Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In constructie...



A plouat in sfirsit....au mai inflorit:

Delfinium, maci, bujori, continua clematis, philadelphus, irisi olandezi ...

Continua Clematis & Philadelphus



Irisi bulbosi:



Maci Orientali:.. incepe sezonul lor.








Delfinium





Bujori: Sezonul e la apogeu:



Highlight, Yellow Crown, Coral Charm , Bartzella
Carol, Maestro, Carol, Maestro







Kansas













 

Roxana Peled

Active Member
adrianam a spus:
Roxana, si eu am incercat cu multe plante sa le cresc in ghivece pe balconul deschis. Este mai greu pentru ca trebuie in fiecare luna sa le pui ingrasaminte ca sa fie frumoase si sa reziste.
Asa este Adriana, e mai greu un picut! :D Mai ales cu udatul mi se pare cel mai complicat pentru ca ghivecele se usuca destul de repede.
Eu am preferat insa sa am florile pe care mi le doresc chiar daca nu am inca gradina amenajata decat sa mai astept un an sau doi pana termin si abea apoi sa-mi cumpar flori.
Mai sunt si alti factori. Odata ca din moment ce ai deja plantele cum ai amenajat un colt de gradina cum poti sa-l si plantezi imediat, nu trebuie sa te apuci sa cauti tocmai atunci ceea ce-ti doresti pentru locul respectiv. In al doilea rand mai cresc si in ghiveci, nu esti obligat sa plantezi numai piticanii sau sa dai o carutza de bani pe plante mai mari. Si in al treilea rand, sunt momente in care gasesti cate ceva ce iti doresti de ani de zile si n-ai mai vazut in alta parte. Si atunci cumperi, ca doar n-o sa astepti pana ai locul pregatit si planta cucu :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Imi placi, Roxana. Planifici totul din timp si vei avea din prima o gradina plina de flori frumos aranjate. :D Eu de 3 ani tot le mut ca imi vin alte idei :eek:f:
 

geodezia

Well-Known Member
:eek: :eek: mai e mai e loc pe terasa aia . :oops: :oops: .. doamne ce frumseti ai tu acolo ..felicitari si tine-o tot asa ..macar aduna-le acum cind ne mai lasa astia sa mai cumparam de afara ca cine stie ce o sa mi fie ..
 

taia

Active Member
Geo,bujorii tai sunt de vis !
Au inceput si la mine sa infloreasca,cei plantati anul trecut.
Dupa trecerea bulboaselor,acum gradina are din nou culoare.












 

maxie

Member
Toate florile sunt foarte frumoase,sa va traiasca !!
Geo,colectiile tale de maci gingasi,de bujori si de crini ma uimesc,.. sunt minunate !!
In postarea din 18 mai,in poza nr.4 ce copacel/arbust este acela cu flori albe? Iasomie?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E ceea ce generic noi numim iasomie... Se numeste pare-se philadelphus si sint o gramada de variateti.

maxie a spus:
Geo, In postarea din 18 mai,in poza nr.4 ce copacel/arbust este acela cu flori albe? Iasomie?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pfoai de capul meu Adina-Ioana, tufa aia roz vrea sa fie un bujor? :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus