Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana Peled

Active Member
roxanicibogdanici a spus:
Roxana Peled a spus:
Noi floricele pe la mine prin "gradina"
Roxana la tine a inflorit si Dalia deja ? sau e gata cumparata cu floare ?
Nu e cumparata, am primit tuberculul cadou in februarie si l-am plantat imediat intr-un PET mare cu pamant. De aceea e asa de avansata - precultivare, pui in ghiveci in iarna si le muti in aprilie-mai in gradina :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Primii maci oriental + o gramada se pregatesc:



Trandafiri Cataratori:


Irisi si Clematis



Bujori:






Buchete boboci bujori:
 

lelia

Well-Known Member
Stratul cu maci arata super ?va fi o nebunie ,in curand :visator:
Sunt minunati irisii ,bujorii ,delfinimii ,clematitele .... :visator:
 

alfa

Active Member
Dupa atata abundenta de la Geo, floricele mele sunt o bagatela.... dar cam atat e inflorit acum la mine :oops:






Si se mai pregatesc multe tufe de bujori, dar cei mai dezvoltati sunt cel rosu si pentru prima data cel arbustiv. Se pare ca e roz :D

 

lelia

Well-Known Member
Culoare si parfum ! arata excelent coltul acela ! :visator:

Alfa ,imi plac foarte mult plantele de stancarie ,se dezvolta asa frumos ,zici ca-s de cand lumea acolo!si parte cu artarul imi place mult !imi place toata gradina ! :visator:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mi-ar placea sa am toate "bagatelele" tale, alfa, in gradinuta. In speciat armeria si saxifraga care nu ma plac deloc. Ma bucur ca nu sunt singura care are dicentra in gradina, desi pentru zona mea e neobisnuat sa infloreasca asa de tarziu.

Putina culoare si in gradinuta mea...






 

Roxana Peled

Active Member
Ce gura-leului frumoasa! Imi place tare mult planta asta si consider ca e una din florile de gradina grav subestimate.
Trandafirul portocaliu e chiar atat de ... portocaliu si in realitate?

Cateva noutati de la mine:

Digitalis , Flori de colt , Clematis Temptation

si in general trandafiri :D
 

alfa

Active Member
Multumesc Adina, dar chiar nu ai de ce sa te plangi. :D Tu ai o gradina minunata, se vede mana priceputa care o ingrijeste! Im place mult aranjamentul de mini-rocarie, dar graptopetalum acela gri rezista iarna afara? Ca eu l-am tinut in casa si nu i-a mers bine deloc.
Roxana, tu ma uimesti cu container-gardeningul tau, zau ca nu m-as fi bagat la asa ceva, de frica sa nu pierd plantele peste iarna. Dar vad ca la tine :eek: o duc foarte bine sute de floricele!! De curiozitate, cate recipiente ai?
 

Roxana Peled

Active Member
Sa stii ca nu am numarat! :rofl:
Dar trebuie sa fie cateva sute :) . Numai trandafiri am mai mult de 40 iar ghivecele mici sunt mult mai multe.
 

adrianam

Well-Known Member
Roxana, si eu am incercat cu multe plante sa le cresc in ghivece pe balconul deschis. Este mai greu pentru ca trebuie in fiecare luna sa le pui ingrasaminte ca sa fie frumoase si sa reziste. Spre exemplu, acum am o clematita- Piilu, care a fost frumoasa in fiecare primavara, dar aveam grija si ii puneam ingrasaminte. Anul acesta se vede ca sufera, nu am apucat sa pun ingrasaminte la nici una si se cunoaste. Sper sa reusesc diseara!
La mine cel mai bine le-a mers la crini in ghivece! Am renuntat la ei si i-am dus la gradina ca se faceau imensi si nu mai aveam loc pe balcon de ei, ma murdaream de polen. dar faceau niste cupe splendide si parfumate!
Acum am o gramada de leandrii, sa vedem cat de bine infloresc ca sunt atat de betivi si cum nu-i ud, cum le afecteaza florile!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Roxana, floarea de coltz arata exceptional .


Adina, trandafirul portocaliu e impresionant. Ala galben mi se pare si mai si.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Alfa, nici o floare nu e o bagatela. Toate au o frumusetze speciala.


alfa a spus:
Dupa atata abundenta de la Geo, floricele mele sunt o bagatela.... dar cam atat e inflorit acum la mine :oops:


 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Ce gura-leului frumoasa! Imi place tare mult planta asta si consider ca e una din florile de gradina grav subestimate.
Trandafirul portocaliu e chiar atat de ... portocaliu si in realitate?
Gura leului e cea mai nepretentioasa si ignorata perena a mea. Rezistenta la arsita si seceta, ma rasplateste totusi cu multe floricele.

Da, Roxana, miniroza mea e tipator de roscat portocalie, asemeni pozei. Din lipsa de spatiu in gradinuta am renuntat a mai inmulti trandafirii, dar nu am putut rezista minirozelor. Toti cei prezentati sunt miniroze. Ma nemultumeste insa ca nu pastreaza culoarea initiala. Pentru mine fiecare nou an aduce surprize in ce priveste culoarea: galbenul, bate spre portocaliu, bej-somonul e acum rosu-portocaliu intens, doar visiniul pare a fi tot visiniu.

popgeo a spus:
Adina, trandafirul portocaliu e impresionant. Ala galben mi se pare si mai si.
Sunt miniroze si sunt mai harnice la inflorit la mine decat trandafirii clasici.

alfa a spus:
Im place mult aranjamentul de mini-rocarie, dar graptopetalum acela gri rezista iarna afara? Ca eu l-am tinut in casa si nu i-a mers bine deloc.
Ai dreptate, Kinga, graptopetalumul nu ierneaza afara. Tocmai pentru ca mi s-a lungit si s-a uratit tot pierzand frunze l-am tuns si toate varfurile le-am pus la inradacinat pentru moment in multele mele ghivece de suculente. Ce se prinde va fi stramutat la toamna. Pentru moment insa imi place contrastul pe care il ofera. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus