Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

simali

Member
taia a spus:
ghia_don a spus:
Si eu am covor :)



Chiar daca vara au niste frunze foarte mari si ma cam enerveaza, acum sint de toata lauda..
Viorelele astea sunt splendide ! Cred ca am sa fac si eu o incursiune in padure. :D
Stiati ca din florile de violete (toporasi) se face un ceai delicios? Am luat de la Paris o cutie cu ceai de violete cu 15EUR si apoi m-am documentat si am aflat ca sunt acelasi lucru cu toporasii de la noi. Anul acesta am cules din padure si am facut ceai. Iese un ceai albastrui foarte sic. Este exact ca cel de la Paris. Se mai pot face si niste amestecuri deosebite cu petale de trandafiri si levantica.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Asa si gustul cit e de bun ? Din volete se mai face si un ulei esential cu parfum foarte suav.


Au mai inflorit:



Narcisele tirzii mai rezista chiar daca e destul de cald:










Grupate:



Buchete:

 

ghia_don

Active Member
Madalina, vrei sa spui "au fost" :rofl: ...ca s-au trecut, gata! De acum si pina la toamna vor face nistre tufe mari, cu frunze enorme, care pe mine ma cam enerveaza, dar sint bune ca mai umbresc pamintul din jurul trandafirilor..

Roxana, ce e minunea din poza a doua? :indragostit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bujor :)

Roxana, e ceva varietate Rockii? Ca mie aia-mi plac de mor, cu ochiul acela in mijloc! Mi-am luat si eu unul acum de la Maria
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ploxul e demential, ca de obicei. Bujorul ala asa frumos e un soi timpuriu sau l-ai cumparat acum, cu floare? ca am vazut si eu bobocei la ai mei dar pana la flori mai e muuult...asa, vreo 3 saptamani zic eu, daca nu mai bine.
Dar in poza a patra ce plantuta e??
 

Roxana Peled

Active Member
Dragutelor, este un bujor arbustiv :D , l-am luat acum vreo luna de la Auchan cu 22 de lei :hipnotizat: . Cand l-am vazut l-am insfacat pe loc! Avea doar bobocel micut pe atunci si mugurii de frunza aratau cam ciudat dar uite ca a crescut frumos si mi-a inflorit :dans:
Astia arbustivi nu prea seamana cu cei normali ca si planta, sunt lemnosi. Cand l-am cumparat i-am si schimbat ghiveciul. Cand l-am scos din ghivecelul original a cazut tot pamantul de pe el. Era un simplu bat infipt in pamant caruia incepusera sa-i dea radacini albe.

Gradinaritzo, in poza a patra este Ajuga reptans :D. Imi place mult pentru ca e taratoare, de tip covor (se intinde), floarea e mai frumoasa decat ma asteptam, mai e si variegata si am impresia ca e si vesnic verde (desi sincer nu-mi mai aduc aminte daca e asa sau nu)

Am uitat doua
 

ghia_don

Active Member
Multumesc Roxana! Aflasem intre timp cind am dat click pe poza :oops: ..E foarte frumos!!
Ajuga am si eu si intr-adevar e vesnic verde, ramine cu frunzele pe ea si iarna. Anul asta am mutat citeva plantute mai la umbra sa vad cum se dezvolta, ca anul trecut fiind plantate in plin soare, pe arsita aceea aproape disparusera..
 

miki70

Active Member
M-am indragostit de o anemona, e al 3-lea an de cand e in gradina mea dar parca niciodata nu a fost asa frumoasa :visator:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Anemone, muscari & :


Liliac, dicentra & zambile tirzii:


Ghiocei tirzii & Bujori timpurii gata sa infloreasca


Narcise

Cele tirzii inca se straduiesc sa faca fatza caldurii:





 

elianna

Well-Known Member
Foarte frumoase :D Se cunoaste ca timpul este mai inaintat la voi. La mine glicina abia a facut frunzulite iar rhododendronii sper ca pe la jumatatea lui mai sa infloreasca. Am observat ca in alte zona ale orasului plantele sunt mult mai inverzite decat la mine dar am rabdare. Am vazut ciresi deja scuturati iar la mine deabia incep sa se deschida florile :eek:
 

Roxana Peled

Active Member
La mine se scutura si marul :D
Tare frumusel a fost anul asta, parca a inflorit mai bogat ca oricand. Poate ca s-a bucurat si el ca i-am acordat mai multa atentie ca de obicei.
 

elianna

Well-Known Member
Unii cred, altii nu cred, insa am observat ca, daca dau atentie mai multe plantelor, se dezvolta mai bine :D daca le tratez cu indiferenta, se supara si se dezvolta mai greu :( Mi s-a intamplat de mai multe ori :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus