Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am sa incerc sa incep acest topic pt ca iarna a fost mai blinda in ianuarie si ghioceii au facut deja flori anul asta... anul pare sa inceapa de bun augur.

Au inflorit:


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Putem atrage atentia unui modertor sa plaseze topicul la sticky... sus acolo linga 2010, 2011 & 2012....?
 

Roxana Peled

Active Member
Poze cu ghiocei infloriti in ianuarie? :hipnotizat:
Ei bine, m-am enervat si am iesit afara sa vad daca am si eu ceva prin gradina :mrgreen: si ghici ce? Am si eu doi bobocei mici si culmea cred ca sunt tot de la tine, sau ma rog, de la mamica ta :rofl: Partea amuzanta este ca ea mi-a spus ca nu mai are ghiocei si teoretic mi-a trimis numai leucojum. Acuma, fie mi-a trimis si ghiocei fie sunt dintr-o alta sursa, orice se poate :D

 
In gradina mea au scos capul si narcise si cateva lalele si parca nu prea ma bucur , ca e prea devreme si de le prinde gerul s-a dus frumusete de floare...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, dar voi in ce tara traiti? :rofl: Ma duc si eu sa ma uit prin gradina. Ieri era totul sub zapada.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cornelia, asta erau din Antarctica... ca acolo e vara.....;-)

Poti sa muti te rog topicul asta acolo sus la sticky... linga cele de 2010, 2011, 2012..... ?

cornelia a spus:
Mai, dar voi in ce tara traiti? :rofl: Ma duc si eu sa ma uit prin gradina. Ieri era totul sub zapada.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu au treaba... stai linistita. Atia vreme cit au doat doar niste virfuri de frunze ar trebui sa fie ok.

roxanicibogdanici a spus:
In gradina mea au scos capul si narcise si cateva lalele si parca nu prea ma bucur , ca e prea devreme si de le prinde gerul s-a dus frumusete de floare...
 

taia

Active Member
Si la mine au aparut infloriciunile.





Iarna aceasta, exceptand perioada dinainte de Craciun ,cand a fost frig tare dar si zapada multa,temperaturile nu au fost foarte mici. De aceea sunt iesite aproape toate florile.Sper sa nu vina vreo iarna geroasa de acum inainte, cand astept primavara.Mai avem putin pana la "ziua ursului", si dupa cum arata prognoza meteo,la noi va fi innorat si va ploua,deci nu-si va vedea umbra .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superbe Taia, mai ales spanzul ala alb...
Se pare ca la voi a fost mai cald ca la Caransebes....
 

taia

Active Member
Pot sa spun ca am avut o iarna blanda,cu temperaturi peste media lunara ( cu exceptia perioadei din decembrie) .Din punct de vedere al precipitatiilor a fost bine, n-am suferit de seceta, si acum de exemplu, ploua.Sper ca plantelor le-a placut si la primavara sa-mi daruiasca multe,multe flori.
 

Roxana Peled

Active Member
taia a spus:
Si la mine au aparut infloriciunile.

Iarna aceasta, exceptand perioada dinainte de Craciun ,cand a fost frig tare dar si zapada multa,temperaturile nu au fost foarte mici. De aceea sunt iesite aproape toate florile.Sper sa nu vina vreo iarna geroasa de acum inainte, cand astept primavara.Mai avem putin pana la "ziua ursului", si dupa cum arata prognoza meteo,la noi va fi innorat si va ploua,deci nu-si va vedea umbra .
Te rog spune-mi si mie ca mor de curiozitate :D , care e treaba cu ziua ursului?
 

popescu gp

Well-Known Member
Se spune ca ursul cand iese din vizuina si nu-si vede umbra se duce la culcare din nou .iar daca isi vede umbra( cceace inseamna soare) vine primavara si nu mai hiberneaza.Dar la noi totul este dat peste cap;ursii au iesit deja de mult din hibernare si cauta hrana la tomberoane in zona alpina si subalpina.Nu este de mirare ca lalelele si narcisele si nu mai spun de ghiocei ca au saltat bine capul din frunzisul si locul de unde s-a dus zapada
 

popescu gp

Well-Known Member
Lonicera fragrantissima a avut o mica inflorire in decembrie si dupa ce a trecut ultima zapada de saptamana trecuta da semne ca vrea sa faca din nou floricele.In toamna am pus doi butasi din ea si au facut radacini punandu-le in ghivece pentru dezvoltare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus