Floarea Pastelui (fritillaria)

fixpix

Active Member
Hai ca-ti spun eu:

nu-i asa sensibila si nu ingheata si n-o sa fie afectata de zapada asta ce a acoperit-o.
 

gabriela61

Member
Au scapat bulbii mei de inghet.Astazi i-am vazut ca s-a topit zapada de pe ei si nu au nimic.Sper sa-mi infloreasca anul acesta.
 

Roxana Peled

Active Member
Mie mi-a crescut o imperialis cat pumnul din bulbul pe care l-am plantat in toamna :D
Si-n opinia mea miroase si planta la fel ca si bulbul, oarecum a cafea as descrie eu.
 

geodezia

Well-Known Member
a crescut asa ca pumnu da nu se inalta ca tulpina si la mine s-a facut un guguloi cit pumnu da mic ca inaltine 10cm
 

Roxana Peled

Active Member
Ok, am aflat de unde atata palalaie :rofl:
A mea a crescut fabulos in ultima saptamana :hipnotizat: , cred ca daca te concentrezi putin o vezi crescand :rofl:
La cea de-a doua ma uitam alaltaieri la pamant cu dezamagire ca nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa si ea, astazi are si aia 10 cm :eek:

Planta in sine miroase puternic, acelasi miros ca si bulbul dar intr-un fel mai bine definit. Mie imi place foarte mult cum miroase. As descrie mirosul ca fiind undeva intre cel de cafea proaspat rasnita si prajitul semintelor de floarea soarelui.
 

adrianam

Well-Known Member
violeta1910 a spus:
mai am eu cativa bulbi disponibili .... pentru cine doreste :)
Cred ca este tarziu acum pentru trimitere, dar eu as fi amatoare.
La noi am vazut ca erau deja inflorite astazi, in gradina unui bloc.
Sa-mi spui pe MP daca mai poti trimite si ce sau cat sa-ti dau in schimb! :D
 

gabriela61

Member
ce ma bucur ca au scapat fritillariile mele(dar numai 2) pentru ca a 3-a nici n-a catadicsit sa iasa din pamant si nici nu cred c-o mai face.Dar asta este e bine ca am si 2 si o sa le vad inflorite.Dar care este ritmul de inmultire si inflorire al puilor?
 

belisima

Well-Known Member
si nici n-a venit Pastele :rofl: bulboshenia asta nu a vrut la mine,a stat cativa ani fara sa infloreasca apoi a disparut cu totul...nici eu nu ma omor dupa ea :fluierat:
 

gabriela61

Member
Sunt tare bucuroasa ca a iesit si a 3-a fritillarie din pamant.Deci o sa am galben si portocalui.Abia astept sa le vad inflorite.
 
Sus