Floarea Pastelui (fritillaria)

gabriela61

Member
a trecut perioada fritillariilor dar acum mi-am amintit sa va spun ce am patit eu cu ale mele.Dupa toate intemperiile atmosferice,au iesit in final toate 3,au si crescut si am descoperit ca de fapt numai una va inflori,celelalte nu aveau boboci, in fine m-am consolat si cu gandul c-or sa infloreasca la anul.Si ma duceam in fiecare dimineata sa vad cati mm a mai crescut si cand mai avea putin si inflorea......mi-a rupt-o o pisica(de asta nu am eu pisici dar au vecinii)...... :( Asa ca ramane sa le vad inflorite anul viitor :D
 

veretregn

Active Member
Hehe și eu am vreo două psici prin grădină. Sunt un adevărat coșmar. Am încercat să le otrăvesc însă nu vor să moară. Acum le-am pregătit o capcană care am crezut le va reteaza capul mai ceva ca inflorescența de la Fritilarii. Însă nici asta nu a mers. Am găsit doar un ochi de pisică în capcană și o bucată de coadă. La mine vin pentru că e place Valeriana officinalis.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca multi dintre noi am luat (cumparat,schimb...ma rog un mod de achizitie) de la fosta noastra "colega" de forum Violeta1910 bulbi de friti.Stiu ca a fugit si de pe forumurile pe unde a facut promisiuni si de pe sunphoto.

La cati dintre voi au rasarit???Si din ce a trimis cati au rasarit ?Cum se comporta?
 

Roxana Peled

Active Member
Am luat eu, cand ma intorc acasa verific si spun daca au rasarit sau nu :D
Cert este ca am cumparat 4 bulbi si am primit doi normali din care unul arata chiar bine iar unul era cam taiat cu sapa, o cojitza care ar fi trebuit sa conteze de asemenea ca bulb si o alunitza mica si ea cica bulb :rofl:
Ma astept ca unul totusi sa iasa :)

Poza cu cei "4" bulbi
 

adrianam

Well-Known Member
Zilele trecute am vazut fritilaria inflorita intr-o curte unde cred ca era mai protejata.
La mine au cam 20 cm fritilariile de la Benex din toamna.
Cele clasice la fel- daca nu cumva sunt crini, ca inca nu ii deosebesc.
Din cele clasice am luat anul trecut de la cineva dar s-au uscat rau dupa plantare. Acum vad ca a rasarit ceva, sper ca ele sa fie, ca tot pe acolo am plantat si crini.
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: :cry: :cry:
La mine am gasit 2 plantute halite de scirbosul ala de gindac rosu..
a halit tulpina de la jumate
am prins individul in fapt si storcosit cu mare rautate ..
 

lelia

Well-Known Member
Saracutul gandacel :cry: :rofl:

Ai mei au inflorit (doua bucati ) ca nu vor sa se inmulteasca ...


 

adrianam

Well-Known Member
Mascha, eu am primit anul trecut plante verzi cu bulb, fara pamant, dar au sucombat repede, am crezut ca le-am pierdut.
Anul acesta vad ca au rasarit dar nu au de gand sa faca flori- ori au fost bulbii mici, ori faptul ca s-au uscat frunzele nu i-a ajutat sa refaca forta bulbului. dar sper ca la anul vor inflori.

Fritillariile de la Benex au boboci deja! ;-)
 

kerkyra

Well-Known Member
Mascha, am luat si eu din piata, am plantat, vad ca ii merge bine, nu stiu insa daca va inflori anul asta.
 

MASCHA

Active Member
Am avut fritilarii din bulbi luati de la Baumax,plantate primavara ,au inflorit in acelasi an o frumusete,din pacate in anul urmator nu au mai rasarit,bulbii putrezisera,sunt foarte sensibile la umezeala,de aceea am zis sa mai incerc odata poate in toamna de la Benex :D

kerkyra ,planta cumparata nu avea floare era doar bulbul?
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am luat planta cu bulb, inalta cam de 20 cm, cu un puiut langa ea. Era si o planta cu floare, erau in piata centrala, la o fata. Vad ca se tine bine in pamant, nu s-a uscat, dar nici floare nu stiu daca face, nu se vede nimic. Macar daca ar tine pana la anul.
 

MASCHA

Active Member
Roxana Peled a spus:
Le-ai plantat pe-o parte cum zice "la carte"? :D
Am plantat normal,cum pe-o parte,macar sa stiu pentru viitor.

kerkyra,din alea am vazut si eu,aveau si azi,dar nu am luat,nu cred ca mai face alta floare anul asta .
 

Roxana Peled

Active Member
MASCHA a spus:
Roxana Peled a spus:
Le-ai plantat pe-o parte cum zice "la carte"? :D
Am plantat normal,cum pe-o parte,macar sa stiu pentru viitor.
In instructiunile de plantare a Fritillariilor Imperialis scrie sa plantezi bulbul culcat pe o parte. Bulbul de Fritillaria are o gaura in mijloc (sunt ca niste paharele), "paharul" ala trebuie sa stea culcat ca sa nu acumuleze apa in inima bulbului, altfel putrezeste :D
 

adrianam

Well-Known Member
Multumim pentru sfat! :D
Am luat si eu doi bulbi azi din piata!
Nu am apucat sa-i plantez, dar maine tin cont de sfat! :D
Cei plantati anul trecut i-am pus normal. Poate ii scot la toamna si ii repozitionez.
 
Sus