urat mirositori :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabi sa stii ca si eu m-am gindit ca fiind plantati ai mei la umbra sa le fi daunat.De aceea pe astia ii pun la soare.Dar...culmea:citisem inainte de a-i planta pe un site spaniol ca trebuie neaparat pusi la semiumbra ceea ce am si facut.S-a dovedit a nu fi bine.Si cred ca inca ceva am facut prost.Nu am pus bulbii la o adincime adecvata + ca le trebuie pamint gras.
Eu nu prea sunt a de acord cu ingrasamintele nici in gradi si nici in ghivece dar un pamint gras si cu ingrasamint natural de gaina era numai bun.
Pacat ca nu i-am avut in toamna sa ii plantez dar e bine si asa.Ma bucur de ei la primavara viitoare :D
 

gabrielais

Active Member
tocmai, Gabiuta, si eu stiam ca trebuie mai la umbra si asa i-am pus...insa trebuia sa tin cont de faptul ca pamantul la mine este lutos si retine apa, iar in zonele mai umbrite trebuie sa pun plante carora le place solul mai umed, ca altfel dau ortul :) asa am patit si cu fritilariile...dar primavara trecuta m-am bucurat in sfarsit de frumusete de flori si acum astept sa rasara din nou(sper ca n-au urmarit-o viermii cei urati pana unde am mutat-o) :rofl:
 

gabriela61

Member
am primit in toamna 2 bulbi de fritillaria portocalie si este pentru prima data in gradina mea.Ma tot invart zilnic unde stiu ca am plantat-o si nu vad nimic iesind.Lalelele au iesit de mult si sunt chiar maricele.Oare sa nu-mi mai iese sau apare mai tarziu?Sa fiu sincera nici nu mai stiu cum are frunza ca la lalea sau ca la narcisa?
 

gabrielais

Active Member
din cate stiu eu iese un pic mai tarziu..nici la mine nu a rasarit inca....frunza este ascutita, dar cand rasare seamana cu zambila, un mot ingramadit :) :rofl:
 

fixpix

Active Member
Da Gabriela, si la mine abia ieri am apucat sa vad clar ca incep sa creasca.
Si exact asa arata, ca o zambila. Sau crin. Toate frunzele sunt stranse, nu apare o frunza lata sau ceva.
 

fixpix

Active Member
:rofl: eu m-am obisnuit sa folosesc denumirea botanica.
Mai ales ca discut cu persoane din intreaga lume...
 

gabriela61

Member
Da aveti dreptate arata ca un crin si alaltaieri am vazut fericita ca au aparut 2 caci acum mi-am adus aminte ca am primit 3 bulbi.Eu i-am plantat intr-un loc insorit ca sa ma pot lauda cu ele sa le vada toti care trec pe langa gradina mea.Si cand eram eu fericita ca au iesit si o asteptam si pe intarziata grupului.....a inceput incet sa cada cate un fulg si acum a stat dupa zapada de 2 palme :cry: Spuneti-mi va rog ca nu-i asa sensibila si nu ingheata si n-o sa fie afectata de zapada asta ce a acoperit-o.
 
Sus